Olsztyn. Dziś odpust w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa

2021-06-11 11:34:23(ost. akt: 2021-06-11 14:21:03)
Ksiądz kanonik Janusz Wieszczyński, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. NSPJ w Olsztynie

Ksiądz kanonik Janusz Wieszczyński, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. NSPJ w Olsztynie

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

Dziś wielkie katolickie święto połączone z ogólnopolskim aktem zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Dawniej była cukrowa wata i zabawy ludowe. Również w Olsztynie, i również w rzymskokatolickiej parafii NSPJ. Jak teraz wygląda odpust?
Ksiądz kanonik Janusz Wieszczyński, proboszcz parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, dobrze pamięta odpusty z cukrową watą, ludowymi występami i straganami na placu kościelnym. Tak było jeszcze w latach 80., kiedy był tu wikariuszem.

— Może trochę żal, że ta tradycja znikła. Teraz to jednak ciągle bardzo ważne przeżycie duchowe — mówi proboszcz NSPJ w Olsztynie.

Uroczystości parafialne zaczęły się już w niedzielę. Specjalną mszę odprawił wtedy w kościele tej parafii abp Józef Górzyński. Po niej — w czasie Nabożeństwa Czerwcowego — uroczyście ponowił akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

ks. kanonik Janusz Wieszczyński, probosz parafii rzymskokatolickiej p.w. NSPJ w Olsztynie

— W całej Polsce w tych dniach jest ponawiany akt zawierzenia — wyjaśnia ks. Janusz Wieszczyński. — To bardzo ważne wydarzenie. Miało miejsce 100 lat temu, a teraz jest odnawiane — dodaje.

11 czerwca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wraz całym episkopatem dokona w Krakowie ponowienia aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Sama idea oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa jest związana z objawieniami francuskiej mistyczki, zbieraniem 9 spowiedzi w pierwsze piątki miesiąca. Kult NSPJ najszybciej rozwinął się w Polsce. I wiązał się z przywilejami wydanymi w 1765 roku przez papież Klemens XIII dla ówczesnego Królestwa Polskiego.

Katolicy wiążą akt poświecenia Polski NSPJ w 1920 roku ze zwycięstwem nad bolszewikami pod Warszawą, które nastąpiło trzy tygodnie po tym akcie zawierzenia. Uroczyste poświęcenie całego narodu i ojczyzny Sercu Bożemu miało miejsce rok później, 3 czerwca 1921 r.

— Dokonywane dziś zawierzenie, które jest połączone z odpustem w naszej parafii, to wielkie wydarzenie. Mamy dziś w kościele dwie msze odpustowe. Będzie też procesja, a każdy, kto pomodli się w intencji papieża i będzie wolny od grzechów, może uzyskać odpust — wyjaśnia ksiądz proboszcz Janusz Wieszczyński.

SK

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. grand #3068509 11 cze 2021 16:35

    Oto" zasługi" tego papieża dla ludzkości. "Klemens XIII występował przeciwko niektórym prądom oświeceniowym, umieszczając m.in. dzieła Rousseau na indeksie ksiąg zakazanych. Wydał także specjalną encyklikę (1766), w której potępił wszystkie publikacje sprzeczne z doktryną katolicką. Nakazał zamalowanie fragmentów dzieł sztuki przedstawiających nagość w Kaplicy Sykstyńskiej"

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. grand #3068418 11 cze 2021 14:40

    grupa analfabetów 100 lat temu zawierzyła a aktualni płaskoziemcy odnawiaja. Po co o tym pisac w publicznej gzecie?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz