Pierwszy elektryczny autobus wyjechał na ulice Kętrzyna. Na razie w ramach testów [GALERIA]

2021-06-10 19:27:36(ost. akt: 2021-06-11 07:42:13)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Do środy ulicami Kętrzyna będzie jeździł elektryczny autobus. To pilotaż, który zorganizowały władze miasta wraz ze spółką PGK Komunalnik. Autobus należy do ARP E-Vehicles Sp. z o.o., spółki zależnej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
- Autobus jest zeroemisyjny, lekki, zwrotny, łatwy w prowadzeniu i niskopodłogowy - mówi Marcin Zawadzki, Regionalny Dyrektor Sprzedaży ARP E-Vehicles. - Jest odpowiedzią na potrzeby organizatorów i operatorów publicznego transportu zbiorowego. Produkt odpowiada zwłaszcza na zapotrzebowanie samorządów, które obsługują transport miejski i podmiejski – dodaje.


Projekt elektrycznych autobusów powstał w 2016 roku. - Wtedy zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy prototyp, który przeszedł homologację i jest wersją w pełni dopuszczoną do ruchu.W 2020 roku cały projekt przeszedł pod barwy Agencji Rozwoju Przemysłu. W tej chwili wprowadzamy go na rynek i będziemy dalej produkować i sprzedawać. Jeździmy po Polsce i pokazujemy go zainteresowanym samorządom. Tak się złożyło, że teraz robimy takie prezentacyjne tournee po Polsce północno-wschodniej. Kętrzyn jest miastem zainteresowanym zakupem takich autobusów. Stąd nasza wizyta - wyjaśnia Zawadzki.


Dyrektor zauważa, że zainteresowanie taką formą komunikacji wciąż rośnie. - Samorządy są coraz bardziej zainteresowane autobusami elektrycznymi ze względu na ich zeroemisyjność. Są też bardzo ciche i przyjazne środowisku. Możemy nimi jeździć po parkach, centrach miast i nawet starówkach. Nie zanieczyszczamy powietrza i nie robimy hałasu - wymienia zalety Marcin Zawadzki. Podkreśla też, że poziom zużycia energii jest dużo bardziej ekologiczny w porównaniu do emisji spalin i hałasu. - Dlatego jest to dobre rozwiązanie dla komunikacji przebiegającej przez zabytkowe części miast, tereny zielone czy zdrojowe - dodaje.


Reprezentowana przez Marcina Zawadzkiego firma ma siedzibę w Solcu Kujawskim. To właśnie tam będą trafiały autobusy, które ulegną poważnym awariom. Podstawowe prace serwisowe będą jednak wykonywane w Kętrzynie. ARP E-Vehicles przeszkoli w tym celu miejscowych mechaników.


Wcześniej władze miasta i kierownictwo „Komunalnika” oglądały produkty innych firm. Wszystko to po to, by jak najlepiej poznać dostępny na rynku tabor.

- Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na zakup czterech autobusów, po tym jak otrzymaliśmy dofinansowanie unijne i realizować będziemy kluczowy projekt komunikacyjny w mieście – mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna. - Projekt wart prawie 8 mln złotych pozwoli nam uruchomić bezpłatną komunikację najpóźniej w połowie 2023 roku, bo wtedy mają trafić do nas elektryczne autobusy – dodaje.


Co ważne - samorząd miejski otrzymał na ten projekt ponad 5 milionów złotych dofinansowania. - Jeśli pojawią się oszczędności w budżecie unijnym, a te zwykle się pojawiają, to otrzymamy dodatkowe 1,3 mln złotych co razem da 6,4 mln wsparcia - wyraża nadzieję Ryszard Niedziółka burmistrz Kętrzyna. Zdaniem władz miasta elektryczny tabor pozwoli obniżyć koszty komunikacji, nawet jeśli z przejazdów będzie można korzystać bezpłatnie. - Pamiętajmy, że od 7 lat jeżdżą po naszym mieście autobusy, które są w leasingu. Rocznie sam leasing kosztuje ponad pół miliona złotych, za co płacą wszyscy mieszkańcy - dodaje Niedziółka.Testowany dzisiaj autobus zostanie w Kętrzynie do środy 16 czerwca włącznie. Będzie można się nim przejechać bezpłatnie, także w niedzielę.

Będzie jeździł na następujących liniach:

11.06 piątek – linia nr 1 od godz. 6:02-8:00 i od godz. 11:40-16:15
12.06 sobota – linia SW (2) od godz. 8:25-14:51
13.06 niedziela –linia SW (2) od godz. 8:25-14:51
14.06 poniedziałek –linia nr 2 od godz. 6:30-8:50 do 14:50-18:35
15.06 wtorek – linia nr 1 od godz. 6:02 do 8:00 i od 11:40 -16:15
16.06 środa –linia nr 3 od godz. 6:55 -8:50


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ewa Nowak #3068407 11 cze 2021 10:12

  Brawo Ketrzyn!! Reszta bez komentarza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ewa Nowak #3068398 11 cze 2021 07:51

  A Grzymowicz upiera się przy wycince drzew o królowaniu miasta. Busvpasy czekają na elektryczne autobusy. Coś strasznego przytrafiło się Olsztynie. I naprawdę wolę prezydenta z fałszywymi zarzutami o gwałt i dbającego o miast.niż niszczącego miasto,niż o wysokiej moralności doprowadzającego fi tego co mamy obecnie. Beton i korki

  odpowiedz na ten komentarz

 3. krtek59 #3068394 10 cze 2021 23:53

  Można ? Można. Wcale nie trzeba niszczyć infrastruktury miasta, aby na siłę budować linie tramwajowe, które przyczyniają się do większego zatruwania środowiska (prąd z elektrowni zasilanej węglem).

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz