Kto patrzy w olsztyńskie kamery?

2021-06-11 18:45:19(ost. akt: 2021-06-11 19:30:34)

Autor zdjęcia: Pixabay

W polskim prawie nie znajdziemy wyraźnych regulacji dotyczących monitoringu miejsc publicznych. To oczywiście wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych. Zapytaliśmy więc kto ma dostęp do olsztyńskich kamer.
W samej Warszawie znajdziemy dziś ponad 13 tys. kamer. To o wiele więcej niż w Olsztynie. Do Zarządu Dróg Zieleni i Transportu przesłaliśmy cztery pytania. Publikujemy je razem z odpowiedziami:

1. Jakie służby mają dostęp do kamer?

— Według Opisu Przedmiotu Zamówienia — Centrum Zarządzania Kryzysowego UM Olsztyna, KMP przy ul. Partyzantów 23, Wydział Ruchu Drogowego KMP Olsztyn przy ul. Pstrowskiego 3;

2. Ile kamer liczy cały system?

— 553 szt. (kamery stałopozycyjne i obrotowe na skrzyżowaniach oraz kamery obrotowe na przystankach). Dodatkowo w pojazdach komunikacji miejskiej zamontowanych jest ponad 1100 kamer.

3. Czy policja musi występować o dostęp w razie potrzeby, czy ma jakąś uproszczoną procedurę?

— Policja nie musi występować o dostęp, ponieważ KMP przy ul. Partyzantów 23, Wydział Ruchu Drogowego KMP Olsztyn przy ul. Pstrowskiego 3 mają dostępem do systemu;

4. Czy system będzie rozwijany - a jeśli tak, to o ile kamer i kiedy?

— W ramach nowego projektu tramwajowego zostanie zainstalowane ok. 40 kamer (kamery stałopozycyjne i obrotowe na skrzyżowaniach oraz kamery obrotowe na przystankach).

PJ