Pieszy ma zawsze pierwszeństwo, o ile... przeżyje

2021-06-09 15:50:22(ost. akt: 2021-06-09 16:07:47)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Dzisiaj około godz. 14 na Jarotach 69-letnia kobieta potrąciła prawidłowo przechodzącą przez przejście dla pieszych 26-latkę, która z obrażeniami głowy trafiła do szpitala. Nieuwaga kierowcy czy nierozwaga pieszego?
Od niedawna obowiązują nas nowe przepisy odnośnie pieszych. Zmiana prawa rzutuje na postępowanie w przypadku potrącenia pieszego, jednak nie wpływa ona na stan zdrowia poszkodowanego — w zderzeniu pojazdu z człowiekiem to zawsze samochód mniej ucierpi.

Przejścia dla pieszych są szczególnie newralgicznymi miejscami w mieście, na których może dojść do bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego tak istotna jest rozwaga zarówno ze strony kierowców, jak i pieszych. Dzisiaj (9 czerwca) w Olsztynie miał miejsce kolejny wypadek z udziałem pieszego.

Około 14 doszło do potrącenia prawidłowo przechodzącej przez przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Wilczyńskiego i Janowicza 26-letniej kobiety. Sprawcą zdarzenia jest 69-letnia kobieta, która kierowała volkswagenem. Policjanci badają przyczyny zdarzenia, które zostanie zakwalifikowane zależnie od obrażeń odniesionych przez potrąconą kobietę. Kierująca była trzeźwa — mówi podkom. Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

W przypadku miejsc kolizyjnych należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Szczególnie jeśli jesteśmy pieszymi, bo właśnie wtedy jesteśmy szczególnie narażeni na utratę zdrowia lub życia.

kg

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. safanduła #3068320 9 cze 2021 23:05

  Streszczenie: piesza przechodziła prawidłowo przez przejście, sprawcą zdarzenia była kobieta kierująca pojazdem, ale redaktor kg rozmywa tę winę pointując, że to piesi powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania, bo są najbardziej wrażliwi. Czyli standardowy victim-blaiming.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 2. jasko #3068297 9 cze 2021 19:16

  Owszem ma pierwszeństwo na Dywity lub Poprzeczną.Gra o nazwie ...kierowca kontra pieszy...podana nam przez rządzących zbyt nachalnie przekonuje przechodniów ,że oni w tej grze ma jeszcze kilka żyć.Dobrze jest włączyć myślenie z obydwu stron , a u przechodniów podnieść instynkt przetrwania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kierowca zawodowy #3068295 9 cze 2021 17:33

   Odnośnie tytułu: "Pieszy ma zawsze pierwszeństwo" Nie, nie zawsze, Nie ma pierwszeństwa na przejsciach kierowanych sygnalizacją, bądź przed tramwajem. Wiec dlaczego redaktor pisze takie bzdury i próbuje wmówić pieszym, że mają pierwszeństwo wszedzie?

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz