Zobacz z nami zaćmienie słońca!

2021-06-09 19:16:01(ost. akt: 2021-06-10 09:15:29)
Znany polaryzator astronomii Robert Szaj w obserwatorium astronomicznym w Truszczynach.

Znany polaryzator astronomii Robert Szaj w obserwatorium astronomicznym w Truszczynach.

Autor zdjęcia: arch. prywatne

"Gazeta Olsztyńska" ma czytelników o wielu talentach, którzy chętnie dzielą się swoimi osiągnięciami. Robert Szaj jest znanym na całym świecie pasjonatem astronomii. Dzięki niemu wszyscy czytelnicy GO zobaczą w czwartek (10 czerwca) transmisję zaćmienia słońca z obserwatorium w Truszczynach.
Dzisiejsze (czwartek, 10 czerwca) zaćmienia słońca jest częściowe. Jednak i to wielka gratka, i to nie tylko dla tych pasjonujących się astronomią. Prawie każdy ma w pamięci sceny z filmu "Faraon", kiedy magowie i uczeni egipscy manipulowali nastrojami poddanych, przewidując właśnie zaćmienie słońca.

Czy słońca ma na nas wpływ? Jeśli tak, to jaki? Teraz tym zjawiskiem zajmują się współcześni naukowcy, a aktywność słońca jest ważna dla wielu nowoczesnych branż.

Słońce jest coraz bardziej aktywne. Weszło w 11-letni okres zwiększonej aktywności. Ma to duże znaczenie dla takich branż jak energetyka czy telekomunikacja.

— Współczesne urządzenia i linie przesyłowe energii są bardzo podatne na efekty burz słonecznych. To może prowadzić nawet do dużych awarii — wyjaśnia Robert Szaj. — Niektórzy przewidują wpływ tych zjawisk na wartość rynkową firm z tych branż — dodaje.

Pasjonat i popularyzator wiedzy astronomicznej przestrzega przed obserwowaniem dzisiejszego zaćmienia gołym okiem. To grozi uszkodzeniem wzroku. Patrząc w słońce, należy używać odpowiednich filtrów i okularów przeciwsłonecznych.

— Pełne zaćmienie słońca nie występuje zbyt często. Ostatni raz było obserwowalne w Polsce w 1954 roku, a kolejne będzie dopiero w 2136 roku. Częściowe zaćmienie jest częstszym zjawiskiem — wyjaśnia Robert Szaj.

Fundacja Nicolaus Copernicus, którą kieruje Robert Szaj, prowadzi w Truszczynach w powiecie działdowskim obserwatorium astronomiczne. I właśnie przekaz na żywo z tego obserwatorium będą mogli oglądać czytelnicy "Gazety Olsztyńskiej".

Transmisja zacznie się w czwartek o godzinie 11.30, na 15 minut przed obserwowalnym zaćmieniem. Będzie można ją oglądać na stronie "Gazety Olsztyńskiej" i profilu gazetowym na Facebooku.


SK

Źródło: Gazeta Olsztyńska