Po co nam strategia rozwoju miasta?

2021-06-09 09:02:30(ost. akt: 2021-06-09 09:04:48)   Artykuł sponsorowany
Rzadko kiedy interesuje on mieszkańców, a powinien bo to podstawowy, najważniejszy dokument zarządzania miastem – ogólny, długofalowy plan jego rozwoju, rozpisany na najbliższych kilkanaście lat wprzód.
- Strategie jako dokumenty dosyć ogólne są traktowane przez mieszkańców bez większego zainteresowania, nie zdają sobie sprawy z tego że strategia dotyka każdego z nas. Jeśli wiążemy swoją przyszłość z tym miastem to powinniśmy uczestniczyć w stworzeniu wizji i strategii dla tego miejsca. - mówi dr hab. Wojciech Dziemianowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, główny ekspert przygotowywanej strategii Olsztyn 2030+ - Jeśli chcemy by Olsztyn rozwijał się w sposób maksymalnie efektywny, przyjazny dla mieszkańców, zgodnie z naszymi aspiracjami warto poświęcić swój czas i wziąć udział w tworzeniu strategii miasta.
Podczas poniedziałkowej (7.06.) konferencji prasowej zespół do spraw opracowania strategii rozwoju Olsztyna przedstawił harmonogram prac i zachęcał mieszkańców do tego by aktywnie brali udział w tworzeniu tego dokumentu.
- Kończy się etap budów i inwestycji w infrastrukturę, a zaczyna się czas inwestycji w człowieka - mówiła Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna i przewodnicząca zespołu ds. opracowania strategii - w ostatnich latach władze naszego miasta intenywnie wykorzystywały środki zewnętrzne, dzięki czemu Olsztyn zmienił swoje oblicze. A teraz czas na to by zająć się człowiekiem - jego problemami, potrzebami i oczekiwaniami.

I dlatego taki dokument nie może powstać bez mieszkańców.
- Stwórzmy nową strategię wspólnie - dodaje Kaliszuk - zapraszam Was do rozmowy. Chcemy z Was wysłuchać i na podstawie takich spotkań, rozmów i konsultacji napisać dokument, który wyznaczy kierunki rozwoju Olsztyna.
- Będziemy rozmawiać o przyszłości Olsztyna, o kierunkach jego rozwoju, o tym jakie są nasze atuty i o tym, co powinniśmy rozwijać i tworzyć. - mówi Piotr Grzymowicz, prezydenta Olsztyna - W centrum naszych rozważań będzie przede wszystkim człowiek – mieszkaniec Olsztyna, który chce żyć w przyjaznej przestrzeni, oferującej ciekawa ofertę pracy, wypoczynku i edukacji.
Harmonogram działań jest już przygotowany.

- Dokument końcowy będzie gotowy w drugiej połowie przyszłego roku. - mówi Justyna Sarna - Pezowicz, dyrektorka Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna - To dużo czasu, ale to zrozumiałe, ze względu na fakt że jest to najważniejszy dokument dla miasta, nie może więc powstać szybko, on musi być wydyskutowany. I te dyskusje będą odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy nastąpi pod koniec sierpnia tego roku. Wówczas odbędzie się 10 spotkań, rozmów o mieście. Będą to tematy przekrojowe, dyskusje które mają nas doprowadzić do napisania dokumentu. Wstępny projekt będzie gotowy pod koniec tego roku, a następnie w czerwcu przyszłego roku odbędzie się debata i taki wydyskutowany dokument będzie podstawą do rozwoju Olsztyna na najbliższe lata. Przy czym dokument będzie wydyskutowany nie tylko z mieszkańcami ale także z instytucjami i różnymi, niezależnymi ekspertami.

Wszystkie osoby zainteresowane współtworzeniem strategii rozwoju miasta zapraszamy na specjalnie przygotowaną stronę internetową.

- Pandemia pokazała, że wiele dyskusji może odbywać się nie tylko na żywo ale i on line - mówi Aneta Szpaderska, dyrektorka Biura Prezydenta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna - i dlatego przygotowaliśmy specjalną odsłonę naszej strony internetowej konsultacje.olsztyn.eu. Tu znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje - zapraszamy do zapoznania się z nimi i do pozostawania w kontakcie z nami. To dla nas bardzo ważne.



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pruskababa #3068336 10 cze 2021 07:48

    Strategie rozwoju są pisane w celu propagandowym dla uzasadnienia działania władz. Jak twierdzi prezydent ..."W centrum naszych rozważań będzie przede wszystkim człowiek "..., co świadczy o jego osobliwym poczuciu humoru w świetle zmiejszającej się od 2008 roku populacji Olsztyna. Liczenie się ze zdaniem mieszkańców wystarczy zilustrować sprawą opłat za śmieci. Poczucie spełnionej misji dla "dobra mieszkańców" nie opuszcza P. Kaliszuk twierdzącej, że ,,"Kończy się etap budów i inwestycji w infrastrukturę,", co z pewnością ucieszy mieszkańców Zatorza od lat wyłączonego z inwestycji. Brakuje jeszcze opracowania ilustrującego "pozytywne" zmiany na Zatorzu w postaci bezmyślnego zagęszczenia zabudowy, niszczejącej nawierzchni jezdni, chodników, zwiększonych korków, braku miejsc parkingowych (bo część terenu byłego stadionu jest wykorzystywana tylko w niedziele na flumark stworzony w stylu lat nędzy z czasów "transformacji", zamiast na miejsce do parkowania). Nuu, ale to wszystko w prezencie od władzy dla mieszkańców. A nie lepiej by było, gdyby Olsztyn miał po prostu gospodarza z prawdziwego zdarzenia, obdarzonego rozsądkiem i trzeźwym spojrzeniem, zamiast pisarzy bajek?

    odpowiedz na ten komentarz