Ranking szkół przyjaznych osobom LGBT+. I LO w Olsztynie na drugim miejscu w Polsce

2021-06-08 14:55:55 (ost. akt: 2021-06-08 20:44:46)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W tegorocznym Rankingu Szkół LGBT+ ponad 22 tys. osób oceniło swoje szkoły pod względem otwartości oraz bezpieczeństwa uczniów i uczennic LGBT+. W krajowej klasyfikacji drugie miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie.
Wyniki zostały zaprezentowane w formie interaktywnej Mapy Równości, a 10 najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości. W pierwszej dziesiątce jest również jedna szkoła z regionu — w Gronowie Górnym koło Elbląga.

Temat ludzi LGBT+ w Olsztynie był poruszany już wielokrotnie. Na ostatnim spotkaniu organizowanym przez olsztyński MOK uczestnicy wypowiadali się na temat olsztyńskich szkół, oraz podkreślali, jak ważna jest edukacja w zakresie równości.

Ranking Szkół LGBT+ jest ogólnopolski, dlatego tak wysokie miejsce olsztyńskiego liceum jest dużym osiągnięciem. Wśród kryteriów rankingu były otwartość szkoły oraz bezpieczeństwo uczniów i uczennic LGBT+. Uczniowie i uczennice odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji w szkole. W tym roku szczególną wagę miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły: organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym. Zwycięskie szkoły nie są więc tylko przyjazne osobom LGBT+, ale także zaangażowane na rzecz ochrony praw człowieka.

Jak podaje organizator rankingu: 90 proc. uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBT+ w swojej szkole, a 78 proc. rówieśników i rówieśniczek regularnie dostrzega w swojej szkole symbole przypisywane społeczności LGBT+, np. tęczowe przypinki na plecakach. Aż 55 proc. osób jest też zdania, że szkoła nie miałaby nic przeciwko, gdyby para jednopłciowa tańczyła poloneza na studniówce. Dużo mniejszy odsetek respondentów i respondentek wskazuje jednak na reakcje ze strony grona pedagogicznego w przypadku dyskryminacji czy obraźliwych symboli (jeśli takie przypadki występują). Na wsparcie może liczyć jedynie 26 proc. ankietowanych.

Dane te są pocieszające, choć martwi mały odsetek reakcji ze strony grona pedagogicznego. Mam nadzieję, że coraz więcej nauczycielek i nauczycieli będzie wiedziało, jak reagować, i nie będzie bało się tego robić w przypadku jakichkolwiek przejawów dyskryminacji — liczy Emilia Bartkowska-Młynek.

O komentarz poprosiliśmy Jolantę Skrzypczyńską, dyrektorkę I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie.

Jolanta Skrzypczyńska

Olsztyn - Plebiscyt superbelfer 2017. Nz.  Dyrektor liceum  Jolanta Skrzypczyńska— Nie wiedziałam o takim rankingu. Tak wysokie miejsce jest zasługą uczniów naszej szkoły. Ja jako dyrektor mogę powiedzieć, że jest to miejsce przyjazne każdemu, niezależnie od orientacji seksualnej. Dla mnie jest to o tyle niesamowite, że dzieci w naszej szkole muszą czuć się bardzo dobrze, skoro same znalazły taką akcję i napisały tak dobrze, że zajęliśmy aż drugie miejsce — mówi Jolanta Skrzypczyńska. — U nas wzajemna tolerancja i szacunek są na porządku dziennym. Ja uważam, że nie trzeba nic promować, tylko odnaleźć w tym wszystkim człowieka, pomyśleć właśnie o tym, że człowiek jest najważniejszy. Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że to drugie miejsce jest wynikiem naszej codzienności, a nie akcji promocyjnej — podsumowuje.

Dziesięć najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości certyfikujące pozycję placówek w Rankingu. Wręczenie Dyplomu Równości odbędzie się również w Olsztynie w następnym tygodniu. Cały ranking można zobaczyć na https://maparownosci.pl

Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Magda #3068291 9 cze 2021 16:47

    "Syn gej jest ok" Rzeczywiście takie pikiety na pewno otworzą oczy tym którzy są mniej tolerancyjni. To że te pochody tylko zaogniają konwikt to już wiadomo, pytanie w czyim biznesie jest eskalacja ludzi homoseksualnych?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz