Olsztyn rozpoczyna prace nad nową strategią rozwoju miasta

2021-06-07 15:05:26 (ost. akt: 2021-06-07 14:43:43)
Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna: — Jest wiele obszarów, które musimy omówić. Mieszkańcy formułują różne oczekiwania, problemy i wnioski, z którymi musimy się zderzyć i które na pewno będziemy uzgadniali w projekcie.

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna: — Jest wiele obszarów, które musimy omówić. Mieszkańcy formułują różne oczekiwania, problemy i wnioski, z którymi musimy się zderzyć i które na pewno będziemy uzgadniali w projekcie.

Autor zdjęcia: Paweł Jaszczanin

Strategia Rozwoju Olsztyna jest najważniejszym dokumentem strategicznym miasta. Można powiedzieć, że poprzednia okazała się bardzo skuteczna, skoro Olsztyn uplasował się w pierwszej 10. rankingu najlepszych miast do życia w Polsce.
Strategia Rozwoju wyznacza kierunki działań w poszczególnych obszarach funkcjonowania wspólnoty samorządowej. Jak usłyszeliśmy — priorytetem władz jest zapewnienie warunków zrównoważonego rozwoju miasta i najwyższej jakości życia mieszkańców.

Harmonogram


I-II kwartał 2021 — prace analityczne niezbędne do opracowania Projektu
III-IV kwartał 2021 — pierwszy etap konsultacji społecznych wraz z raportem
IV kwartał 2021 — opracowanie Projektu na podstawie wniosków z I etapu konsultacji
I-II kwartał 2022 — przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko
II kwartał 2022 — opracowanie Projektu uwzględniającego SOOŚ oraz uwagi wniesione w czasie drugiego etapu konsultacji społecznych
II kwartał 2022 — ewaluacja Projektu Strategii
III kwartał 2022 — przedłożenie Projektu Strategii Zarządowi Województwa w celu wydania opinii dotyczącej sposobu uwzględnienia ustaleń i rekomendacji w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej w województwie
III kwartał 2022 — Przyjęcie Strategii Rozwoju Miasta – Olsztyn 2030+ przez Radę Miasta w drodze uchwały

Strategia Rozwoju Olsztyna - konferencja 7.06.2021


Oddać mieszkańcom głos


Strategia obejmie przyszłe lata do roku 2030. Ostatnia strategia, przyjęta razem z mieszkańcami, była oszacowana na lata 2013-2020 — przypomniał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Już w 2020 roku rozpoczęliśmy pewne sprawy organizacyjne, których celem jest przygotowanie projektu Strategii. Oczywiście przy udziale mieszkańców. Jest wiele obszarów, które musimy omówić. Mieszkańcy formułują różne oczekiwania, problemy i wnioski, z którymi musimy się zderzyć i które na pewno będziemy uzgadniali w projekcie.
Jakość życia jest dla mieszkańców oczywiście bardzo ważna. Składa się na to wiele czynników, m.in. gospodarka, miejsca pracy, jak również środowisko, w którym żyjemy.

Prezydent Grzymowicz nawiązał też po raz kolejny do finansowania samorządów.

Słuchałem rano wicepremiera Gowina, który powiedział, że rząd pomaga samorządom np. przez uruchomienie funduszu inwestycji lokalnych. To trochę komiczne, bo ten fundusz może być skierowany na działania proinwestycyjne, a my mówimy o finansowaniu samorządów środkami bieżącymi — podkreślał. — Propozycje rządu skierowane do mieszkańców, które mają polepszyć jakość życia i zostawić więcej pieniędzy w ich kieszeniach, jako samorządy popieramy, ale z drugiej strony nie zgodzimy się z tym, że działania Polskiego Ładu mają uszczuplić nasze dochody bieżące. Oprócz dobrego dokumentu i Strategii Rozwoju potrzebujemy również pieniędzy.

W listopadzie 2020 roku powołano zespół opracowujący Strategię, któremu przewodniczy wiceprezydent miasta Ewa Kaliszuk. Poniedziałkowe spotkanie było dla nich wyjątkowe, bo po raz pierwszy spotkali się… osobiście.

Strategia Rozwoju Olsztyna - konferencja 7.06.2021

Przez okres pandemii pracowaliśmy online, a pracujemy od początku grudnia 2020 roku. Bardzo istotnym wsparciem jest dr Wojciech Ziemianowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, który jest autorem książek i artykułów poruszających tematykę rozwoju regionalnego i lokalnego, jak również współtwórcą dokumentów strategicznych i programowych. Nasze spotkania zaczęliśmy od ewaluacji poprzedniej Strategii — zdradziła Ewa Kaliszuk. — Później opracowaliśmy harmonogram, a następnie przystąpiliśmy do dyskusji, analiz i rozmów na temat dalszych prac.

Już 26 sierpnia odbędzie się debata z mieszkańcami Olsztyna, członkami Rady Miasta i przedstawicielami instytucji działających przy okazji omawianego obszaru. Debaty będą się odbywać przez 10 kolejnych tygodni:

1. Olsztyn zdrowy i aktywny
2. Olsztyn mobilny
3. Olsztyn inteligentnej transformacji (od tego tematu rozpocznie się sierpniowa debata)
4. Olsztyn wielopokoleniowy
5. Olsztyn wrażliwy
6. Olsztyn inspirujący
7. Olsztyn kompetentny
8. Olsztyn odporny klimatycznie
9. Olsztyn bez barier przestrzennych
10. Olsztyn obywatelski-współzarządzany

Jeden element jest wspólny. To człowiek i sprawy społeczne — mówi Ewa Kaliszuk. — Jak wynika z ewaluacji, w latach 2013-2020 poszliśmy w kierunku zmian infrastrukturalnych. Teraz czas na człowieka, jego oczekiwania i potrzeby. Wiąże się to również w piękny sposób z nowym okresem programowania, jeśli chodzi o wykorzystywanie środków unijnych — dodała.

Projekt Strategii ma być opracowany razem z mieszkańcami. Pomóc w tym ma zupełnie nowa odsłona strony internetowej konsultacje.olsztyn.eu

Członkowie zespołu wyraźnie zwracali uwagę, że najważniejszym konsultantem tego dokumentu muszą być mieszkańcy. Pandemia pokazała, że wartość spotkań online jest wysoka, więc postaraliśmy się podążyć za tym, co dzieje się w sieci. Przygotowaliśmy więc specjalną stronę, którą co prawda większość zna, bo ma ten sam adres, ale rusza w nowej odsłonie. Na stronie znajdziemy specjalne miejsce poświęcone tylko Strategii Rozwoju — mówiła Aneta Szpaderska, dyrektorka Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego.

Na stronie można znaleźć m.in. informacje o spotkaniach, harmonogram, czy bazę formalno-prawną. Na stronie znajdzie się też instrukcja dotycząca dołączenia do sierpniowej debaty. Za pomocą strony można też przeprowadzać ankiety, czy zadawać pytania, co powinno ułatwić uczestnictwo w tworzeniu Strategii Rozwoju.


Ranking korzystny dla miasta


Olsztyn wydaje się dobrym miejscem do życia. Przynajmniej według rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis, który potocznie nazywa się rankingiem najlepszych miast do zamieszkania w Polsce. Łącznie oceniono 50 największych miast pod kątem jakości życia, ale też tego, czy kolejnym pokoleniom również będzie się tam dobrze mieszkało. Podstawą budowy rankingu jest zbiór wskaźników szczegółowych, które przyporządkowano do jednego z trzech obszarów zrównoważonego rozwoju: Społeczeństwo, Środowisko i Gospodarka. Dwa lata temu Olsztyn już znalazł się w tym rankingu na 10. pozycji. Przy okazji trzech wspomnianych obszarów ocenie podlegały różne aspekty życia, np. dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji, jakość powietrza, czy obecność zieleni w mieście, albo sytuacja na rynku pracy.

W tym roku wypadliśmy dobrze, bo dzięki wsparciu naszych mieszkańców i realizacji poprzedniej strategii rozwoju uplasowaliśmy się na 7. miejscu. Oceniano gospodarkę, społeczeństwo i środowisko. Co prawda w gospodarce wypadliśmy trochę, ale w środowisku i społeczeństwie zajęliśmy bardzo dobrą lokatę — cieszył się prezydent Piotr Grzymowicz.

To oznacza też, że…

Nasza poprzednia Strategia (2013-2020 r.) była skuteczna. Z ewaluacji wynika, że bardzo wiele jej zapisów jest nadal aktualnych — zauważa Ewa Kaliszuk. — Z punktu widzenia ewaluatorów w centrum zabrakło jednak człowieka, czyli w zasadzie tego, co podkreślali mieszkańcy. W nowym okresie chcemy postawić właśnie na to. Mamy też nowe okoliczności i rzeczywistość. Na przełomie listopada i grudnia musieliśmy podjąć decyzję, jak będziemy podchodzili do całego projektu. W tamtym okresie mogliśmy wybrać tylko spotkania online. Dziś obostrzenia zostały mocno poluzowane, ale nie wiemy, co nas czeka w przyszłości.

Do każdej debaty z ekspertem zostanie zaproszonych 30 mieszkańców miasta. Dlaczego tylko tylu?

Ustaliliśmy tak ze względu na to, żeby to faktycznie była debata. Inni mieszkańcy, przez stronę internetową, będą mogli oglądać stream (transmisję — red.) z debaty, ale też np. zadawać pytania przez czat — mówi Ewa Kaliszuk. — W grupie 30 mieszkańców znajdą się osoby, które pierwsze zapiszą się na debatę. — wyjaśniła.


Pierwsza dziesiątka Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis 2021:
1. Warszawa
2. Toruń
3. Zielona Góra
4. Rzeszów
5. Poznań
6. Bielsko-Biała
7. Olsztyn
8. Gdańsk
9. Koszalin
10. Lublin

PJ

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ewa Nowak #3068175 8 cze 2021 08:52

  Tramwaje, wycinka drzew, zniszczyły klimat miasta. Zlikwidowane pasy ruchu pod tramwaje spowodowały straszne korki. Buspasy czekaja na elektryczne autobusy, tak jak jest to stosowane w nowoczesnych miastach. Grzymowiczowi zamarzyła się metropolia i po trupach drzew do celu. pamiętam jakie było wielkie halo gdy powstawało Osiedle Sterowców, miasto nie chciało ich podłączyćdo wodociągu miejskiego, bo nie. Bo ludzie płaca podatki w Dywitach a pracują w Olsztynie. a gdzie maja pracować? Ciasna głowa Grzymowicza cofa nasze miasto . no i uwaga,moderator czuwa, cenzura tu działa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. olsztynianka #3068171 8 cze 2021 08:41

   Zielony Olsztyn już wypadł z tematyki debat, bo i nie ma o czym dyskutować, skoro jak sprawa zieleni wygląda każdy widzi.Zieleń z przestrzeni miasta znika , a obiecanych nasadzeń brak. Kurz, brud ,dramat. Nawet nie ma perspektywy na poprawę

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. frost #3068146 7 cze 2021 19:43

    Jakie były kryteria tego rankingu i kto go opracował? Warszawa liderem? Olsztyn 7 miejsce? Teraz już wiemy w jakiej rzeczywistości obracają się włodarze tych miast. Science fiction ? Plan Grzymowicza to tramwaje, tramwaje, tramwaje... Olsztyn miastem przyjaznym dla życia ( Warszawa też) ale trzeba mieć fantazję!

    Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz

   2. Pan Jaweł II #3068145 7 cze 2021 19:18

    Z miast przed Olsztynem tylko Zielona Góra nie ma nowoczesnego stadionu. A Olsztyn nic. Zielona Góra i Rzeszów przeprowadziły skutecznie powiększenie granic miasta dzięki czemu do kas wpływa więcej podatków. A Olsztyn nic. Całe te konsultacje to pic na wodę fotomontaż. Kilka lat temu w głosowaniu nad budżetem obywatelskim wygrał pomysł budowy pełnometrażowego boiska na Zatorzu. I co? Powstało jakieś? Tak, więc nie obiecujcie sobie zbyt wiele. Nie chodzi o to cokolwiek zmienić, posłuchać mieszkańców, ale o to by konsultacje trwały. A potem się zrobi co tam Ratusz sobie wymyśli. Wspomnicie moje słowa za 5 lat. Amen.

    Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

   3. Ewa Kurowska #3068133 7 cze 2021 16:44

    W tej całej strategii będzie takie samo lanie wody, jak w poprzedniej: https://olsztyn.eu/fileadmin/katalogi_wy dzialowe/gospodarka/strategia/katalogi/S trategia_Olsztyn_polska.pdf/. "Konsultacje"z mieszkańcami będą zapewne wzorowane na "konsultacjach" w sprawie opłat za śmieci - czyli żadne. Z kolei "strategię" dla Zatorza łatwo przewidzieć: więcej pojazdów, więcej korków i żadnych inwestycji. A wszysto zostanie opatrzone powoływaniem się na śp. pamięci nieboszczkę Demokrację.

    Ocena komentarza: warty uwagi (26) odpowiedz na ten komentarz