Vivat Universitas! Święto UWM!
2021-06-01 20:06:00(ost. akt: 2021-06-01 21:25:49)
1 czerwca to bardzo ważna data w życiu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest to święto całej wspólnoty, ponieważ tego dnia, 22 lata temu, uniwersytet powołano do życia.
Przypomnijmy: 1 czerwca 1999 r. rząd przyjął projekt ustawy w sprawie powołania do życia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 1 czerwca stał się świętem uniwersyteckim. — Jest to święto całej naszej wspólnoty, tej wspólnoty, którą tworzymy nieprzerwanie od 22 lat, kontynuując tradycje i spuściznę uczelni, z których uniwersytet się wywodzi i którą wspólnie budujemy każdego dnia na nowo — mówi rektor dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM.
Z okazji święta rektor uniwersytetu opublikował przemówienie skierowane do społeczności akademickiej. Jak czytamy, wyznaczono sześć głównych celów strategicznych, obejmujących wszystkie sfery życia i funkcjonowania uczelni. — Zależało mi na tym, byśmy tę strategię mogli traktować jako trasę na mapie rozwoju, plan ambitny, z wieloma trudnymi celami operacyjnymi i zadaniami do wspólnego zrealizowania za pomocą wskazanych narzędzi i osób odpowiedzialnych. O jego skali niech świadczy fakt, że choć jest rozpisany na całą dekadę, już tylko na ten rok wyznaczyliśmy sobie 110 zadań — kontynuuje.
Z punktu widzenia uniwersytetu najważniejszym celem jest spełnienie kryteriów konkursu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”. — Obok utrwalonych i dobrze rozwiniętych dyscyplin naukowych, zależy nam także na rozwoju nowych dyscyplin, perspektywicznych z punktu widzenia potrzeb regionu i kraju. Kluczem do tego są m.in. doskonałe kadry — dodaje rektor. — Nadal ważnym celem o znaczeniu strategicznym dla regionu i kraju jest rozwój oferty dydaktycznej.
Dr hab. Jerzy Przyborowski nie krył zadowolenia ze studentów. — Powodów do dumy dostarczali nam nasi studenci i doktoranci, którzy w tych nietypowych dla wszystkich warunkach zdalnego nauczania stanęli na wysokości zadania. Samorząd studencki, pomimo braku studentów na miejscu, nie tracił z oczu swojego najbliższego otoczenia, organizując i współtworząc wiele wydarzeń przeznaczonych dla społeczności nie tylko uniwersyteckiej, ale także lokalnej. Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego podjęła ogromny wysiłek aktywizacji i konsolidacji środowiska studenckiego przez liczne akcje prowadzone online, jak choćby Akademia Ciekawości. Wielu studentów postanowiło w tym niełatwym czasie skupić się na swoim rozwoju, co zaowocowało kolejnymi sukcesami w postaci np. stypendiów ministra edukacji i szkolnictwa wyższego.
Jak zaznacza rektor, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozrasta się o kolejne budynki. Są one (...) materialnym potwierdzeniem starań o poprawę warunków kształcenia studentów. — Ale są i dowodem na to, że myśląc o naszym uniwersytecie, wybiegamy myślą na kilka lat do przodu — dodaje dr hab. Jerzy Przyborowski.
Uczelnia posiada obecnie uprawnienia do nadawania stopnia doktora w 22 dyscyplinach naukowych i doktora habilitowanego w 16 dyscyplinach.
Uczelnia posiada obecnie uprawnienia do nadawania stopnia doktora w 22 dyscyplinach naukowych i doktora habilitowanego w 16 dyscyplinach.
Z okazji święta, które co roku obchodzono bardzo uroczyście, przygotowano kilka niespodzianek. Po ponad rocznej przerwie wymuszonej pandemią, 29 maja Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo" powrócił na scenę, dając występ w Centrum Konferencyjnym UWM. To wydarzenie jest jednym z elementów obchodów Święta Uniwersytetu. 31 maja natomiast na scenie Centrum Konferencyjnego na zamkniętym koncercie wystąpiły zespoły Akademickiego Centrum Kultury UWM – Akademicka Orkiestra Dęta, Studio Wokalne, teatr Kloszart oraz ponownie ZPiT „Kortowo”.
„Studentom, ale także nam wszystkim życzę przede wszystkim powrotu do normalności, do żywych relacji na zajęciach, w realizowaniu pasji, w przyjaźniach, przygodach i zabawie. Tęsknimy za normalną pracą ze studentami i doktorantami, tęsknimy za Wami. Cieszy nas każda pozytywna informacja o Waszych sukcesach i aktywnościach, bo to właśnie Wy i troska o Waszą przyszłość są głównymi motorami napędowymi zmian zaplanowanych na najbliższe lata. Chcemy, żeby studiowanie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim kojarzyło się z jeszcze większym prestiżem i było dla Was źródłem osobistej satysfakcji. Vivat Universitas!” — zakończył przemowę rektor.
Udało nam się porozmawiać z drem hab. Jerzym Przyborowskim na temat tegorocznego Święta Uniwersytetu.
Panie Profesorze, spotykamy się tego pierwszego czerwca, ale to kolejny rok, kiedy świętować – tak jak przywykliśmy – nie można.
Panie Profesorze, spotykamy się tego pierwszego czerwca, ale to kolejny rok, kiedy świętować – tak jak przywykliśmy – nie można.
Rzeczywiście, jednak pewne elementy tego święta zaznaczamy. Odbywają się niektóre koncerty. Jeśli chodzi o inne wydarzenia, to dzisiaj składaliśmy symboliczne kwiaty w miejscu, w którym stanie niebawem tablica upamiętniająca ofiary nazizmu i stalinizmu – mam na myśli pacjentów i lekarzy byłego szpitala psychiatrycznego, który tutaj przed wojną i w czasie wojny funkcjonował. To są takie akcenty. Natomiast bardzo nam brakuje takiej uroczystości, która wpisała się na trwałe w kalendarz uniwersytecki, połączonej z promocjami doktorskimi i habilitacyjnymi.
Święto uniwersytetu, ta uroczystość była zwykle takim momentem, kiedy mówiliśmy o tym, w jakim miejscu jest uczelnia, kiedy władze uczelni przedstawiały stan na dziś. W jakim miejscu jest dziś Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie? Pytam o to w perspektywie tych kilkunastu miesięcy za nami, które obróciły wszystko o 180 stopni.
Pozycja uniwersytetu w rankingach jest stabilna. W 2020 roku mieliśmy siódme miejsce wśród uniwersytetów, bardzo dobre miejsce. Przypomnę, że nasz uniwersytet ma 22 lata, więc jak na tak młodą uczelnię ta pozycja jest bardzo dobra. Obecnie mamy 16 pełnych uprawnień – a więc uprawnień do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego, natomiast w 22 dyscyplinach nadajemy stopień doktora. Uniwersytet ma bardzo stabilną sytuację finansową, bowiem rok 2020 zakończyliśmy zyskiem ponad 49 milionów. Nie musimy się o te finanse obawiać, aczkolwiek realizujemy bardzo duże, kosztowne inwestycje. To między innymi budynek Wydziału Prawa i Administracji, budowa kliniki wyjazdowej dużych zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, skrzydło północne szpitala klinicznego, który cały czas się rozwija. Jeszcze co do pozycji, bardzo dużo się wyjaśni w przyszłym roku, po pierwszej ewaluacji. Myślę, że wszyscy rektorzy wszystkich uczelni z dużym niepokojem spoglądają na ten najbliższy rok, bo jest wiele niewiadomych w związku z tym, że to się wszystko dzieje po raz pierwszy.
Zapytam jeszcze o wyzwania na najbliższą przyszłość, na kolejny rok funkcjonowania uczelni.
Przyjęliśmy strategię rozwoju na dekadę. Na każdy rok będziemy przygotowywać plan działań, właśnie w odniesieniu do konkretnych celów strategicznych. W tym roku, na 2021, wytyczyliśmy sobie 110 zadań. Chcemy, żeby ten uniwersytet był dla wszystkich – i pracowników, i studentów – przyjazny. Nastąpi szereg zmian w funkcjonowaniu administracji, usprawnienia, elektroniczny obieg dokumentów. Pracujemy też – co ważne – nad budową wysokiej kultury organizacyjnej naszej instytucji.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez