Krzyż papieski odnowiony na obchody 30-lecia wizyty Jana Pawła II w Olsztynie

2021-06-01 07:15:42(ost. akt: 2021-06-02 07:55:27)
Brat Łukasz Szokaluk, proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej - Matki Miłosierdzia, cieszy się z renowacji krzyża papieskiego

Brat Łukasz Szokaluk, proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej - Matki Miłosierdzia, cieszy się z renowacji krzyża papieskiego

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

Już 6 czerwca pod tym krzyżem odbędzie się uroczystość z okazji 30-lecia wizyty Jana Pawła II w Olsztynie. O renowacji krzyża papieskiego przy stadionie Stomilu "Gazeta Olsztyńska" informowała od chwili ogłoszenia zbiórki na jego naprawę.
— Na piaskowanie poszło 5 ton piasku — mówi br. Łukasz Szokaluk, proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej - Matki Miłosierdzia. — Po piaskowaniu było malowanie, żeby krzyża nie złapała rdza — dodaje.

Dzieki tym pracom krzyż wygląda teraz zupełnie inaczej niż jeszcze kilka miesięcy temu — jak w chwili, kiedy 30 lat temu na błoniach Stomilu Jan Paweł II opodprawiał pod nim mszę.

— Renowacja została przeprowadzona z darowizn, które zebraliśmy na ten cel od mieszkańców regionu. To taki nasz wkład w pamięć o tamtym wydarzeniu. Podziękowanie Janowi Pawłowi II za jego pielgrzymkę do Olsztyna i jego obecność w naszym mieście — podkreśla br. Łukasz Szokaluk.

Na renowację wydano do tej pory około 25 tys. zł. To nie koniec prac. Na terenie wokół krzyża zostaną posadzone kwiaty, a teren zostanie uporządkowany.

— Wykonawcy sprawili się dobrze — stwierdza proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej - Matki Miłosierdzia. — Bardzo dziękujemy mieszkańcom Warmii, którzy pomogli nam modlitwą i datkami w tej renowacji — dodaje.

Br Łukasz Szokaluk przypomina też tym, którzy zechcą uczestniczyć w uroczystości 6 czerwca, że msza pod krzyżem papieskim rozpocznie się o godzinie 11. Będzie ją odprawiał metropolita warmiński abp. Józef Górzyński. W mszy będzie można uczestniczyć na terenie łąki pod krzyżem. Po nabożeństwie krzyż zostanie ponownie pobłogosławiony. Po mszy goście zostaną zaproszeni na poczęstunek do auli znajdującej się pod kościołem parafialnym przy ul. Pana Tadeusza w Olsztynie.

Ważący 4 tony i wysoki na 17,5 metra krzyż papieski, który góruje nad parkiem Kusocińskiego w Olsztynie, wymagał renowacji, bo przez 30 lat tylko raz go naprawiano. Kapucyni, którzy się nim opiekują, wynegocjowali zmniejszenie kosztów prac z ponad 30 tys. do obecnej kwoty około 25 tys. zł.

Stanisław Kryściński

Źródło: Gazeta Olsztyńska