Kupił telefon w internecie, dostał czekoladę

2021-06-01 09:51:55(ost. akt: 2021-06-01 10:10:05)

Autor zdjęcia: pixabay

To słodko-gorzki prezent na Dzień Dziecka. Mieszkaniec Szczytna kupił nowy telefon, a w paczce otrzymał czekoladę.
Mieszkaniec Szczytna kupił na jednym z portali ogłoszeniowych nowy telefon.

— Mężczyzna kupił go za 600 zł. Niestety w paczce nie znalazł smatrfona, ale czekoladę. Zgłosił ten fakt na policji. Prowadzone jest postępowanie — opowiada sierż. Joanna Manelska z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. — Oszustwa internetowe dokonują się coraz bardziej śmiałymi krokami. Przestępcy potrafią jeszcze z tego żartować. Ale policja tego jako żart nie traktuje. Za oszustwa internetowe grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

To nie pierwszy taki przypadek. Mieszkanka Ogrodzieńca kilka dni temu również zamówiła telefon. Zdecydowała się na paczkę za pobraniem. Niestety zamiast smartfona, w paczce były... ogórki. Kobieta straciła ponad 2,5 tys. zł. Również w maju 23-latka z Zamościa kupiła telefon za ponad 3 tys. zł, a otrzymała... herbatę.

Warto zapoznać się z zasadami bezpiecznych zakupów internetowych:


* Ograniczone zaufanie do sprzedającego — zanim dokonasz wpłaty, zapoznaj się z opiniami na temat sprzedającego. Sprawdź, jak długo zajmuje się daną działalnością, czy jest ona zarejestrowana i czy dane teleadresowe są prawdziwe. Napisz maila lub zadzwoń, aby potwierdzić, że to rzeczywisty kontakt ze sprzedawcą. Może okazać się, że sprzedający dopiero rozpoczyna swoją działalność, stąd brak jest na jego profilu jakichkolwiek komentarzy. Bądźmy w takiej sytuacji szczególnie ostrożni.

* Zakupy wyłącznie na akcjach —– nie kupuj żadnych przedmiotów poza aukcjami. Jako sprzedający również unikaj takich rozwiązań. Zarówno jedna, jak i druga strona mają swoje prawa, których dochodzenie w przypadku transakcji poza aukcją, może być utrudnione.

* Wybierz znane i sprawdzone sklepy internetowe lub portale aukcyjne — dzięki temu będziesz mieć zapewnione ubezpieczenie dokonywanych transakcji. Będziesz mógł również ubiegać się o „wsparcie” portalu przy roszczeniach względem drugiej strony.

* Ustal, czy towar możesz odebrać osobiście lub dokonać płatności przy odbiorze — zdarza się, że nieuczciwi sprzedający nie chcą przekazywać bezpośrednio sprzedanych towarów. Nie godzą się również na płatność przy odbiorze. Obawiają się, że w przypadku sprawdzenia towaru przez kupującego, transakcja może nie dojść do skutku. Warto też zapoznać się z warunkami dostawy, określonymi przez firmę kurierską.

* Kupuj, korzystając ze swojego sprzętu — unikaj i to nie tylko podczas internetowych zakupów korzystania z obcego sprzętu np. w kawiarenkach internetowych lub ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także loginu i hasła do swojego konta.

* Zwróć uwagę na cenę towaru — bardzo niska cena towaru, który na co dzień ma znacznie wyższą wartość, powinna wzbudzić naszą czujność. „Super promocje”, „niepowtarzalne okazje” i „mega obniżki” często okazują się podstawowym narzędziem oszustów.

* Nie kupuj kota w worku — nie widziałeś towaru, to nie płać za niego — dokładnie zapoznaj się z ofertą i opisem produktu. Sprawdź, czy zdjęcie przedstawione na aukcji, rzeczywiście przedstawia oferowany przedmiot, czy jest to zdjęcie poglądowe. Wybierz metodę płatności „przy odbiorze”. Będziesz mógł wtedy obejrzeć towar w obecności dostawcy i zgłosić ewentualne niezgodności.

* Zachowaj korespondencję ze sprzedającym — może okazać się ona bardzo potrzebna, szczególnie w przypadku nieuczciwego kontrahenta.

* Nie korzystaj z linków do ofert przesłanych drogą mailową lub SMS-em — może być to sposób przekierowania klienta na stronę innego niż interesującego nas sklepu. Może być to również próba wyłudzenia danych, potrzebnych do logowania. Sprawdź połączenie, zanim zapłacisz kartą — zamknięta kłódka to symbol potwierdzający, że połączenie jest bezpieczne. Sprawdź to, zanim rozpoczniesz płatność kartą kredytową.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. basilo #3067663 1 cze 2021 12:09

    Czekolada to jednak czekolada, zdrowsza niż komórka przy uchu

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz