Czy Polacy są zadowoleni ze sposobu naliczania opłat za śmieci? [SONDAŻ]

2021-05-31 07:06:39(ost. akt: 2021-05-30 16:56:48)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pracownia sondażowa Research Partner 14-17 maja przeprowadziła badanie opinii Polaków na temat zmian w systemie rozliczania opłat za wywóz śmieci. Niemal 60 proc. badanych wie, jak chciałoby to robić.
Zdecydowana większość respondentów uważa, że opłata za wywóz śmieci powinna być uzależniona od liczby osób mieszkających w lokalu (5 proc. ankietowanych). O ile osoby do 44 roku życia wybierają tę odpowiedź znacząco rzadziej, to starsze roczniki optują wyraźnie częściej za tą możliwością (prawie 70 proc.!).

Obrazek w tresci

Dużo mniej osób chciałoby, aby system rozliczania za wywóz śmieci miał charakter ryczałtowy czyli stałej opłaty dla każdego gospodarstwa domowego. Niewiele niższy odsetek Polaków chętnie widziałby naliczanie opłat w zależności od zużycia wody w lokalu. Tylko 5 proc. respondentów głosowało za powiązaniem opłaty z wielkością lokalu.

Obrazek w tresci

Pracownia sondażowa Research Partner zapytała równiez, w jaki sposób powinny być ustalane stawki za wywóz śmieci i kto powinien być za to odpowiedzialny. Prawie 40 proc. badanych uważa, że powinny decydować przetargi i wybór firmy w oparciu o najniższą zaproponowaną cenę. O połowę mniej ankietowanych popiera dzisiejszy system, czyli ustalanie stawek przez samorządy. Kolejne grupa badanych uznała, że stawki winien ustalać rząd i określać górny limit opłat za wywóz śmieci.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. basilo #3067551 31 maj 2021 08:22

    Opłata za wywóz śmieci powinna zniknąć z tzw. opłat czynszowych. A powinna się znaleźć w cenach kupowanych produktów. Ile i jakich produktów kupujesz, tyle za śmieci (w tym utylizację) płacisz. Powstało takie dziwne założenie, że jak więcej wody zużywasz to na pewno więcej śmieci produkujesz. Przykład ... jem wyłącznie na stołówkach a w domu wody używam tylko do mycia. Śmieci do tzw. śmietnika brak. Nonsens.

    Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz

  2. dis #3067550 31 maj 2021 08:21

    Ja jestem zadowolony ze sposobu naliczania opłat. Teraz w końcu z radością wszystkie śmieci wywalam do jednego kontenera, bez durnej zabawy w recycling. Jak tyle mam za to płacić to sobie sami segregujcie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)