Uroczystości odpustowe w Świętej Lipce, Częstochowie Północy

2021-05-30 07:21:57(ost. akt: 2021-05-30 10:57:50)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

To ważna informacja dla katolików. Dziś, w niedzielę 30 maja, odbywają się główne uroczystości odpustowe w Świętej Lipce. Sanktuarium maryjne znane od XV wieku jest nazywane Częstochową Północy. Odwiedza je ponad 100 tysięcy osób rocznie.
Niedzielna msza w sanktuarium, które jest miejscem pielgrzymek, to uroczystość odpustowa Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Zaczęła się już w sobotę od apelu maryjnego. O północy została odprawiona specjalna msza święta.

Główna uroczystość odpustowa to uroczysta suma w niedzielę o godz. 11 w bazylice świętolipskiej, a po jej zakończeniu procesja eucharystyczna wokół placu kościelnego.

Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV w. Według ustnie przekazanej informacji, skazaniec więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła dzięki natchnieniu Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie figurkę Madonny z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a swoją figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę; nie wiadomo, jak wyglądała. Kaplicę obsługiwali księża krzyżaccy z Kętrzyna.

Kaplica w Świętej Lipce została zniszczona w czasie reformacji — według napisu w kościele było to w 1524. Aby odstraszyć pielgrzymów, na miejscu kaplicy postawiono szubienicę.

Odpust to dla katolika, według nauki kościoła, możliwość uzyskania odpuszczenia kar po śmierci. Zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego, żeby uzyskać odpust trzeba być w "stanie łaski uświęcającej — bez grzechu ciężkiego, bez przywiązania do grzechu nawet lekkiego w momencie, w którym chce się uzyskać odpust". Trzeba też "przyjąć Komunię świętą i pomodlić się w intencjach Ojca Świętego".

— Odpust mogą uzyskać wierni, którzy szczerze żałując za grzechy i oddając się uczynkom miłosierdzia, nawiedzą którąkolwiek jubileuszową świątynię jezuitów w Polsce i wezmą w niej pobożnie udział w świątecznych celebracjach, bądź przez jakiś czas oddadzą się modlitwie myślnej, kończąc ją Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary i pobożnym wezwaniem Matki Bożej i św. Ignacego Loyoli — czytamy na stronie internetowej sanktuarium świętolipskiego.

Według informacji podawanych przez zajmujących się sanktuarium jezuitów, odpust ten mogą uzyskać również starsi, chorzy i ci wszyscy, którzy z ważnych powodów nie mogą wychodzić z domu, jeśli są wolni od jakiegokolwiek przywiązania do grzechu i włączą się duchowo w jubileuszowe celebracje poprzez modlitwę przed wizerunkiem św. Ignacego i ofiarują Bogu miłosiernemu swe cierpienie, wzbudzając jednocześnie intencję spełnienia zwykłych warunków odpustu, gdy tylko będzie to możliwe.

Tegoroczny odpust w Świętej Lipce ma szczególny charakter, bo jest związany z obchodzonym w Kościele katolickim rokiem ignacjańskim, czyli jest poświęcony wspominaniu pamięci założyciela zakonu jezuitów — św. Ignacego Loyoli.

SK

Źródło: Gazeta Olsztyńska