Senator Staroń coraz bliżej RPO

2021-05-26 08:33:29 (ost. akt: 2021-05-26 08:42:36)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Senator Lidia Staroń, o której ostatnio głośno w Polsce, bo niewykluczone, że wkrótce będzie kandydatką na Rzecznika Praw Obywatelskich nieoczekiwanie zwołała wczoraj konferencję prasową.
Senator — jak się okazało — zwołała konferencję nie po to, żeby porozmawiać o jej ewentualnej kandydaturze na RPO, ale, żeby przedstawić projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który 27 maja ma złożyć w Senacie.

Projekt zakłada m.in. wprowadzenie 4-letniej kadencji zarządu (maksymalnie można byłoby pełnić dwie kadencje), a także ograniczenia wynagrodzeń członków zarządu do poziomu wynagrodzeń przewidzianego dla wójtów, burmistrzów i prezydentów. Wybory władz spółdzielni miałyby być także bezpośrednie, tajne i powszechne — w dniu wolnym od pracy.

Zapytaliśmy Lidię Staroń, czy będzie ubiegać się o stanowisko RPO? — Ja od wielu lat jestem rzecznikiem praw ludzi — odparła senator, dodając: — Propozycje różnego rodzaju były i zobaczymy, jak będzie.
Senator powiedziała, że jeszcze nie jest kandydatem i nie wie, czy będzie, ale jeżeli byłaby taka sytuacja, to ma nadzieję, że będzie miała poparcie.

Już cztery razy parlamentowi nie udało się powołać rzecznika, bo albo kandydat przepadał w Sejmie, albo później w Senacie. I trzeba kandydata, który będzie do zaakceptowania zarówno przez koalicję rządzącą, jak też opozycję. Coraz głośniej mówi się, że tym kandydatem, który mógłby pogodzić obie strony, jest niezależna senator z Olsztyna Lidia Staroń. Na razie jednak nikt nie zgłosił jeszcze jej kandydatury. Senator nie spełnia podstawowego wymienionego w ustawie warunku — nie jest prawnikiem. Z wykształceniem jest inżynierem budownictwa, absolwentką olsztyńskiej ART.

Rzecznik powoływany jest przez Sejm za zgodą Senatu na wniosek albo marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów.

W ubiegłym tygodniu Jarosław Kaczyński na antenie Polskiego Radia został zapytany o zapowiedzi wystawienia przez Porozumienie nowego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. — Wiem, o kogo chodzi. To jest już też nasz kandydat — powiedział prezes PiS. Zapytany wprost, czy w grę wchodzi Lidia Staroń, odparł: — Sądzę, że wchodzi.

Kandydaci na następcę obecnego rzecznika praw obywatelskiego Adama Bodnara mogą być zgłaszani do czwartkowego popołudnia (27 maja).

amKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztynianka #3067277 26 maj 2021 13:31

  Z całym szacunkiem dla tej Pani i tego co robi dla pokrzywdzonych przez komorników i prezesów spółdzielni ludzi ,ale ona nie nadaje się na RPO

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Janusz Szwendowski #3067273 26 maj 2021 12:58

  Jest taki typ osób, które mają wszystko i wszystkim coś za złe i na tym ich kompetencje się kończą.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Zbigniew Lewandowski #3067263 26 maj 2021 10:03

  z tego co wiem, to jeżeli budowlaniec zostanie RPO , to wybuduje nowe zasady posługiwania się prawem w przestrzeni zawiłości prawnych, cegiełka na cegiełce i mamy wysoko, tylko że z cegieł a nie z prawa- pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Don Żon #3067254 26 maj 2021 09:37

   Czyli dalej niezależna ...

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz