Po co nam na Pieczewie stacje do ładowania aut, skoro i tak nie mamy gdzie parkować

2021-05-24 10:13:03(ost. akt: 2021-05-24 19:01:05)

Autor zdjęcia: Alicja Kowalczyk

Parking oraz chodnik przy ulicy Gębika na olsztyńskim Pieczewie zostanie wyremontowany. Tak zadecydowali mieszkańcy w ostatniej edycji OBO. Miały być nowe miejsca parkingowe, a będzie ich jeszcze mniej — relacjonuje nasz czytelnik.
— Dziś zauważyłem, że przy ul. Gębika powstała stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Budżet obywatelski dla Pieczewa — wylicza nasz rozmówca — miał obejmować remont chodnika przy ul. Gębika plus miejsca parkingowe (koszt 199 600 zł, 929 punktów — przypomina). Tymczasem buduje się nam infrastrukturę niezgodną z zapotrzebowaniem mieszkańców oraz odbiera miejsca parkingowe! Jeżeli się mylę, proszę podać, ile samochodów na Pieczewie potrzebuje ładowania elektrycznego i dlaczego ma to powstawać za nasze pieniądze i kosztem naszych miejsc parkingowych — pisze nasz czytelnik w liście do redakcji "Gazety Olsztyńskiej".

I dodaje: — Proszę o informację, kiedy były zbierane podpisy mieszkańców w sprawie montażu stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy ul. Gębika? Proszę przywrócić odebrane mieszkańcom miejsca parkingowe.

Fot. Alicja Kowalczyk

Zwycięski projekt wybrany przez mieszkańców zakłada wykonanie wymiany nawierzchni chodnika w pasie drogowym ul. Gębika od strony bloków nieparzystych od nr 1A do 13 oraz wykonanie miejsc parkingowych skośnych na wysokości sklepu Lewiatan zgodnie z zasadą co trzy miejsca postojowe posadzone zostanie jedno drzewo lub inna forma zieleni.

Okazuje się, że są to dwa niezależne od siebie projekty. Stacje do ładowania samochodów elektrycznych pojawiają się w Olsztynie już od kilku lat. Pierwsza taka stacja pojawiła się w 2014 roku w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym.

— Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych w Olsztynie powinno powstać łącznie 100 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów. W związku z tym przygotowany został "Plan budowy ogólnodostępnych stacji ładowania na terenie Gminy Olsztyn" — tłumaczył w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" Patryk Pulikowski z biura rzecznika ratusza. — Budową stacji wskazanych w planie zajmuje się "Operator Systemu Dystrybucyjnego Elektroenergetycznego", czyli w przypadku Olsztyna jest to Energa Operator SA.

Tu powstaną punkty ładowania:

Obrazek w tresci

O to, czy rzeczywiście mieszkańcy Pieczewa potrzebują takich miejsc, zapytaliśmy Urząd Miasta. Czekamy na odpowiedź.

Do tematu wrócimy.

ak


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krtek59 #3067168 25 maj 2021 11:55

  Niech sobie Ratusz postawi u siebie te 100 stacji ładowania. Dla 5- 10 ludzi robią tylko rozpierduchę w mieście.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom #3067159 25 maj 2021 11:36

  Moim zdaniem to źle jest montowane. Bo zabiera kolejne miejsce parkingowe, a mogłoby to stać na chodniku. Bubel......

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. mustafa #3067147 25 maj 2021 10:21

  kwestią nie jest czy to potrzebne czy nie, bo każdy raczej stwierdzi, że takie miejsca są potrzebne i w perspektywie kilku kolejnych lat takie miejsca będą wręcz niezbędne ALE nie kosztem istniejących miejsc parkingowych. Zwróćmy uwagę, że i tak brakuje miejsc na osiedlach, ludzie stawiają auta gdzie popadnie, a tu taką stacją zabiera się 3 miejsca parkingowe. Podejrzewam, że gdyby energa budowała takie miejsca od podstaw nikt by się nie czepiał.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. Andrzej olsztyniak #3067079 24 maj 2021 20:05

  O to, czy rzeczywiście mieszkańcy Pieczewa potrzebują takich miejsc, a czemu NIE, czy uważacie, że zajęcie dwóch miejsc parkingowych, to jakaś "KATASTROFA" ?. Czy w Pieczewie mieszkają ludzie którzy już nie mogą sobie pozwolić na troszkę "luksusu", kupując auto elektryczne, jak nie pozwolicie, inni mogą mieć pretensje, że osiedle nie "idzie" z postępem technicznym. Na pewno mieszkają tu tacy których było by stać na taki zakup.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kol Lega #3067076 24 maj 2021 19:01

   Pomijając już brak miejsc parkingowych....kto każe komukolwiek mieć samochód na siłę?

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz