Ludowcy mają plan dla Polski

2021-05-24 08:42:50(ost. akt: 2021-05-24 08:59:29)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Ludowcy zaprezentowali swój "Plan dla Polski". To odpowiedz Polskiego Stronnictwa Ludowego na "Polski Ład" przedstawiony przez liderów Zjednoczonej Prawicy.
W Zielone Świątki, które są też od ponad stu lat świętem ludowym, ludowcy z Warmii i Mazur zaprezentowali „Plan dla Polski”. Program ten to odpowiedź PSL na Polski Ład przedstawiony przez ZP.

—Trzy najważniejsze kwestie w „Planie dla Polski”, jego filary to: zdrowie Polaków, rozwój przedsiębiorczości i lepszy start dla młodych — podkreślił na konferencji w Olsztynie poseł PSL Zbigniew Ziejewski. — Już dwa lata temu w swoim programie wyborczym proponowaliśmy zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB. Dziś ZP w swoim Polskim Ładzie proponuje 7 proc. na ochronę zdrowia, ale dopiero w 2027 roku. My proponujemy 6,8 proc. już od przyszłego roku. Chcemy też podnieść płace dla całej służby zdrowia o 30 proc., jak też wprowadzić możliwość odpisu od podatku kwoty 1000 zł dla tych, którzy korzystają z prywatnej służby zdrowia.

Poseł dodał, że PSL jest przeciwne przekształceniu szpitali powiatowych w państwowe, bo jak mówił, wiemy, jak działała państwowa służba zdrowia, gdy nie było jeszcze powiatów, jakie kłopoty finansowe miały szpitale. Dziś większość szpital powiatowych w naszym regionie notuje dodatki wynik finansowy.
„Plan dla Polski ” zakłada też duże wsparcie dla przedsiębiorców.

— Proponujemy nienakładanie w okresie dwóch lat po pandemii żadnych nowych podatków na przedsiębiorców — poinformował poseł Ziejewski. — Tymczasem w „Polskim Ładzie” proponuje się zniesienie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, co oznacza wyższe podatki.

PSL proponuje też dobrowolny ZUS, ten pomysł popiera również rzecznik MŚP. Przedsiębiorca płaciłby ZUS wtedy, kiedy osiąga dochody. Jednym z elementów pomocy młodym ludziom ma być projekt „ własny kąt” i kredyt mieszkaniowy do 75 tys. zł na pokrycie wkładu własnego na zakup mieszkania.

— Dla tych, którzy marzą o własnym domu proponujemy„ ziemię za złotówkę” — mówił na konferencji Wojciech Ziober, szef PSL w powiecie ostródzkim. — Skarb Państwa ma bardzo dużo ziemi, która nie nadaje się do celów rolnych. Powinniśmy ją przekazać młodym ludziom za symboliczną złotówkę, żeby mogli tam postawić swój dom. I powinniśmy poprzez odpowiednie wsparcie państwa zadbać o to, żeby te domy były energooszczędne, tanie w utrzymaniu.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin, szef PSL na Warmii i Mazurach, odnosząc się do prac na projektem nowej ustawy o OSP, powiedział, że zmiany powinny być konsultowane ze związkiem OSP i samorządami, bo te partycypują w kosztach utrzymania OSP. Jak podkreślił, powinniśmy zadbać o to, żeby dalej były to jednostki samorządowe i samodzielne, a nie podległe administracji rządowej.

am