Polski Ład ma uczynić Olsztyn miastem metropolitalnym

2021-05-22 16:21:57(ost. akt: 2021-05-22 16:30:27)
— Założenia Polskiego Ładu należy czytać wraz z Krajowym Planem Odbudowy, mówił Jerzy Szmit w czasie dzisiejszej (22 maja) konferencji prasowej poświęconej założeniom Polskiego Ładu. — Na województwo warmińsko-mazurskie przypadnie ponad 28 mld zł. Samo miasto Olsztyn wraz z powiatem zyskają ok. 6 mld zł.
— Założenia Polskiego Ładu to wielki program odbudowy po kryzysie — mówił w czasie konferencji Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. — Dzięki szczepieniom pomału wychodzimy z tego kryzysu, ale teraz przed nami wielka praca, by pokonać kryzys gospodarczy. Ustawy wprowadzą w niektórych obszarach nowy porządek, ale zapewnią też ogromne środki — zarówno z budżetu państwa, jak i te wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego w ramach Europejskiego Programu Odbudowy oraz z nowej perspektywy europejskiej. Chcemy te środki mądrze zagospodarować — tak, by stały się one impulsem rozwojowym dla naszego państwa. Na poziomie województwa jesteśmy przygotowani, by to, co zostanie uchwalone, z wielką determinacją realizować w ramach administracji rządowej.

Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii prezesa rady ministrów tłumaczył, że Polski Ład to kompleksowy program wyjścia z pandemii. — Polska przed pandemią rozwijała się bardzo szybko, niemal najszybciej w całej Unii Europejskiej. Sprawne rządy Prawa i Sprawiedliwości sprawiły, że kryzys gospodarczy wywołany pandemią praktycznie Polskę ominął. Wskaźniki gospodarcze, m.in. wskaźnik bezrobocia, były na tle Unii praktycznie najlepsze. Dzięki wsparciu rządowemu znaczna część firm polskich przetrwała. Dziś z optymizmem patrzymy na to, że firmy nadal będą się rozwijały, a polska gospodarka ma szansę na wzrost rzędu 5 proc. PKB rocznie. Polski Ład będzie dotyczył bardzo wielu obszarów, a dla mieszkańców Warmii i Mazur będzie niezwykle korzystny. Wdrażane będą kolejne instrumenty finansowe, m.in. dla seniorów. Wszystkie one umożliwią bogacenie się mieszańców Warmii i Mazur. Pod tragicznymi rządami Platformy Obywatelskiej bezrobocie w tym regionie sięgało nawet 20 proc. W Polskim Ładzie niezwykle ważnym obszarem jest cyfryzacja. Wiemy, że w dobie nowoczesnej gospodarki przełomowe i innowacyjne technologie determinują rozwój każdego państwa i regionu. Tu także pragnę zapewnić, że ziemia warmińsko-mazurska nie zostanie pominięta. Będziemy wprowadzać kolejne programy, choćby takie, jak Cyfrowy Samorząd czy Cyfrowa Gmina — procesy informatyczne odciążą biurokrację i przyspieszą załatwianie spraw mieszkańców. Warmińsko-mazurskie zyska też dostęp do szybkiego internetu. W ciągu trzech lat, do 2024 r. pragniemy zażegnać informatyczne białe plamy i zapewnić mieszkańcom łatwy dostęp do sieci piątej generacji. Umożliwi to lepsze rozwiązania informatyczne, ale i napływ kapitału.

Iwona Arent, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Olsztyna dodała: — Rząd zjednoczonej prawicy jako pierwszy kompleksowo prowadzi politykę senioralną. Nasza dbałość o seniorów to zobowiązanie solidarności międzypokoleniowej. Seniorzy zawsze byli pokrzywdzeni i dlatego dziś musimy ich wspierać. Polityka rządu ma na celu jak najszybsze zażegnanie nierówności ekonomicznych na tle kraju. 13 i 14 emerytura to wielkie wsparcie finansowe dla emerytów, którzy wreszcie poczuli się dowartościowani. Przewidujemy wyższe świadczenia dla prawie wszystkich emerytur i rencistów. W Polskim Ładzie przewidujemy emerytury bez podatku — zostaną one podwyższone o wysokość podatku od świadczeń, do poziomu 2,5 tys. zł. To zmiana, która rocznie przyniesie ok. 2 tys. oszczędności 91 proc. polskich emerytów. Dziś traktujemy emerytów jako osoby, ważne i godne tego, by o nie dbać, doceniać i wypłacać im dobre emerytury.

Jerzy Szmit, prezes okręgu olsztyńskiego Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że założenia Polskiego Ładu należy czytać wraz z Krajowym Planem Odbudowy. — Kwota, którą planujemy uruchomić, to 770 mld zł, z czego na województwo warmińsko-mazurskie przypadnie ponad 28 mld zł. Samo miasto Olsztyn wraz z powiatem zyskają ok. 6 mld zł. Dla porówna budżet Olsztyna na rok 2021 to ok. 1,3 mld. Dlaczego koncentruję się w swojej wypowiedzi na Olsztynie? Bo to Olsztyn powinien być naturalną metropolią całego regionu. To w Olsztynie powinniśmy móc realizować wszystkie metropolitalne funkcje — te związane ze służbą zdrowia, kulturą, sportem, komunikacją. Dziś te funkcje są bardzo szczątkowe lub w ogóle nie istnieją. Brak na przykład dobrej komunikacji — potrzebne są nowe inwestycje drogowe i kolejowe. Na to wszystko trzeba mieć pomysł i wypracować program — ale powinno się też rozmawiać z mieszkańcami. Doświadczenia pandemiczne pokazują, jak kruche są dzisiejsze podstawy rozwojowe naszego województwa. Dlatego musimy gruntownie zmienić sposób patrzenia na Olsztyn i na całe województwo warmińsko-mazurskie. Jestem pewien, że na podstawie Polskiego Ładu powstaną takie projekty, które rzeczywiście gruntownie wzmocnią fundamenty rozwoju i życia oraz poprawią perspektywy rozwojowe miasta i regionu.
Magdalena Maria Bukowiecka

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ewa Nowak #3067409 27 maj 2021 20:23

  Metropolia wg.Grzymowicza to wycinanie drzew i linie tramwajowe. Miast korkuje się,ale wymarzone puste tramwaje czołgają się

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 2. grand #3067165 25 maj 2021 11:48

  Katecheta błysnął wiedzą typu czary-mary . Pani Arent a jak tam kolesie z Helpera, wciąż otacza ich pani opieką?

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 3. Stary dziad #3067125 25 maj 2021 06:34

  Miasto metropolitarne bez stadionu piłkarskiego. Takie rzeczy tylko w Polsce...

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ewa Kurowska #3066989 | 5.173.*.* 23 maj 2021 19:56

  Do JanCałkiemSerio - masz rację, Ale - diabeł tkwi w szczegółach. Na osiedlu Fałata/Oficerska ok. 30 % domów figuruje w gminnym rejestrze zabytków (do sprawdzenia w dokumentach gminy). Uliczki są 4 metrowej szerokości (nawet na odcinku dwukierunkowym) i przez kilkadziesiąt lat stanowiły drogę dojazdową dla ciężarówek PWiK. Uliczki nie są dostosowane do przejazdu ciężkiego transportu ( do obserwacji na miejscu). Rada Miasta uchwaliła w 2003 roku, że powstanie łącznik pomiędzy ulicą Bydgoską a Oficerską w celu przekierowania tam ciężkiego transportu. Łącznik nigdy nie został zbudowany (!!!!!). Dopiero po interwencjach mieszkańców PWiK za własne pieniądze wybudowała drogę dla ciężkiego transportu przez las w 2018 roku. Niemniej, uliczki są zdewastowane (do obejrzenia na miejscu) i nie posiadają kanalizacji deszczowej, w wyniku czego woda z wyżej położonej Alei WP leje się strumieniem na ulicę Oficerską i tworzy kałuże oraz nadal niszczy i tak już zdewastowaną nawierzchnię. Korespondencja z P. Grzymowiczem trwa od wielu lat. Zawsze "nie było" dla nas pieniędzy (w razie czego korespondencja do wglądu , najlepiej w archiwum UM). Nie dość tego - kiedy GO wydrukowała wypowiedź radnej P Antosz, to opatrzyła artykuł o dziurach i kałużach na ulicy Oficerskiej zdjęciem z najlepiej prezentującego się odcinka ulicy Fałata, moim zdaniem, żeby nas zdyskredytuwać. Dalej - moim zdaniem uporczywe odmawianie nam remontu jest spowodowane niezrozumiałym uporem władz miasta, wynikajacym z pogardy wobec mieszkańców. A zatem wybacz - przy każdej okazji będę o tym pisała. dopóki mi sił starczy. Przy każdej wzmiance o wspaniałych dotacjach unijnych wystarczy mi wyjść z domu i przeklinać fałszywą propagandę, którą posługują się władze. Zapraszam na spacer po moim osiedlu w celu porównania naszych ulic z innymi, na innych osiedlach. Wiem, że nie jesteśmy najważniejsi, ale biorąc pod uwagę okres żebrania o remont uliczek i pogardę władz boli mnie, że zostaliśmy zaliczeni przez władze do kategorii podludzi. To tyle.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. pruskababa #3066979 23 maj 2021 08:31

  Ciekawe, czy w tym wielkim Nowym Ładzie znajdą się pieniądze na kanalizację deszczową i remont malutkich uliczek Oficerska/Fałata, czy dalej wspaniała demokratyczna władza będzie twierdziła, że "nie ma pieniędzy", tak, jak to robi od kilkunastu lat???

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)