Dziś Światowy Dzień Pszczoły

2021-05-20 11:46:54(ost. akt: 2021-05-20 11:56:07)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Już w ubiegłym wieku pojawiły się niepokojące dane o wymieraniu pszczół. Podczas zimy ginie nawet około 30% rodzin pszczelich. Stąd 8 sierpnia obchodzą swoje święto w Polsce – Wielki Dzień Pszczół. Zaś 20 maja to uchwalony przez ONZ Światowy Dzień Pszczoły.
Pszczoły mają ogromny wkład w bezpieczeństwo żywnościowe, ale także w zachowanie różnorodności biologicznej naszego środowiska. Któż nie lubi miodu?

– Od pięciu lat kręcę swój miód – mówi Jan Pażusiński z Giżycka. – Nie sprzedaję, rozdaję rodzinie i sąsiadom. Uwielbiam miód i kocham pszczoły, dlatego od pięciu lat dbam o swoją pasiekę. Jest nieduża, ale wystarcza. Zaczynałem od jednego ula, ale co roku dokupuje nowe roje.

Fot. Renata Szczepanik

W zeszłym roku nie było brania, nie było nektaru, więc i pszczelarz nie zrobił dużych zapasów miodu. Ostatnia zima też nie sprzyjała pszczołom. Dużo wymarło.

– Podejrzewam, że to jakaś choroba – wyjaśnia pan Jan. – W poprzednich latach zdarzało się, że i trzy razy w sezonie wybierałem miód. Miałem nawet i dziewięćdziesiąt słoików. W ubiegłym roku wykręciłem zaledwie dwadzieścia słoików. Teraz muszę dokupić nowy rój, bo jedynie garsteczka pszczół przetrwała. Problem też jest z nektarem. Mam obok domu ogromne trzy lipy, białe kwiaty kwitną, ale ani jednej pszczoły tam nie widać. Nie ma nektaru.

Przeciwnikiem pszczół są między innymi opryski stosowane w rolnictwie.Trudno wskazać główną przyczynę wymierania pszczół. Te pożyteczne owady giną przez środki ochrony roślin, rozwój cywilizacyjny i związana z nim m.in. likwidacja łąk i pastwisk. Pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności.

– Pszczoła nie siada na rośliny opryskane chemią – twierdzi pszczelarz. – Poza tym pszczoła przesiąknięta zapachem oprysków nie zostanie wpuszczona do ula. Pszczoły jej nie przyjmą, bo czują obcą woń. I to jest najgorsze.

Pocieszającym jest fakt, że w wielu miejscach, również w Giżycku, pojawiają się już coraz częściej łąki kwietne i rośliny miododajne. Jest szansa na przetrwanie pszczół.
rs

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Taka Ja #3066761 20 maj 2021 13:05

    Dzisiaj jest Światowy Dzień Pszczół. . Nie zdajemy sobie sprawy, że zabijając tylko jedną pszczołę możemy pozbawić się 2,5 tony jabłek. Można powiedzieć, że aż 1/3 naszych pokarmów powstaje przy udziale pszczół. Dzięki owadom pszczołowatym mamy 90 % owoców i 4000 odmian warzyw. Musimy zdawać sobie sprawę, że w naszym kraju ok. 80 % roślin to rośliny owadopylne. Bez tych pracowitych owadów nie byłoby ludzkości. www.konopiafarmacja.pl

    odpowiedz na ten komentarz