Trzaskowski z Hołownią wyprzedziliby Zjednoczoną Prawicę

2021-05-19 13:04:02 (ost. akt: 2021-05-19 12:02:26)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W dniach 14-17 maja 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła kolejną falę badania preferencji politycznych Polaków. Zapytała również o potencjalne poparcie dla ugrupowania, które powstałoby z połączenia zwolenników Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni.
Gdyby wybory miały odbyć się w niedzielę 23 maja, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica, którą poparłoby 30,9 proc. respondentów. Oznacza to wzrost poparcia dla tej partii o 3 punkty procentowe w stosunku do poprzedniej fali badania.

Ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni zanotowało niższe wyniki o 3,1 p.p. Na podium znalazłaby się Koalicja Obywatelska. W parlamencie znalazłyby się jeszcze Konfederacja i Lewica. Pozostałe partie znalazłyby się poza parlamentem. Ponad 13 proc. badanych nie zdecydowało, na kogo oddać swój głos.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 67 proc.

Fot. Research Partner

Dodatkowo zadano pytanie o potencjalne poparcie dla ugrupowania, które mogłoby powstać z połączenia zwolenników Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni. Hipotetyczne powstanie takiej partii mogłoby zmienić scenę polityczną w Polsce. Nowa partia mogłaby liczyć na poparcie 32,1 proc. społeczeństwa, wyprzedzając nieznacznie koalicję Zjednoczonej Prawicy. Wspólne ugrupowanie R. Trzaskowskiego i S. Hołowni odebrałoby dużą część elektoratu Koalicji Obywatelskiej, dla której poparcie spadłoby ponaddwukrotnie. Wśród partii, które znalazłyby się w parlamencie, praktycznie niezmiennym poparciem cieszyłaby się Konfederacja. Lewicę poparłoby 1,5 proc. respondentów mniej.

Fot. Research Partner