Polska najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej

2021-05-17 19:18:46(ost. akt: 2021-05-18 09:32:43)
Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Drugi rok z rzędu zajęliśmy ostatnie miejsce w UE w rankingu ILGA-Europe. Zestawienie przedstawia poziom równouprawnienia w Europie. Za Polską są tylko takie kraje jak Rosja, Białoruś, Armenia.
Ranking ILGA-Europe jest uznawany za najważniejszy międzynarodowy ranking mierzący uprawnienia osób LGBT w Europie. Polska drugi rok z rzędu zajęła niepokojące ostatnie miejsce wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej, zdobywając 13 punktów ze 100 możliwych. Porównując nas do innych państw Europejskich — Niemcy zdobyły 52 pkt., Francja 57 a Hiszpania 65. Najbardziej tolerancyjna jest Skandynawia, gdzie średni wynik to 65 pkt, Belgia z wynikiem 74 pkt i Malta z imponującymi 94 punktami.

Polska co roku uzyskuje coraz gorsze wyniki. Od kilku lat znajdujemy się na samym dole rankingu. W 2020 roku spadliśmy na ostatnie miejsce, które w tym roku powtórzyliśmy


Nie wolno szczuć ludzi, wybierać sobie jedną lub drugą mniejszość. Mam wrażenie, że obecna władza traktuje mniejszości seksualne jak chłopców i dziewczęta do bicia. Dając zły przykład, sprawia, że inni naśladują takie zachowania, co prowadzi do tragicznych skutków. Trzeba odważnie do tego podchodzić, pokazywać już od najmłodszych lat, że różnorodność to jest bogactwo. Gdyby takie zajęcia były już w szkołach podstawowych, nie byłoby takich problemów. Należy uwrażliwiać dzieci, a dzisiaj mamy zupełnie odwrotną sytuację, w której państwo dyskryminuje te osoby — mówi posłanka Monika Falej. — Nie należy przedstawiać żadnych grup ludzi jako wroga. Mam wrażenie, że rządzący szukają jakiejś grupy, którą stawiają w złym świetle, i wobec niej narastają różne złe mity. Dużo lekcji do odrobienia ma również polski Kościół katolicki. — dodaje posłanka lewicy.

Ranking powstaje w oparciu o analizę prawa oraz praktyki stosowania prawa w sześciu kategoriach: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, wolności obywatelskie, uzgadnianie płci i integralność cielesna i prawo do azylu. Wpływ na niską pozycję Polski w zestawieniu mają m.in. „strefy wolne od LGBT”, ataki na marsze równości, oraz brak ustaw o związkach partnerskich osób tej samej płci.


Przeciw Homofobii17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii. Został ustanowiony na pamiątkę usunięcia 17 maja 1990 roku przez Światową Organizację Zdrowia homoseksualizmu z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Dzień ma na celu podnoszenie świadomość na temat homofobii, bifobii, transfobii oraz naruszeń praw osób LGBT.

— To bardzo ważny dzień dla osób LGBT+. W czerwcu rozpocznie się Miesiąc Dumy. W Polsce i na świecie odbędzie się kilka wydarzeń w formie online. Olsztyński Marsz Równości będzie uczestniczył w kilku z nich, prosimy o śledzenie naszych mediów społecznościowych — zachęca Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości.

kg

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marta #3066661 18 maj 2021 16:07

  Harold, geju, przestań się zachowywać jak rasowy LGBTowiec, z pretensją i głupotą. Tylko zaogniasz i dalej nikt was nie będzie lubił. Nie minusuj już.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. hehe #3066647 18 maj 2021 14:56

  tu nie chodzi o równouprawnienia, bo takowe są i zawsze były. problem w tym, że środowiska LGBT chcą by osoby odmienne seksualnie traktować w sposób specjalny. Tu pojawia się pytanie, z jakiej okazji? na szczęście Polska dosyć długo była krajem mało dostatnim i zepsucie nie wgryzło się tu tak mocno jak w zamożnych krajach europy zachodniej. Obce nam są przykładowo ulice prostytucji, czy gejowskie kluby pełne rozpusty. Stąd brak akceptacji w emanacji swojej seksualności, niech to co seksualne pozostanie w naszych domach. W moim odczuciu, ten niski wynik stawia Polskę jako kraj o wysokiej kulturze i poszanowaniu bliźniego człowieka i jego ciała.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. magda #3066645 18 maj 2021 14:32

   POWTÓRZĘ SIĘ: Najbardziej są poszkodowani zwykli homosie, tacy którzy rano muszą wstać, iść do pracy, do szkoły, zrobić zakupy. Na marsze chodzą w większości „geje”, nie homosie, geje którzy są opłacani przez ruchy po to by szerzyć zadymę, by pokazywać wypaczenia w sposób chamski i ordynarny. Znam osobiście kilku homosi, nauczyciel, kierowca zawodowy, adwokat, pracownik fizyczny, wszyscy jednogłośnie stwierdzili że takie marsze robią dla nich wielką krzywdę, twierdzą że marsze jeszcze bardziej zaogniają różnorodność. Dla takiej Lempart czy kobiety z wackiem zwaną Margot najważniejsza jest zadyma, bez zadymy nie mieliby co robić i to oni właśnie są jedynymi wygranymi w tym sporze.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Marta #3066624 18 maj 2021 08:58

   I dlatego jestem dumny, że jestem Polakiem. Mamy swoje zdanie, mama to mama tata to tata i tego się trzymamy. Nie ma promowania wynaturzeń i dewiacji. To jest mniejszość i o ile trzyma poziom kultury i nie wariuje (typu adopcje itp.) to spokojnie możemy żyć w symbiozie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Ja. #3066579 17 maj 2021 21:18

    To nie Polska jest homofobiczna a rządząca partia Narodowo-socjalistyczna czyli PiS!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz