Noworodki pod specjalną opieką. Lekarze z Biskupca badają je na SMA

2021-05-18 07:05:40(ost. akt: 2021-05-17 18:43:32)

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

W Szpitalu Powiatowym w Biskupcu wszystkie noworodki zaraz po urodzeniu są już objęte specjalną opieką. Lekarze wykonują każdemu z nich badania przesiewowe na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni.
— Powszechne, bezpłatne badania mutacji genowej powodującej SMA będą wprowadzane w kraju do końca 2022 roku. W naszym szpitalu można z nich korzystać już teraz — mówi Marta Maciejewska, dyrektorka szpitala w Biskupcu. —To szansa dla dzieci przychodzących na świat w naszej placówce. W SMA kluczowe jest możliwie wczesne rozpoczęcie leczenia i rehabilitacji, nawet przed wystąpieniem pierwszych objawów. Postęp medycyny sprawia, że choroba, która jeszcze niedawno była najczęstszą genetycznie warunkowaną przyczyną śmierci u dzieci do lat 2, powoli staje się chorobą wyleczalną. W Polsce mamy refundowany lek spowalniający jej przebieg, na świecie dostępną skuteczną terapię genową. Wykonanie testu daje czas, a jest on najważniejszy w tym przypadku.

— SMA to bardzo ciężka choroba genetyczna. Jej niepokojące objawy mogą wystąpić już nawet miesiąc po narodzinach dziecka, doprowadzić do zaniku mięśni całego szkieletu, a w konsekwencji do paraliżu. Chorują i chłopcy, i dziewczynki. W Polsce mamy 1000 osób chorych. Co roku ze SMA rodzi się 55 dzieci — jeden noworodek na tydzień. Dziś badania przesiewowe dają szansę na szybkie zdiagnozowanie tej choroby i jej leczenie. Uchronią od kalectwa. Wcześniej takich możliwości nie było — podkreśla Maria Pieszak, koordynatorka oddziału noworodkowego biskupieckiego szpitala.

Rdzeniowy zanik mięśni związany z mutacjami genu SMN1 jest chorobą genetyczną. W jej przebiegu dochodzi do obumierania motoneuronów rdzenia kręgowego, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia i zaniku mięśni. To ciężka i postępująca choroba, która w większości przypadków prowadzi do unieruchomienia i niewydolności oddechowej. Lekarze dysponują skutecznymi lekami do terapii SMA, niestety efekt leczenia często jest ograniczony późną diagnozą. W tym właśnie mają pomóc badania przesiewowe.

Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie


Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Oddział ginekologiczny, poza leczeniem i diagnostyką chorób układu rozrodczego, zajmuje się też leczeniem niepłodności. Wykorzystuje to tego diagnostykę hormonalną, histeroskopie HSG oraz laparoskopię niepłodnościową.

Oddział położniczy dysponuje 8 łóżkami, są trzy sale pojedyncze, dwie podwójne i jedna z trzema łóżkami. W każdej pełny węzeł sanitarny i dostęp do telewizji.

Oddział noworodkowy wyposażony jest w nowoczesny sprzęt medyczny umożliwiający nadzór nad prawidłową adaptacją noworodka po porodzie. Ze wskazań medycznych wykonuje się m.in. USG jamy brzusznej, USG stawów biodrowych i diagnostykę RTG. Szpital zapewnia konsultacje chirurga dziecięcego i ortopedy.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Olsztynie