Wolne terminy na szczepienie na Warmii i Mazurach. Sprawdź mapę!

2021-05-12 12:46:40(ost. akt: 2021-05-12 12:28:35)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Od wtorku (11 maja) na stronach rządowych wprowadzono nową funkcjonalność związaną z terminami szczepień. Dzięki niej można sprawdzić, w jakich powiatach, także w województwie warmińsko-mazurskim, są wolne terminy na szczepienie przeciw COVID-19 oraz ile ich jest. Warto jednak przypomnieć, że nie jest to jedyne narzędzie pomocne przy zapisie na szczepienie.
- Wprowadziliśmy nowe udogodnienie do raportu, które pomoże w znalezieniu terminu szczepienia. Od dzisiaj istnieje możliwość sprawdzenia w powiatach liczby wolnych terminów na następne 7 oraz 30 dni – poinformowano wczoraj (11 maja) na twitterowym profilu SzczepimySię zarządzanym przez Centrum Informacyjne Rządu.


Jak zapewniają osoby prowadzące profil, narzędzie to zajmuje się wykazem "slotów wewnętrznych i zewnętrznych na I dawkę, które są dostępne na przynajmniej dwie godziny po aktualizacji. Dane są zaciągane prosto z systemu. Aktualizacja odbywa się co godzinę". Informacje o liczbie wolnych terminów możemy znaleźć na stronie internetowej rządu. Jak czytamy na Twitterze, mapa ma być podpowiedzią dla osób, które rozważają zmianę terminu szczepienia. Rzecz w tym, że podpowiedź to pozorna, bo na mapie nie zaznaczono na przykład, jakie rodzaje szczepionek są dostępne, a to ważna informacja dla wielu pacjentów podejmujących decyzję o szczepieniu.

Fot. gov.pl/ screen

Narzędzie zaproponowane przez ministerstwo różni się od wyszukiwarki prowadzonej na stronie https://szczepienia.github.io/, na której można znaleźć informacje o wiele bardziej przydatne pacjentom: konkretną listę wolnych terminów w podziale na obsługiwane przez wyszukiwarkę punkty szczepień. Autor strony, który na Twitterze działa jako "krzyk", dla ułatwienia podaje nam też adres i pozostałe dane kontaktowe miejsca, w którym można się umówić na szczepienie. Bo, to warto podkreślić, wyszukiwarka nie daje możliwości rejestracji. W tym celu trzeba skontaktować się z punktem szczepień lub zrobić to za pośrednictwem e-rejestracji.

Fot. szczepienia.github.io/ screen

dbp