Strategia RP na Rzecz Młodego Pokolenia. Ruszają konsultacje na Warmii i Mazurach

2021-05-11 18:45:27(ost. akt: 2021-05-11 18:29:07)

Autor zdjęcia: DBP/ screen z konferencji

Wojewoda Artur Chojecki i jego goście zachęcali młodych mieszkańców Warmii i Mazur do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych. W ich wyniku ma powstać dokument strategiczny definiujący plan działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.
Konsultacje poprzedzające opracowanie „Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia” odbywają się w całej Polsce. Swoje pomysły, opinie i potrzeby przedstawili już najmłodsi mieszkańcy Mazowsza, Dolnego Śląska czy Pomorza.

18 maja przed taką szansą stanie także młodzież z województwa warmińsko-mazurskiego. Żeby wziąć udział w konsultacjach, należy do 17 maja uzupełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod adresem: https://strategiadlamlodych6.webankieta.pl/. Dzień później odbędzie się wirtualne spotkanie.

O tym, jak ważna jest ta idea, przekonywali podczas wtorkowej konferencji prasowej minister Piotr Mazurek, wojewoda Artur Chojecki, rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. W spotkaniu wzięli udział także Robert Gontarz, czyli najmłodszy poseł wybrany głosami mieszkańców naszego województwa, oraz Mateusz Szkaradziński, doradca wojewody warmińsko-mazurskiego.

To wydarzenie historyczne i bez precedensu — mówił o powstającym dokumencie wojewoda Artur Chojecki. Po raz pierwszy od 1989 roku powstaje strategia dedykowana szczególnie młodym ludziom, młodemu pokoleniu. Wojewoda zaznaczył też, że szczególną wartością powstającej strategii jest to, że na jej kształt wpłyną przede wszystkim sami zainteresowani, którzy najlepiej wiedzą, co jest dla nich korzystne.

Na podobne cechy samej idei przygotowywanych rozwiązań zwracał uwagę minister Piotr Mazurek, powołany przez premiera Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw polityki młodzieżowej. Podkreślił on, że strategia ma zostać opracowana „w sposób w pełni partycypacyjny, wspólnie z najbardziej zainteresowanymi, czyli młodymi Polakami”.
Fot. DBP/ screen z konferencji

Nie chcemy tej wieloletniej strategii tworzyć w gabinetach polityków. Nie chcemy jej odgórnie narzucać — mówił minister.

Mazurek przypomniał też, że dyskusje prowadzone w czasie konsultacji, podzielone zostaną na sześć obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport” oraz „ekologia i klimat”.

Zebrane dane mają zostać przełożone na konkretny plan działania, oparty na skutecznych i nowoczesnych rozwiązaniach.

Profesor Jerzy Przyborowski, aktualny rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a wcześniej prorektor ds. kształcenia odpowiedzialny m.in. za przygotowywanie oferty dla kandydatów na studia, przyznał, że taka strategia jest od dawna przez niego oczekiwana.

Świat zmienia się bardzo szybko, a szczególnie odczuwają to właśnie młodzi — mówił rektor UWM, wskazując na większe możliwości starszego pokolenia w tym zakresie. — My jesteśmy wyposażeni w narzędzia reagowania na różne zmiany, a młodzież ma do takich narzędzi ograniczony dostęp.Trudno sobie wyobrazić planowanie przyszłości Polski bez tych, którzy za kilka lat w sposób intensywny będą tę przyszłość tworzyć — dodał profesor Przyborowski.

Robert Gontarz, podkreślając, że sam czuje się jeszcze członkiem grupy społecznej, dla której tworzona jest strategia, zwracał uwagę na potrzebę poważnego traktowania głosu młodych. — Politycy często mówią o młodym pokoleniu, ale nie chcą go słuchać — przyznał. A odnosząc się do swoich osobistych doświadczeń, mówił, że już jako uczeń miał wiele opinii, którym chciał się podzielić, a nie miał na to takiej szansy, jaką dają odbywające się właśnie konsultacje.

— To wy najlepiej zdajecie sobie sprawę z potrzeb, które są dla was najbardziej pilne — przypomniał więc młodym Gontarz, zachęcając ich do wzięcia udziału w pracach nad strategią. Zaznaczył też, że tworzona strategia może mieć szczególne znaczenie właśnie dla młodzieży z Warmii i Mazur, a więc regionu, który boryka się z takimi problemami jak np. wysoka stopa bezrobocia.

Poseł, podobnie jak minister Mazurek, podkreślał, że do konsultacji zaproszeni są wszyscy młodzi ludzie, niezależnie od ich poglądów politycznych. Takie zapewnienie wydaje się ważne w kontekście różnych kontrowersji, jakie pojawiały się przy okazji konsultacji, które miały już miejsce w innych województwach. Zdaniem części uczestników spotkania na Pomorzu, niektóre poruszane problemy były bagatelizowane przez moderatorów.

Najmłodszy uczestnik wtorkowego spotkania, doradca wojewody Mateusz Szkaradziński, także wystąpił z apelem do młodych, by brali udział w konsultacjach.

Jestem pewien, że młodzież z Warmii i Mazur jest ambitna i aktywna, co znajdzie odzwierciedlenie w konsultacjach — podkreślił.

Organizatorem konsultacji jest pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem — pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.

Daria Bruszewska-Przytuła
d.bruszewska@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stary dziad #3066196 11 maj 2021 19:23

    Może w ramach tej strategii wstające z kolan państwo znajdzie środki na budowę stadionu piłkarskiego w Olsztynie? Czy zbyt wiele wymagam?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz