Jest decyzja olsztyńskiego sądu w sprawie sędziego Juszczyszyna

2021-05-11 20:00:46 (ost. akt: 2021-05-11 19:24:22)
Sędzia Paweł Juszczyszyn, decyzją Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, został pozbawiony prawa do orzekania, a jego pensja została ograniczona o 40 procent. Teraz z kolei Sąd Okręgowy w Olsztynie odniósł się do decyzji Izby. Co to oznacza dla olszyńskiego sędziego?
Stało się to, czego oczekiwał sędzia Paweł Juszczyszyn. Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok w sprawie decyzji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nie tylko nakazał zawieszenie uchwały, która odsuwała Pawła Juszczyszyna od prowadzenia spraw sądowych, ale dodatkowo nakazał Sądowi Najwyższemu publikację informacji na ten temat na stronie internetowej.

To potwierdzenie tego, czego od roku się domagam. Wykonalność uchwały izby dyscyplinarnej jest zawieszona i nie można używać tej uchwały, jako argumentu przy nie wykonywaniu postanowienia o moim przywróceniu do orzekania — powiedział "Gazecie Olsztyńskiej" sędzia Paweł Juszczyszyn.

Olsztyńscy sędziowie wybrali nawet czcionkę i jej rozmiar, która ma być użyta do wykonania ich decyzji wobec Sądu Najwyższego. A na tym nie koniec. Poszerzony, trzyosobowy skład Sądu Okręgowego w Olsztynie uznał, że jego decyzja obowiązuje na "czas trwania postępowania zainicjowanego pozwem złożonym przez Pawła Juszczyszyna".

Powyższe postanowienie, choć nie jest prawomocne i służy na nie zażalenie, jest jednak wykonalne. Z uwagi na to, że postanowienie to zostało wydane na posiedzeniu niejawnym, uzasadnienie zawierające motywy tej decyzji zostanie sporządzone jedynie w przypadku zgłoszenia wniosku przez strony — poinformował nas sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Tym samym spór kompetencyjny wokół sprawy Pawła Juszczyszyna wkroczył w nowy etap. Wcześniej Sąd Rejonowy w Bydgoszczy nakazał przywrócenie sędziego Juszczyszyna do pracy na czas do złożenia przez niego pozwów. To postanowienie zostało zignorowane przez przełożonego Pawła Juszczyszyna, sędziego Macieja Nawackiego, który jest prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Prezes sądu rejonowego nie realizując postanowienia sądu z Bydgoszczy powoływał się na spór kompetencyjny i niemożliwość orzekania przez sąd niższej instancji w sprawach decyzji sądu wyższej instancji.

Kilka dni temu pełnomocnik sędziego Pawła Juszczyszyna wysłał do 46 sądów okręgowych w Polsce wnioski o uznanie orzeczenia wydanego przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, za nie-orzeczenie, a samą izbę, za nie-sąd.

Sędzia Paweł Juszczyszyn jest uważany za ikonę sprzeciwu wobec zmian w polskim systemie sądownictwa wprowadzonych przez obecną władzę.

SK

Sąd Okręgowy w Olsztynie udzielił zabezpieczenia roszczenia Pawła JuszczyszynaSąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 10 maja 2021 r. udzielił zabezpieczenia roszczenia Pawła Juszczyszyna, wstrzymując tym samym skuteczność oraz wykonalność uchwały o zawieszeniu sędziego Juszczyszyna w czynnościach służbowych oraz obniżeniu jego wynagrodzenia. Postanowienie Sądu w tej sprawie nie jest prawomocne, ale jest wykonalne.

W dniu 26 kwietnia 2021 r. do I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął wniosek pełnomocnika Pawła Juszczyszyna o wydanie zabezpieczenia roszczenia Pawła Juszczyszyna przed wytoczeniem powództwa. To roszczenie ma dotyczyć po pierwsze – ustalenia, że uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z dnia 4 lutego 2020 r. nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego. Chodzi o uchwałę podjętą w przedmiocie zawieszenia sędziego Juszczyszyna w czynnościach służbowych oraz obniżenia jego wynagrodzenia o 40 proc. na czas trwania zawieszenia. Po drugie – zaniechania naruszania dobrego imienia i godności Pawła Juszczyszyna i w tym celu nakazanie obowiązanemu (zdaniem wnioskodawcy są to reprezentujący Skarb Państwa Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego oraz Prezes Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego) usunięcia tej uchwały ze strony internetowej Sądu Najwyższego.

W związku z tym pełnomocnik Pawła Juszczyszyna wniósł do Sądu m. in. o wstrzymanie skuteczności i wykonalności wskazanej wyżej uchwały na czas trwania postępowania zainicjowanego pozwem złożonym przez Pawła Juszczyszyna po uzyskaniu tego zabezpieczenia.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w I Wydziale Cywilnym w dniu 10 maja 2021 r., w powiększonym – trzyosobowym składzie sędziów zawodowych, rozpoznał powyższy wniosek i w pierwszej kolejności stwierdził, że jednostką reprezentującą Skarb Państwa w tej sprawie jest Sąd Najwyższy w Warszawie, a nie – jak wskazał wnioskodawca – Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego oraz Prezes Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Niemniej jednak Sąd Okręgowy w Olsztynie udzielił zabezpieczenia roszczenia Pawła Juszczyszyna, tym samym wstrzymując skuteczność i wykonalność uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z dnia z 4 lutego 2020 r. na czas trwania postępowania zainicjowanego pozwem złożonym przez Pawła Juszczyszyna. Ponadto, Sąd nakazał obowiązanemu opatrzenie wskazanej wyżej uchwały, opublikowanej na stronie internetowej Sądu Najwyższego, informacją, że jej skuteczność i wykonalność zostały wstrzymane na czas trwania postępowania o ustalenie, że opisana uchwała nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego, przy czym oznaczenie to powinno zostać umieszczone na pierwszej stronie treści uchwały wskazanej pod sygnaturą II DO 1/20, czarną czcionką, nie mniejszą niż wielkość czcionki, której użyto do zapisania sentencji uchwały.

Powyższe postanowienie, choć nie jest prawomocne i służy na nie zażalenie, to jednak jest wykonalne. Z uwagi na to, że postanowienie to zostało wydane na posiedzeniu niejawnym uzasadnienie zawierające motywy tej decyzji zostanie sporządzone jedynie w przypadku zgłoszenia wniosku przez strony.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 11 maja 2021 r
.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Krzysztof Quattro #3066468 15 maj 2021 18:42

  Z każdej normalnej firmy taki pracownik wyleciałby z dyscyplinarką...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Magda #3066309 12 maj 2021 10:06

  To już? Eeee co wy, przecież ta sprawa powinna ciągnąc się przynajmniej kilka lat, nie poznaje Was drogie grono sędziowskie. Falej straci temat, co ona teraz będzie robiła?

  Ocena komentarza: warty uwagi (29) odpowiedz na ten komentarz

 3. Tadeusz Górski #3066298 12 maj 2021 08:53

  UWAŻAM ŻE PAN JUSZCZYSZYN NIE POWINIEN BYĆ SĘDZIĄ Z POWODU ZARZUTÓW JAKI NA TYM PANU CIĄŻĄ.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 4. olsztynianka #3066285 12 maj 2021 07:49

  Poniższe komentarze trafiają w sedno sprawy tego celebryty i jego środowiska

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD