Ewakuacja w olsztyńskich siedzibach NIK

2021-05-11 14:02:23(ost. akt: 2021-05-11 15:46:50)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Seria alarmów bombowych w Polsce. Rano pojawiła się informacja o możliwym ładunku wybuchowym w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli oraz jego delegaturach. Ewakuowano pracowników kilku olsztyńskich instytucji.
Dziś rano (11 maja) na stronie internetowej Najwyższej Izby Kontroli pojawił się komunikat w związku z alarmem bombowym na terenie siedziby oraz części delegatur NIK.

"Dziś w godzinach porannych, za pośrednictwem poczty elektronicznej poinformowano o podłożeniu ładunku wybuchowego w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli oraz części delegatur na terenie kraju. Wobec powyższego przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli poinformowali odpowiednie służby oraz zarządzili ewakuację siedziby NIK oraz zagrożonych delegatur (Olsztyn, Białystok, Kielce, Poznań, Wrocław, Rzeszów, Warszawa, Łódź)".

W Olsztynie niebezpieczny ładunek wybuchowy miał zostać podłożony w dwóch instytucjach. Jak tylko olsztyńscy policjanci dostali zgłoszenie, że jest taki anonim, natychmiast ewakuowali pracowników.

— Oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie dostał zgłoszenie, że do dwóch obiektów użyteczności publicznej wpłynęły anonimowe informacje o podłożeniu niebezpiecznych substancji. W jednej z nich doszło do ewakuacji pracowników — mówi Andrzej Jurkun z KMP.

Policjanci oraz strażacy nie potwierdzili otrzymanych zgłoszeń. Po sprawdzeniu obiektu ewakuowane osoby wróciły do pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za wywołanie fałszywego alarmu grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.