Zmiany w programie szczepień. Skrócony okres pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki

2021-05-10 12:55:45 (ost. akt: 2021-05-10 13:30:57)

Autor zdjęcia: pixabay

— Dzisiaj przekraczamy 14 mln szczepień. To jest dobra informacja, bo ponad 10 mln osób przyjęło I dawkę. Mamy na maj i czerwiec ponad 4,5 mln wolnych terminów. W zeszłym tygodniu po raz kolejny przyspieszyliśmy tempo szczepień — poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
— Największym wyzwaniem pozostaje dostępność szczepionek. Mamy niewykorzystane możliwości dotyczące szczepień. Za 3 tygodnie sytuacja ulegnie zmianie. Największym wyzwaniem będzie przekonanie jak największej liczby Polaków, żeby się zaszczepili — mówił Michał Dworczyk.

Jak dodał, 17 maja ruszają pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. W 1 tygodniu przeznaczone na to zostanie 100 tys. dawek tygodniowo, a od 1 czerwca 300 tys. dawek tygodniowo. Wprowadzone zostaną także zmiany jeżeli chodzi o szczepienie ozdrowieńców. Do tej pory to było 90 dni od pozytywnego wyniku testu. Dzisiaj to 30 dni od pozytywnego wyniku testu.

W związku ze stanowiskiem Rady Medycznej, skracamy okres pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki. Moderna - 35 dni, Pfizer - 35 dni, AstraZeneca - 35 dni. Ta zmiana wejdzie w życie od 17 maja.

Michał Dworczyk:

Od dzisiaj wchodzą też zasady, dzięki którym osoby z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności mogą w punktach szczepień powszechnych szczepić się poza kolejnością. Dotyczy to także ich opiekunów.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Normalny-prawicowy #3066090 10 maj 2021 13:18

  Szybciej, szybciej, zaszczepiajcie jak najwięcej żeby się lud nie zdążył rozmyślić, albo żeby łatwiej umotywować podanie 3 dawki jeszcze latem. Takiego dynamicznego eksperymentu medycznego to ludzkość nie widziała. Jeszcze miesiąc czy dwa temu ktoś "przebadał" podanie dawki na czymś się opierając a tu z chwili na chwilę zmiana okresu podania o ponad 100%. Mądrze i bezpiecznie na pewno, ale w sumie podpis zaszczepieńca jest że nie rości odpowiedzialności za ewentualne skutki uboczne to właściwie czemu nie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD