Turystyka cmentarna dla warmińsko-mazurskiego

2021-05-09 10:29:23 (ost. akt: 2021-05-12 07:47:03)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Szukając informacji do tekstu o turystyce tanatologicznej poprosił Google o pomoc, a te wypluło mi między innymi trochę cyfr dotyczących prognozy demograficznej dla wszystkich polskich gmin, która obejmuje lata 2017-2030.
Ale po kolei. Co łączy Frombork, Szczytno i Rapę? Groby Mikołaja Kopernika, Krzysztofa Klenczona i zmumifikowane zwłoki. Także to, że wciąż przybywa ludzi, którzy są zainteresowani turystyka tanatologiczną. A wielu z nich nawet nie wie, że taka istnieje.

Turystyką tanatologiczną można zatem w pewnym uproszczeniu nazwać turystyką cmentarną. Polega zatem na zwiedzaniu cmentarzy czy odwiedzaniu grobów znanych ludzi. Niestety w naszym regionie nie mamy właściwie historycznych cmentarzy, niewielu też spoczywa u nas znanych ludzi. Mamy jednak wiele miejsc związanych ze śmiercią, które dobrze opowiedziane mogłyby stać się dodatkowym magnesem dla turystów. Brakuje nam wciąż instalacji multimedialnych czy choćby tylko ciekawej informacji. Nie encyklopedycznej, ale ciekawej.

Prognozę o której wspomniałem opracował GUS. I jest ona dla nas bardzo pesymistyczna. Wynika z niej bowiem, że do 2030 aż w 58% gmin z warmińsko-mazurskiego liczba ludności spadnie o 5%, w w 22,4 aż o 10%. jeżeli to kogoś pocieszy, to podolsztyńska Stawiguda znalazła się w TOP 10 gmin,gdzie przybędzie najwięcej mieszkańców (ok. 40%).

Nie oszukujmy się jednak.Ten wzrost to przelewanie z pustego w próżne, bo większość nowych mieszkańców tej gminy, to po prostu starzy mieszkańcy Olsztyna.

Sporo ostatnio rozmawiamy o przyszłości regionu, o tym w jakim kierunku powinna rozwijać się nasza regionalne ekonomika, jakie powinniśmy mieć gospodarcze inteligentne specjalizacje. A chyba w pierwszej kolejności powinniśmy mieć jakiś program prorodzinny. Takim krokiem w dobrym kierunku jest zagwarantowanie w tegorocznym budżecie województwa 210 tys. złotych współfinansować w tym roku w regionie program in vitro. Ale to jednak tylko jednorazowe działania. Czas na coś więcej.

Igor Hrywna


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jaro. #3066080 10 maj 2021 08:04

  światowa turystyka cmentarna wirtualnie - może nawet swoich krewnych znaleźć: https://www.findagrave.com/

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. j. #3066026 9 maj 2021 10:55

  Dziś ludzie wracają do małych miejscowości tak jak przed laty z nich wyjeżdżali. W latach 70-siątych jak pamiętam autokarami przywożono ludzi z sąsiednich i dalszych gmin do pracy do OZOS i innych zakładów. Później lokowano ich w hotelach robotniczych , budowano bloki mieszkalne. Tu się osiedlali, zakładali rodziny, dziś w Olsztynie mieszkają ich dzieci i wnuki. Ale w myśl powiedzenia: "ze wsi wyszedłeś i na wieś wrócisz..." - wracają na wieś bo: mają dość miasta, odziedziczyli na wsi jakiś dom, wybudowali/kupili nieruchomość bo 'się tak trafiło' , i ze zwykłego sentymentu. Czyli migracja w drugą stronę....

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD