Msza święta w ważnej sprawie

2021-05-07 16:32:27(ost. akt: 2021-05-07 12:39:20)

Autor zdjęcia: archwium prywatne

Takie wieczory nie zdarzają się często. 13 maja o godz. 17:00 w olsztyńskiej Katedrze będzie można uczestniczyć w uroczystej mszy świętej pod patronatem Zakonu Maltańskiego. Zostanie ona odprawiona w intencji Maltańskiego Centrum Pomocy w Barczewie.
Korzenie Zakonu wywodzą się od szpitalnego bractwa rycerskiego, założonego w Jerozolimie w pierwszej połowie XI w., przez pobożnych włoskich kupców z Amalfii. W pobliżu Grobu Świętego zbudowali oni hospicjum dla pielgrzymów przybywających z Europy. Zakon czynnie realizuje działalność charytatywną i szpitalną w ponad 120 państwach. Kawalerowie Maltańscy niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojennych. Powstanie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich było naturalną konsekwencją jednoczenia odrodzonej po I wojnie światowej Polski w jeden organizm, oraz zaznaczającej się od połowy XIX w. w łonie Zakonu Maltańskiego tendencji odśrodkowej, tzn. zakładania maltańskich związków narodowych. Jednym z dzieł Zakonu Maltańskiego w Polsce jest powstanie Maltańskiego Centrum Pomocy pw. bł. Gerarda Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska” Oddział w Barczewie.

W Barczewie mamy zakład opiekuńczo-leczniczy, w którym jest 77 łóżek, w tym 15 z respiratorami. Opiekujemy się ludźmi w ciężkich stanach zdrowia, m.in. po udarze mózgu. Wielu z nich nie może samodzielnie oddychać, wielu z nich nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Jako, że placówka w Barczewie nie otrzymuje wystarczających środków na swoją bieżącą działalność z budżetu państwa, musimy pomagać — mówi Jacek Tarnowski, I wiceprezydent Zakonu Maltańskiego. — Bo przecież potrzeby takiej placówki są znacznie większe niż może się wydawać.

Maltańskie Centrum Pomocy ma dla nas kluczowe znaczenie. Jest jednym z ważniejszych naszych projektów. Jednocześnie mamy świadomość, że to miejsce jest ważne dla Warmii i Mazur, ale nie tylko — dodaje Jerzy Baehr, prezydent Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich. — Jesteśmy niebywale wdzięczni wszystkim ludziom, którym Maltańskie Centrum Pomocy jest bliskie sercu i wspierają go rangą swoich nazwisk, funkcji, a przede wszystkim finansowo.

Każdy z nas w swoim życiu w jakimś momencie znajdzie się w trudnej sytuacji. Kiedy u schyłku życia po prostu zabraknie sił. Albo ktoś z bliskich będzie potrzebował pomocy. I nawet wiek nie ma tu znaczenia — po wypadkach i coraz częściej z uszkodzeniem mózgu po dopalaczach. O tym się głośno nie mówi — zauważa Edyta Skolmowska, dyrektor Maltańskiego Centrum Pomocy. — Mówimy, że w Maltańskim Centrum Pomocy opiekujemy się osobami starszymi, ale niestety trafiają do nas także coraz młodsi pacjenci.

Aktualnie w Polsce funkcjonuje: 18 oddziałów Maltańskiej Służby Medycznej (ratownictwo przedmedyczne); 6 ośrodków pomocy dla osób niepełnosprawnych, 2 domy pomocy społecznej, 2 centra pomocy specjalistycznej, 1 specjalistyczne przedszkole i 1 zakład opiekuńczo-leczniczy w Barczewie, k. Olsztyna."

Msza święta odbędzie się 13 maja. Odprawi ją arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński. Osoby, które nie będą mogły przyjść osobiście, mają okazję uczestniczyć we mszy w domu. Transmisja odbędzie się na gazetaolsztynska.pl oraz na Facebooku Gazety Olsztyńskiej.

ar

Fot. archwium prywatne