Wiemy, kiedy będziemy mogli zdjąć maseczki!

2021-05-07 10:53:57 (ost. akt: 2021-05-07 12:22:14)
Maseczką lepiej zakrywać usta i nos niż wieszać ją na krzakach

Maseczką lepiej zakrywać usta i nos niż wieszać ją na krzakach

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ostatnie raporty koronawirusowe Ministerstwa Zdrowia mogą dawać powody do umiarkowanego optymizmem. Ponieważ sytuacja epidemiczna w Polsce się stabilizuje, więc możliwe jest luzowanie obostrzeń. Od połowy maja zmienią się zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa.
Jeśli wskaźnik zakażeń na 100 tys. spadnie poniżej 15 będziemy mogli zdjąć maseczki na świeżym powietrzu. Wszystko na to wskazuje, bo w ostatnich dniach średnia dla całego kraju oscyluje w graniach 12-13 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Musimy jednak pamiętać, że rozporządzenie będzie obowiązywało tylko wtedy, jeśli możliwe będzie zachowanie 1,5-metrowego odstępu. W komunikacji miejskiej, zatłoczonych miejscach i zamkniętych pomieszczeniach nadal będziemy musieli używać maseczek.

Prezentujemy fragment rozporządzenia rady ministrów z 6 maja 2021 r.


Noszenie maseczek na zewnątrz, tym bardziej w lesie albo na spacerze, nie ma sensu. Są one konieczne wtedy, kiedy nie możemy zachować odpowiedniego dystansu, na przykład w kolejce czy na przystanku autobusowym. Jednak jestem za tym, aby znieść obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu, oczywiście zachowując zdrowy rozsądek i dystans — komentuje dr n. med. Piotr Kocbach, specjalista chorób zakaźnych z Ostródy. W pomieszczeniach w dalszym ciągu powinniśmy zachować dystans i zakładać maseczki. Jeśli chodzi o całkowite zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa, to będzie ono możliwe dopiero w przypadku braku odnotowania nowych zakażeń. Moim zdaniem będzie to dopiero wtedy, kiedy osiągniemy populacyjną odporność lub zaszczepimy 70 proc. Polaków — zauważa dr Piotr Kocbach.

Przypomnijmy


W związku z luzowaniem obostrzeń od kilku dni są otwarte muzea, galerie sztuki i galerie handlowe, a uczniowie klas 1-3 wrócili do nauki w trybie stacjonarnym.

Następne luzowania zaplanowane są na jutro (8 maja): zostaną otwarte hotele (przy 50-procentowym obłożeniu), ale bez strefy wellnes&spa oraz restauracji.

15 maja wraca gastronomia zewnętrzna, kultura na świeżym powietrzu, kina i teatry (do 50 proc. obłożenia), możliwe będzie organizowanie imprez okolicznościowych, m.in. komunii i wesel do 25 osób, rozpocznie się nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych i 1-4 szkół ponadpodstawowych, a zewnętrzne obiekty sportowe będą funkcjonować przy obłożeniu do 25 proc. publiczności.

29 maja ruszy gastronomia wewnętrzna (maksymalne obłożenie 50 proc.), zwiększy się liczb uczestników imprez okolicznościowych (50 osób), kina i teatry będą otwarte (do 50 proc. obłożenia), uczniowie wszystkich szkół wrócą do nauki stacjonarnej, zwiększy się możliwe obłożenie w krytych obiektach sportowych i basenach — do 50% wraz z publicznością a solaria, siłownie i kluby fitness będą otwarte (1 osoba na 15 mkw.).

Poprawa sytuacji epidemicznej w Polsce ma związek z programem szczepień. Do tej pory pierwszą dawkę przyjęło 9 454 765 osób, natomiast w pełni zaszczepionych zostało 3 308 889 Polaków. Dziennie wykonuje się ponad 350 tys. szczepień i liczba ta wciąż rośnie.
W województwie warmińsko-mazurskim podanych zostało 436 405 dawek szczepionki, a w pełni zaszczepionych zostało 112 268 mieszkańców regionu.

Karol GroszKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Normalny-prawicowy #3065978 7 maj 2021 12:33

    Ciekawe, kto będzie kompetentny mówić, kiedy jest zachowane 1,5m, a kiedy jest już tylko 1,3m i należy się bezprawny mandat, tak samo kto zinterpretuje czy miejsce staje się zatłoczone czy już nie ? Chore przepisy prawda ? Bo chyba nie ZOMO co się ostatnio daje pif paf, ale wychodzi brak kompetencji w poważnych sprawach, poprzez zajmowanie się obostrzeniami sanitarnymi i kontrola właśnie kagańców na ulicach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD