Zaprogramujcie się w Minecrafcie! [VIDEO]

2021-05-07 08:50:19 (ost. akt: 2021-05-07 09:20:56)
Gotowi na niezapomnianą przygodę? Już dziś o godz. 9.20 startuje kolejna odsłona Kongresu Przyszłości Junior. A w niej cykl 4 zajęć z programowania w Minecrafcie, na które zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych! Bądźcie z nami!
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Rusza "Szkoła z Gigantami"

Rusza "Szkoła z Gigantami"

Kongres Przyszłości Junior to kolejna inicjatywa, którą stworzyła Beata Tokarczyk, pełnomocnik zarządu ds. Operacyjnych Grupy WM. Skąd czerpała inspirację do powołania eventu, którego odbiorcami są najmłodsi?

— Jestem mamą i ciągle brakuje mi rzeczy dla dzieci i młodzieży. Jestem też otwarta i staram się dbać o to, aby każda grupa społeczna miała u nas zaspokojone swoje potrzeby — odpowiada. — Kongres Przyszłości Junior to jedna z pierwszych w Polsce. Mamy fajną strategię, więc niebawem zaskoczymy siebie samych, mieszkańców naszego regionu i całą Polskę. Będziemy starali się dbać o to, aby nie zabrakło informacji i wiedzy dla najmłodszych dzieci, czyli uczniów szkół podstawowych.

A co przyniesie dzisiejsza odsłona Kongresu Przyszłości Junior ? Plotki głoszą, że w Internecie pojawił się olbrzymi portal, który prowadzi do Minecrafta. Jednak nie jest to ta sama gra w jaką często gramy. Tego Minecrafta można zaprogramować! Jeśli chcecie poczuć się jak władcy Minecrafta i zapanować nad nim, obejrzyjcie cykl 4 zajęć „Minecraft – Juniorzy kodują”! Jesteście gotowi żeby dołączyć do niezapomnianej przygody?

Podczas 45 minutowych zajęć poznacie tajemnice Minecrafta poprzez programowanie i edukację. Na każdych zajęciach przedstawione zostaną kolejne elementy potrzebne do stworzenia finalnego projektu. Zaprezentowane zostaną takie elementy jak układ współrzędnych, pętle, instrukcje warunkowe, pojęcie losowania, komunikaty i wiele, wiele innych. Na każdych zajęciach uczniowie otrzymują Minecraftowy Quest pozwalający odkryć jeszcze więcej świata programowania w Minecrafcie.


— Nie jestem zwolenniczką gier komputerowych, bo często zbytnio pochłaniają uwagę dzieci, zwłaszcza jeśli rodzice nie stawiają im granic, ale Minecraft to hit wśród najmłodszych i nieco starszych. Myślę, że warto przez właśnie tę grę zwrócić uwagę najmłodszych na naukę, np. programowania — mówi Beata Tokarczyk.


Zajęcia poprowadzi: Adrian Czechowski - Gigant Game Master - trener w szkole Giganci Programowania, który od dziesięciu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą w zakresie projektowania gier komputerowych, aplikacji mobilnych oraz programowania. Jest również autorem książek i wielu artykułów z zakresu programowania dla młodych programistów. W edukacji najmłodszych zwraca przede wszystkim uwagę na wykorzystanie aspektów grywalizacji Specjalizuje się w nieszablonowych technikach nauki programowania poprzez tworzenie modyfikacji do gier, grafik 3D oraz projektowanie całych gier komputerowych. W pracy ceni przede wszystkim dziecięcą autentyczność, dlatego w wolnych chwilach jest zapalonym gamerem, by w ten sposób poznawać środowisko dzieci. Do jego ulubionych tytułów należą Minecraft, Fortnite i Pokemon Go.

W tej ostatniej znajduje się w ścisłej czołówce graczy polskich i europejskich. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią i poezją.

Cykl webinarow „Minecraft – Juniorzy kodują”, to wyjątkowa szansa na to, żeby poznać programowanie od strony gier komputerowych. Bardzo często się zdarza, że programowanie traktujemy jak naukę dodatkową, której można się uczyć lub nie. Natomiast okazuje się, że w dzisiejszym społeczeństwie nauka programowania jest kluczowa, ze względu na to, że rozwój technologiczny przyspiesza. Musimy nauczyć dzieci dostosować się do tego trendu — tłumaczy Adrian Czechowski. I dodaje: — Co piątek najmłodsi programiści będą mogli spróbować swoich sił w programowaniu z elementami gier komputerowych. Sama nauka programowania pozwala także na to, żeby nauczyć się przyczynowo- skutkowości, logicznego podejścia do rozwiązywania problemów i tego, żeby się nie poddawać. Nauka programowania sprzyja nauce języków obcych, informatyki i nauk ścisłych. Zapraszamy rodziców, żeby zabrały swoje pociechy na nasze warsztaty. To wyjątkowa i niepowtarzalna szansa na to, żeby poznać programowanie od niecodziennej strony, czyli od strony gier komputerowych.


Partnerem akcji są Giganci Programowania, którzy angażują się w nauczanie i podnoszenie kompetencji cyfrowych w ramach własnych kursów oraz promowanie idei programowania wśród dzieci i młodzieży w trakcie bezpłatnych warsztatów.
Przypominamy, że aktualnie trwa rejestracja do udziału w trzeciej edycji Szkoły z Gigantami.

AT

Tematyka zajęć:

1. Budowa domu – piątek, 7 maja, godz. 9:20
Każdą przygodę w Minecrafcie rozpoczyna się w nieznanym świecie, gdzie najważniejszym jest przetrwać pierwszą noc. Zwykle trzeba przeszukiwać świat w poszukiwaniu materiałów i budować. My jednak spróbujemy zaprogramować wszystko w oparciu o układ współrzędnych. Musimy się jednak śpieszyć – zachód słońca jest coraz bliżej.

2. Moby i inne zjawiska Minecraftowe – piątek, 14 maja, godz. 9:20
Druga lekcja przeznaczona jest na poznanie zasad pojawiania się mobów. Nic tak nie rozgrzewa jak walka z hordami Creeperów. Musimy uważać jednak, bo nawet najlepszy programista więc w stanie się pogubić, gdy czuje na sobie oddech setek potworów. Korzystając jednak z pętli i funkcji losowania będziemy w stanie nad nimi zapanować.

3. Manewry obronne – piątek, 21 maja, godz. 9:20
Uwaga, uwaga. Mobów jest za dużo. Nie jestem pewien czy sobie poradzimy. Na szczęście mamy w zanadrzu Agenta, który pomoże nam zbudować schron. Nauczymy się jak go zaprogramować i co należy zrobić, żeby budować według konkretnego algorytmu.

4. Parkourowa ucieczka – piątek, 28 maja, godz. 9:20
Moby przedarły się przez nasze najlepsze struktury obronne. Niestety musimy uciekać wykorzystując Konstruktora i elementy parkouru. Zaprogramujemy Konstruktora do stworzenia toru przeszkód, który trzeba będzie przejść aby wydostać się z oblężonego schronu.