Aktywistka Strajku Kobiet domaga się przeprosin od radnej. Radna odmawia

2021-05-06 22:15:06 (ost. akt: 2021-05-07 12:25:27)

Autor zdjęcia: UM Działdowo

Na ostatniej sesji Rady Miasta w Działdowie pojawiła się pani Aleksandra ze Strajku Kobiet. Domagała się przeprosin od jednej z radnych. Doszło do ostrej wymiany zdań. Dlaczego?
W Dniu Kobiet aktywistki Strajku Kobiet z Działdowa wieszały plakaty ze swoimi postulatami. Nie spodobało się to jednemu przedsiębiorcy, który wulgarnie zwrócił uwagę kobietom, że nie życzy sobie takich treści obok swojego sklepu. Prywatnie był to mąż radnej Wandy Milewskiej, która również była świadkiem tego zajścia.

Na nagraniu, które opublikował działdowski Strajk Kobiet, słychać, jak radna mówi do aktywistek, że nie są kobietami. Obserwatorem tego zdarzenia był także wnuk radnej Milewskiej. Panią Aleksandrę oburzyło zarówno i stwierdzenie radnej, i jej przyzwolenie na skandaliczne zachowanie małżonka.

Pani Aleksandra, której dotyczyła cała sytuacja, postanowiła, że nie odpuści tej sprawy. I słowa dotrzymała. Na ostatniej sesji Rady Miasta, która odbyła się pod koniec kwietnia, wygłosiła swoje stanowisko, jednocześnie domagając się przeprosin ze strony Wandy Milewskiej. Wystąpienie aktywistki spotkało się ze sprzeciwem części radnych, którzy swoje oburzenie argumentowali tym, że takie sprawy nie powinny być poruszane podczas sesji Rady Miasta, szczególnie, że pismo które złożyła pani Aleksandra z przyjaciółkami, było anonimowe.

Paradoksalnie, w tej sprawie nie uderza mnie tak bardzo postawa radnej Milewskiej. Bardziej boli mnie zachowanie radnych, to ich zasłanianie się procedurami, brak chęci analizy i oceny zachowania radnej Milewskiej. Co ciekawe, była to moja pierwsza bezpośrednia konfrontacja z zarządcami miasta. Dlatego też za punkt honoru postawiłam sobie, żeby w tym „zacnym męskim gronie” wypowiedzieć to straszne słowo na „a” (aborcja — red.). Reakcja była do przewidzenia — panowie byli zniesmaczeni i w zdenerwowaniu zaczęli mnie ponaglać. Nadal dla wielu jest to słowo, które oznacza coś złego. Ja zaś używam go na przekór delikatnym panom, bo temat aborcji powinien być normalizowany w debacie publicznej. Nie podobało mi się, że można robić dygresje, ale nie na tematy które oburzają panów z Rady — mówi pani Aleksandra ze Strajku Kobiet Działdowo.

I dodaje: — To, że moje pismo zostało napisane anonimowo, nie zmienia rzeczywistości, a więc skandalicznego zachowania radnej, które było poparte dowodami. Na spotkaniu Rady zresztą szanowne gremium miało już do czynienia z konkretną osobą, nie anonimem. Nie dziwię się, że ludzie nie chcą załatwiać swoich spraw z samorządowcami. Podczas spotkania cały czas miałam wrażenie, że zakłócam im „spokojny piąteczek w pracy”. Cały czas wmawiano mi, że mój list był niepoprawny pod względem formalnym. A ludzie przecież piszą w różny sposób, popełniają błędy formalne, bo nie są urzędnikami! Nie jestem dla nich, tylko oni są dla mnie (obywatelki i wyborczyni!) — tak to powinno wyglądać. Rada powinna była skupić się na treści pisma, w którym opisany był nieprzyjemny incydent z udziałem radnej. I to powinno być przedmiotem dyskusji, a nie buchalteria i urzędnicza hiperpoprawność — podkreśla.

Pani Aleksandra przekonuje, że nie chce drążyć tej sprawy, bo jest to dla niej przytłaczające doświadczenie. —Szkoda mojego zdrowia — mówi. —Po tym, co się stało na Radzie, poczułam, że „odbiłam się od sufitu”. Jednak bardzo bym chciała, żeby po tej sytuacji ludzie faktycznie zrozumieli, że coś jest nie tak — podkreśla aktywistka Strajku Kobiet Działdowo.

Jej postulaty wywołały ożywioną debatę, w której aktywny udział brało kilku radnych. Przewodniczący Rady Romuald Remiszewski podejmował wiele prób moderowania dyskusji. Również burmistrz Grzegorz Mrowiński prosił jej uczestników o kulturę wypowiedzi i zachowanie szacunku do poglądów rozmówców.

Radny Zbigniew Kociela na informację, że Pani Aleksandra została zaproszona przez Biuro Rady Miasta, zareagował w następujący sposób: —To jest ohyda, że Biuro Rady Miasta zaprasza ludzi, którzy pierwotnie podpisują się anonimowo! To jest hańba!

Zaskoczeni opinią, poprosiliśmy go o jej rozwinięcie.

Każda istotna sprawa jest ważna, aby poruszyć ją na sesji Rady Miasta, oczywiście jeśli dotyczy spraw miasta, mieszkańców czy nawet radnych Działdowa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę istotę sprawy i podstawę danej sytuacji. W tym przypadku był to anonim! Uważam, że treść pisma która trafiła do naszej rady, a zaznaczam — nie była podpisana, nie może być publicznie odczytywana na sesjach, a całość powinna zostać wyjaśniona wyłącznie podczas prac stosownej komisji — przekonuje radny Zbigniew Kociela.

Ponadto uważam, że burmistrz Mrowiński, który w zadziwiający sposób bardzo zaangażował się w zaistniałą sytuację, w ogóle nie powinien zabierać głosu w tej sprawie, bo jest tylko gościem na sesjach, a nie stroną. Kwestia dotyczyła pani radnej, która przede wszystkim nie uczestniczyła w opisywanym zdarzeniu, a dodatkowo żąda się publicznych przeprosin od osoby, która — zaznaczam po raz kolejny — jest osobą anonimową. Również bardzo dziwi postawa przewodniczącego Rady, który dopuścił do takiej sytuacji. W związku z tym takie zdarzenia powinny zostać wykluczone, zamiast trafiać pod obrady rady z uwagi na brak oczywistych dowodów. Sprawa być może będzie miała charakter rozwojowy, jednak mając na względzie wspólne dobro, powinna zostać zakończona — stwierdza.

Prezentujemy treść listu, który pani Aleksandra wraz z przyjaciółkami skierowała do przewodniczącego Rady Miasta Działdowo


List otwarty do Przewodniczącego Rady Miasta Działdowo
Strona 1
Fot. Strajk Kobiet Działdowo
List otwarty do Przewodniczącego Rady Miasta Działdowo Strona 1
List otwarty do Przewodniczącego Rady Miasta Działdowo
Strona 2
Fot. Strajk Kobiet Działdowo
List otwarty do Przewodniczącego Rady Miasta Działdowo Strona 2

Sprawa anonimowości pani Aleksandry została później wyjaśniona przez przewodniczącego Rady Miasta i burmistrza Działdowa. Obecny na sesji Rady Miasta mecenas Jakub Zięty stwierdził, że: — Trudno jest mówić o anonimie, jeśli jest podpis, być może nie osoby, ale stowarzyszenia. Ja widziałem skargę w wersji z podpisem.

Dyskusja trwała, jednak głosu nadal nie zabrała radna Wanda Milewska, której temat bezpośrednio dotyczył. Po długiej wymianie zdań przewodniczący Rady udzielił jej prawa głosu (przytaczamy dokładny zapis jej wystąpienia na sesji z 30 kwietnia — red.).

Mam 62 lata, na swoje nazwisko pracowałam całe swoje życie. Jestem matką trójki dzieci, które wychowałam dobrze. Teraz zjawia się osoba, która nawet nie wiem, jak się nazywa. Dlaczego pan przewodniczący zaprosił osobą anonimową na radę? Osób anonimowych nie zaprasza się na radę! — mówi radna Wanda Milewska.

I podkreśla: — Ja w spory ideologiczne i światopoglądowe nie wchodziłam z nikim. Nigdy! (...) Jest to problem polityczny. Traktuje się mnie tak, ponieważ jestem radną PiS-u, a ta pani jest ze Strajku Kobiet. Ja nigdy się nie wypowiadałam o tej organizacji, jeśli chodzi o sprawy światopoglądowe. Czy to już stanęło na radzie, problem naszego stosunku do Strajku Kobiet i LGBT? Bo wydawało mi się, że nie.

— Mąż zwrócił uwagę — może nieładnie, bo jest mężczyzną — ale zwrócił tej pani uwagę, że nie maluje się na elewacji. Czy to jest taka obraza? Ta pani nie ma dowodów, że ja stałam koło męża, że ja ubliżałam komuś, że wspierałam w działaniach mojego męża, który zwracał uwagę, żeby nie malowała elewacji. Ja, pedagog z 30-letnim stażem, mam przeprosić tą panią, że ja się źle zachowałam? Podczas kiedy pani demonstrowała i wieszała plakat z napisem „8 marca w*********ć”, ta pani chce pouczać mnie, żebym ja ją przeprosiła! Wiedzieliście państwo zachowanie tej Pani. Tu nie ma „zmiłuj się”, każde słowo, które ja powiedziałam, jest używane przeciwko mnie. Dlaczego prowadzimy tą dyskusję? Jeżeli pani ma do mnie pretensje, proszę iść z tym do sądu. (...) Nie ubliżałam tej pani, nie wypowiadałam się w kwestiach światopoglądowych i nie uczestniczyłam w zdarzeniu, o którym ta pani pisze — mówiła radna Wanda Milewska.

Wanda Milewska przemawiała znacznie dłużej, jednak nie zdecydowała się przeprosić pani Aleksandry. Radna nie wykluczała pozwu przeciw aktywistce, tłumacząc to tym, że jej dobre imię zostało naruszone, a zarzuty kierowane w jej kierunku są bezpodstawne.

Wczoraj (6 maja) z radną Milewską skontaktowaliśmy się telefonicznie. Nie chciała komentować sprawy. Do tematu wrócimy.


kg

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ylia #3065998 7 maj 2021 17:33

    Haha no rzeczywiście najpierw niszczą obrażają, a potem robią gównoburze

    odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3065974 7 maj 2021 11:46

    Działdowo -wstyd po prostu za radną

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD