Wkrótce otwarcie Centrum Wielu Kultur w Barczewie
2021-05-06 08:40:06(ost. akt: 2021-05-06 09:02:51)
Po rocznym remoncie Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Barczewie doczekało się odnowionej siedziby. Głównym celem modernizacji było stworzenie Centrum Wielu Kultur, miejsca, które pozwoli zachować dziedzictwo kulturowe Barczewa i okolic.
Otwarcie wyremontowanego Centrum Wielu Kultur w Barczewie jest wydarzeniem. Będzie to nowoczesny obiekt nawiązujący do historii Barczewa, w którym przez wiele lat mieszkali wyznawcy religii: judaistycznej, ewangelickiej, katolickiej i prawosławnej. Różnorodność wyznaniowa stworzyła niezwykłą mieszankę kulturalno-społeczną, której ślady w niektórych częściach miasta są widocznie do dziś.
— Cały projekt dał nam więcej możliwości, jeśli chodzi o pracę. Oprócz tego, że mamy piękne studio radiowe, powstało Centrum Wielu Kultur, które było najważniejszym punktem tego projektu. Zależało nam na pokazaniu wielokulturowości ze strony wyznaniowej i narodowościowej — mówi Robert Tokarski, dyrektor Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Barczewie. — Chcemy pokazać to, co działo się tu, na naszych terenach, żeby nasi mieszkańcy mieli świadomość lokalnego dziedzictwa. Dlatego powstało to miejsce. Wykorzystujemy takie medium jak nasze radio, w którym będziemy tę wielokulturowość promowali — zapewnia.
I dodaje: — Pierwsze audycje z naszego studia radiowego są już nadawane w każdy czwartek. 2-3 razy w tygodniu planujemy nadawać na żywo. Nasze radio jest internetowe i ma zasięg międzynarodowy, jednak w swoich audycjach skupiamy się na tym, co dzieje się tu i teraz. Najbardziej interesują nas kwestie lokalne, dotyczące naszej gminy i kultury — opowiada Tokarski.
Niestety, rodzin, które od pokoleń mieszkają na tych terenach, jest coraz mniej. Autochtoni wymierają, młodsze pokolenia migrują.
— Coraz częściej mamy do czynienia z ludnością napływową z innych terenów Polski — mówi Robert Tokarski.
— Coraz częściej mamy do czynienia z ludnością napływową z innych terenów Polski — mówi Robert Tokarski.
Żeby uchronić historię miasta przed zapomnieniem, konieczne było stworzenie miejsca, które przypomni niematerialną historię dawnych mieszkańców, ich różnorodność kulturową i zachowa historyczne pamiątki, takie jak fotografie, dokumenty, artefakty, które — po swoich przodkach — mieszkańcy gminy Barczewo przechowują w domach. Pamiątki te są bardzo zróżnicowane, a przy tym bardzo wartościowe, ponieważ każda rzecz to oddzielna historia opowiadająca o czyimś życiu.
— Będziemy starali się, żeby każdy artefakt był starannie opisany i pokazany naszym mieszkańcom i turystom — opowiada Robert Tokarski. — Z dnia na dzień nasza ekspozycja jest coraz piękniejsza. Już teraz bardzo intensywnie pracujemy, żeby przygotować ją do otwarcia, które ma się odbyć 1 czerwca. Na wystawie stałej znajdą się izby żydowska i warmińska.
Pomysł na stworzenie izby żydowskiej wziął się stąd, że w Barczewie znajduje się synagoga, która w stanie niemal nienaruszonym przetrwała wojnę, co jest rzadkością. Natomiast kultura warmińska zostanie pokazana zarówno przez pryzmat polskości, jak i niemieckości. Dla każdej kultury zaplanowano multimedialną wędrówkę. W poszczególnych izbach znajdą się modele budowli sakralnych i nie tylko, co ułatwi życie niewidomym. Jednak te elementy będą powstawały z czasem.
Żeby jednak powstało to miejsce, potrzebne jest zaangażowanie ludzi, którzy kochają historię. Dlatego Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie prosi o pomoc w gromadzeniu zbiorów. Jeśli ktoś posiada m.in. stare przedmioty domowego użytku, fotografie, dokumenty i pocztówki, może je wypożyczyć lub przekazać na poczet wystawy.
Lidia Wieczorek
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez