Uchwała antysmogowa: ile jest warte czyste powietrze?

2021-05-05 14:00:26(ost. akt: 2021-05-05 13:17:42)
To niestety częsty widok w sezonie grzewczym

To niestety częsty widok w sezonie grzewczym

Autor zdjęcia: archiwum/bu

Mówi się, że Warmia i Mazury to zielone płuca Polski. Jakość powietrza w regionie rzeczywiście nie należy do najgorszych, jednak nieustannie wdychamy wiele szkodliwych substancji. Wynika to ma m.in. z brak uchwały antysmogowej, której jako jedni z niewielu jeszcze nie przyjęliśmy.
W Polsce sukcesywnie są zaostrzane przepisy dotyczące ogrzewania domów i mieszkań. Jako pierwszy uchwałę antysmogową przyjął przez Sejmik Województwa Małopolskiego już na początku 2016 roku, a definitywny zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowaie obowiązuje od września 2019 roku.

Rys. Ograniczenia wynikające z wprowadzonych w Polsce Uchwał antysmogowych; stan na luty 2021 r.
Fot. https://mappingair.meteo.uni.wroc.pl/
Rys. Ograniczenia wynikające z wprowadzonych w Polsce Uchwał antysmogowych; stan na luty 2021 r.

Kolejne województwa coraz bardziej zaostrzały przepisy, odpowiednio je dopasowując do liczby mieszkańców, gęstości zaludnienia i stopnia zanieczyszczenia powietrza. W tej chwili tylko dwa województwa nie przyjęły żadnych uchwał antysmogowych — Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie.

— [i]Uchwała antysmogowa będzie dotyczyła całego województwa, jednak będzie ono podzielone na dwie strefy — prawdopodobnie będą to miasta oraz wsie. Wynika to z dostępu do innych źródeł ogrzewania ...

Zostało jeszcze 85% treści artykułu.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3065829 5 maj 2021 14:32

    Regularnie temat wraca jak bumerang... Ja napiszę to co już pisałem: To nie paliwo, nie węgiel, nie drewno zanieczyszcza powietrze tylko nieumiejętność czystego spalania przy minimalnej ilości dymu. U niektórych każdego dnia z komina wydobywają się czarne chmury a u innych nawet nie widać kiedy on pali w kotle czy innym piecu. Dlaczego? Niby wiadomo - nauczmy ludzi palić w piecu! Że niby to proste? Nieprawda! Wystarczy po osiedlach się przejść., Ja pomijam tu spalanie gumy czy plastiku bo za to powinny być ostre kary!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz