Koniec długiego czekania na zielone. Zmiany na przejściach dla pieszych

2021-05-04 17:21:06(ost. akt: 2021-05-04 15:48:05)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie zapowiedział sukcesywne włączanie przycisków przy przejściach dla pieszych. Już wkrótce zaczną działać też tzw. ciepłe przyciski w tramwajach i autobusach.
Przyciski przy przejściach dla pieszych, które występują na 102 skrzyżowaniach w Olsztynie, zostały wyłączone w związku z epidemią. W marcu ubiegłego roku zostały zdezaktywowane i zabezpieczone taśmą. Jak poinformował Zarząd Dróg Zieleni i Transportu, we wtorek (4 maja) rozpoczęło się sukcesywne przywracanie ich funkcjonalności.

— Tam, gdzie widzimy, że folia została już usunięta, należy korzystać z przycisków. Przypominam, że wciśnięcie przycisku daje sygnał do sterownika, by przejście zostało uruchomione — informuje Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT Olsztyn. — Trzeba zdawać sobie sprawę, że są też takie skrzyżowania, na których bez wciśnięcia przycisku przejście nie zostanie uruchomione.

Jak dodaje Michał Koronowski, 10 maja planowane jest przywrócenie funkcjonalności tzw. ciepłych przycisków otwierających drzwi do pojazdów komunikacji miejskiej. Istotna zmiana będzie dotyczyła także przystanków "na żądanie", na których obecnie obligatoryjnie zatrzymują się autobusy. Od 10 maja pasażerowie, chcąc wysiąść na takim przystanku, powinni wcisnąć jeden z przycisków znajdujących się wewnątrz pojazdu.