Co Polacy sądzą o reformie emerytalnej? [SONDAŻ]

2021-05-03 21:03:21 (ost. akt: 2021-05-03 21:32:36)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W dniach 16-19 kwietnia roku firma Research Partner zapytała Polaków, co sądzą o reformie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), która — według pierwotnych założeń — miała wejść w życie 1 czerwca.
Tylko 19 proc. badanych popiera planowaną reformę systemu emerytalnego, a dwukrotnie więcej respondentów jest jej przeciwna. Jednakże najwięcej, bo aż 43 proc. ankietowanych, nie ma zdania na ten temat.


Polacy mają też niską świadomość, jakie będą konsekwencje wyboru jednej z dwóch opcji transferu pieniędzy przeznaczonych na emerytury w wyniku planowanej reformy. 38 proc. badanych nie wie bowiem, którą z nich wybrać. Zdecydowana większość pozostałych wybrałaby jednak automatyczne przeniesienie pieniędzy z OFE do IKE (Indywidualne Konto Emerytalne), dzięki czemu mieliby zagwarantowane dziedziczenie środków po pobraniu opłaty przekształceniowej w wysokości 15 proc. Niewielu Polaków zdecydowałoby się przekazać środki pieniężne z OFE do ZUS i zaakceptowałoby ich opodatkowanie w momencie wypłaty emerytur.


Respondentów zapytano również, z którym stwierdzeniem na temat planowanej reformy OFE zgadzają się najbardziej. Prawie jedna trzecia ankietowanych uważa, że reforma nie jest w ogóle potrzebna, bo pieniądze zgromadzone w OFE miały od początku należeć do oszczędzających. W opinii 22 proc. badanych reforma ma za cel przeniesienie pieniędzy na Indywidualne Konto Emerytalne. Prawie jedna piąta uważa, że wprawdzie ubezpieczeni skorzystają na reformie, ale reforma ma służyć załataniu dziury budżetowej. .


Podsumowując, świadomość Polaków dotycząca reformy OFE jest nieduża. Proponowane zmiany budzą głównie sprzeciw ludzi starszych (po 55 roku życia), a także lepiej wykształconej części społeczeństwa.2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD