Budowa domu systemem gospodarczym - zalety i wady

2021-04-30 14:09:07 (ost. akt: 2021-04-30 14:22:39)   Artykuł sponsorowany
Do budowy domu, tak jak do każdego, dużego przedsięwzięcia należy się dobrze przygotować. Planowanie budowy wymaga od Inwestora cierpliwości, wiedzy oraz świadomości wielu rozwiązań i możliwości, które ułatwiają i pomagają sprawnie przejść przez cały proces budowy wymarzonego miejsca na ziemi. Dobre zaplanowanie całej inwestycji to klucz do sukcesu, na który składają się: przejrzysty harmonogram budowy, odpowiedni budżet, sprawdzeni wykonawcy, kierownik budowy, zabezpieczenie swoich interesów w odpowiednio skonstruowanych umowach oraz decyzja co do wyboru najodpowiedniejszego sposobu budowy. Sposób prowadzenia budowy znacząco wpływa na finalny koszt inwestycji i pod tym kątem budowa domu systemem gospodarczym pozwala zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy.

Obrazek w tresci

Budowa domu systemem gospodarczym - na czym polega?

Budowa systemem gospodarczym oznacza osobisty nadzór Inwestora i jego odpowiedzialność za organizację i cały przebieg budowy. Do jego zadań należy przeprowadzenie budowy własnymi siłami lub z pomocą bliskich, przyjaciół i członków rodziny oraz wykonywanie wszystkich prac, które nie wymagają odpowiednich zezwoleń - chyba że Inwestor takie posiada. Przed rozpoczęciem budowy systemem gospodarczym warto więc przeanalizować swoje możliwości oraz umiejętności osób, które będą w tym procesie uczestniczyć.

Wszystkie zadania na placu budowy będą wymagać od Inwestora nie tylko umiejętności, ale także fachowej wiedzy oraz zorientowania na rynku budowlanym, co ułatwi chociażby wybór potrzebnych i dobrych jakościowo materiałów oraz - jeśli zajdzie taka potrzeba - zatrudnienia odpowiednich fachowców. Wielu zadań możliwych do wykonania Inwestor podejmuje się samodzielnie, ale do tych, które wymagają kwalifikacji i specjalistycznej wiedzy warto poszukać i zatrudnić specjalistów.

Obrazek w tresci

W przypadku wybrania metody budowy domu systemem gospodarczym bardzo ważne a niekiedy i kluczowe jest zatrudnienie doświadczonego kierownika budowy, który będzie trzymał pieczę nad inwestycją, sporządzi plan oraz harmonogram poszczególnych prac i robót budowlanych, a także fachowym okiem skontroluje postępy i zatwierdzi je na każdym etapie trwania budowy.

Do zadań Inwestora, decydującego się na budowę domu systemem gospodarczym, należy także wybranie i zakup wszystkich niezbędnych materiałów budowlanych. Zajmuje to dużo czasu, ale warto go poświęcić, poszukując najkorzystniejszych ofert, biorąc pod uwagę zarówno markety budowlane, jak i hurtownie. Zakup materiałów bez pośredników może oznaczać niższą cenę, a zakup dużej ilości produktów w jednym miejscu skutkować rabatem.

Obrazek w tresci

Dokładny kosztorys budowlany kluczem do sukcesu

Nie można rozważać budowy domu, nie wybierając najpierw projektu. Na rynku jest bardzo szeroki wybór ofert, należy jednak przejrzeć te projekty domów, które spełnią oczekiwania wszystkich domowników. Istotne jest również aby projekt domu posiadał najświeższy kosztorys, czyli taki, który sporządzony został w oparciu o najświeższe dostępne zestawiena cen. Najczęściej publikowane są one za ostatni zakończony kwartał danego roku. Harmonogram i kosztorys budowlany to dla Inwestora budującego w systemie gospodarczym ważne dokumenty. Warto o nie zadbać, bo z harmonogramu będą korzystać wszyscy uczestnicy budowy. Jego celem jest ułatwienie pracy oraz kontrolowanie jej postępu, a rzetelne przygotowanie kosztorysu nie tylko da obraz finalnych kosztów budowy, ale umożliwi też łatwe porównywanie ofert oraz trzymanie pieczy nad wydatkami. Klienci, którzy zdecydują się na zakup projektu ARCHON+ mogą również zamówić kosztorys budowlany dedykowany wybranemu projektowi. Będzie on zawierał przedmiar robót, czyli zestawienie prac przewidzianych do wykonania na danym etapie budowy, pełne zestwawienia materiałów, robocizny i niezbędnego sprzętu, co znacznie ułatwi pracę i odciąży Inwestora.
Zapraszamy na www.archon.pl, gdzie czeka różnorodna kolekcja gotowych projektów domów, a w niej ten jedyny, dopasowany do potrzeb i oczekiwań przyszłych mieszkańców.