Chciał zabić partnerkę i dziecko.Trafił do zakładu psychiatrycznego

2021-04-30 13:40:10 (ost. akt: 2021-04-30 13:55:18)
Wyprowadzenie Mariusza P.

Wyprowadzenie Mariusza P.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Sąd Okręgowy w Olsztynie umorzył postępowanie wobec Mariusza P., który był podejrzany o próbę zabójstwa partnerki i jej córki. Powodem decyzji była niepoczytalność mężczyzny.
Przypomnijmy, do zdarzenia doszło na początku stycznia ubiegłego roku w Biskupcu. Prokurator ustalił, że mężczyzna zadał swojej partnerce trzy ciosy nożem w klatkę piersiową, oraz dwa w prawą rękę. Kobiecie udało się uciec z mieszkania, jednak mężczyzna zaatakował śpiące dziecko, zadając mu osiem ciosów w klatkę piersiową i jeden w rękę. Matka i córka przeżyły dzięki udzielonej pomocy medycznej.

— Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 29 kwietnia 2021 r. umorzył postępowanie karne w stosunku do Mariusza P. Sąd ustalił, że Mariusz P. w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów miał zniesioną zdolność do rozpoznania znaczenia tych czynów oraz do pokierowania swoim postępowaniem. Sąd orzekł środek zabezpieczający w postaci umieszczenia Mariusza P. w zakładzie psychiatrycznym — informuje Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Prokurator w uzasadnieniu wniosku wskazał na pozyskaną w toku śledztwa opinię biegłych psychiatrów i biegłego psychologa, którzy jednoznacznie stwierdzili, że Mariusz P. w chwili zdarzenia miał zniesioną zdolność rozpoznania znaczenia swoich czynów i pokierowania swoim postępowaniem, a ponadto, istnieje także wysokie prawdopodobieństwo, że pozostając na wolności może dopuścić się popełnienia podobnych czynów zabronionych — dodaje.

Postanowienie nie jest prawomocne.

kg