Sądowe zamieszanie wokół sędziego Pawła Juszczyszyna

2021-04-29 16:53:04 (ost. akt: 2021-04-29 17:27:08)

Autor zdjęcia: AS

Sędzia nadal nie może wykonywać swoich obowiązków, a Sąd Okręgowy w Olsztynie ma orzec w sprawie zawieszenia uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która uniemożliwia realizację postanowienia bydgoskiego sądu w jego sprawie.
Do I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął wniosek pełnomocnika Pawła Juszczyszyna o wydanie zabezpieczenia roszczenia Pawła Juszczyszyna przed wytoczeniem powództwa. To roszczenie ma dotyczyć — po pierwsze — ustalenia, że uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z dnia 4 lutego 2020 r., podjęta w przedmiocie zawieszenia sędziego Juszczyszyna w czynnościach służbowych oraz obniżenia jego wynagrodzenia o 40 proc. na czas trwania zawieszenia, nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego. Po drugie — zaniechania naruszania dobrego imienia i godności Pawła Juszczyszyna i w tym celu nakazanie obowiązanemu usunięcia tej uchwały ze strony internetowej Sądu Najwyższego — informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Ze względu "na szczególną zawiłość lub precedensowy 
charakter sprawy" wylosowany do rozpatrzenia sprawy sędzia zawnioskował o orzekanie w składzie rozszerzonym do trzech sędziów.

Z kolei 26 kwietnia do IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął wniosek pełnomocnika wierzyciela Pawła Juszczyszyna o wszczęcie egzekucji świadczeń niepieniężnych. Pełnomocnik wierzyciela w pierwszej kolejności wniósł o wyznaczenie terminu jednego dnia roboczego na wykonanie czynności wskazanych w postanowieniu Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 14 kwietnia o obowiązku dopuszczenia sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania oraz o zagrożenie prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciejowi Nawackiemu grzywną w wysokości 15 tys. zł na wypadek, gdyby Sąd Rejonowy w Olsztynie nie wykonał wskazanego wyżej postanowienia w wyznaczonym terminie.

Ponadto pełnomocnik wierzyciela wniósł o nałożenie na prezesa Macieja Nawackiego grzywny w kwocie 15 tys. zł z jednoczesną zamianą grzywny na areszt na wypadek niezapłacenia grzywny w związku z jego działaniem wbrew określonemu w postanowieniu sądu w Bydgoszczy obowiązkowi dopuszczenia sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania.

Sąd Rejonowy w Olsztynie 27 kwietnia wydał zarządzenie, aby akta sprawy przedstawić Sądowi Okręgowemu w Olsztynie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w celu przekazania tej sprawy innemu sądowi równorzędnemu. 29 kwietnia
Sąd Okręgowy wydał postanowienie o przekazaniu powyższej sprawy Sądowi Rejonowemu w Bydgoszczy.

Przypomnijmy. Sędzia Juszczyszyn został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną za podważanie obowiązującego w Polsce systemu sądownictwa. Sam sędzia Juszczyszyn, tak jak duża część środowiska sędziowskiego, nie uznaje kompetencji Izby Dyscyplinarnej SN. Zgodnie z obowiązującym prawem izba ta ma wyższe kompetencje od sądu okręgowego. Przeciwnicy działań sędziego Juszczyszyna argumentują, że to uniemożliwia sądom niższej instancji wydawania orzeczeń w sprawie decyzji wyższej instancji sądowniczej.

Źródło: Sąd Okręgowy, SKKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. allsteen #3065642 30 kwi 2021 08:31

  Propaganda. Znowu ani słowa dlaczego "sędzia Juszczyszyn, tak jak duża część środowiska sędziowskiego, nie uznaje kompetencji Izby Dyscyplinarnej SN". Bo to nie sędzia Juszczyszyn i ta duża część środowiska sędziowskiego wymyślili sobie, żeby nie uznawać kompetencji Izby Dyscyplinarnej, tylko tak stanowi wyrok Sądu Najwyższego, który stwierdza wprost, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Więc niby dlaczego sędzia Juszczyszyn ma godzić się z postanowieniem o odsunięciu go od pracy i obniżką wynagrodzenia, wydanym przez organ, który nie miał do tego prawa?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztyniak Michał #3065633 30 kwi 2021 07:28

  Pan Sędzia Juszczyszyn zderza się z Polską rzeczywistością sądowniczą. Mając natychmiast wykonalne postanowienie sądu może z nim iść do toalety i tak je niezwłocznie wykonać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Eugeniusz Lisowiec #3065628 30 kwi 2021 02:57

  Niech pan sędzia naprawi szkody, które spowiadał swoim orzecznictwem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 4. Eugeniusz Lisowiec #3065631 30 kwi 2021 02:57

  Niech pan sędzia naprawi szkody, które spowiadał swoim orzecznictwem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD