Czy powinniśmy zdjąć maseczki? [SONDA]

2021-04-29 20:03:19 (ost. akt: 2021-04-29 15:34:36)

Autor zdjęcia: Pixabay

Pandemia jest z nami od ponad roku, przez większość tego czasu towarzyszyły nam maseczki. Istnieje jednak szansa, że wkrótce nie będziemy musieli ich nosić.
Coraz więcej obostrzeń jest luzowanych, ma to związek ze stosunkowo niską liczbą nowych zakażeń. Rząd zapowiedział, że jeśli wskaźnik zachorowań będzie odpowiednio niski, to w połowie maja nie będziemy musieli zasłaniać ust i nosa na świeżym powietrzu. Jak poinformował minister zdrowia, jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu od 15 maja.

Czy to dobry pomysł?Noszenie maseczek na zewnątrz, tym bardziej w lesie albo na spacerze nie ma sensu. Są one konieczne wtedy, kiedy nie możemy zachować odpowiedniego dystansu, na przykład w kolejce, czy na przystanku autobusowym. Jednak jestem za tym, aby znieść obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu, oczywiście zachowując zdrowy rozsądek i dystans — komentuje dr n. med. Piotr Kocbach, specjalista chorób zakaźnych W pomieszczeniach w dalszym ciągu powinniśmy zachować dystans i zakładać maseczki. Jeśli chodzi o całkowite zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa, to będzie ono możliwe dopiero w przypadku braku odnotowania nowych zakażeń. Moim zdaniem będzie to dopiero wtedy, kiedy osiągniemy populacyjną odporność, lub zaszczepimy 70% populacji — zauważa dr Piotr Kocbach.

W tej chwili obowiązuje nas bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa. Należy jednak pamiętać, że nawet po jego zniesieniu będziemy musieli pamiętać o zdrowym rozsądku, aby nie doprowadzić do kolejnej fali epidemii.

Czy nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu powinien być zniesiony?
pokaż wyniki »

Karol Grosz


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Normalny-prawicowy #3065641 30 kwi 2021 08:05

  Pamiętajcie, że prawo działa zawsze na korzyść poszkodowanego. Zatem informacja, że od 15 maja odsłonicie usta i nos (wy bo ja nie zasłaniałem wcześniej) oznacza, że wszystkie orzeczenia sądów które odbędą sie po dacie 15 maja za mandaty w sprawie nie zakrywaina ust i nosa nawet te po 2 grudnia kiedy nakaz wszedł w ustawę będą umarzane. Oznacza to, że już od teraz nie musicie zasłaniać ust i nosa w przestrzeni publicznej bo każdy mandat po 15 maja będzie umarzany. Zresztą tylko jeb**ęty policjant będzie nadal wystawiał na to mandat, albo liczy że trafi na takiego samego niedouczonego obywatela, który ten mandat przyjmie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. krzroy #3065625 29 kwi 2021 22:19

  Dr Kocbach ma 100% racji. Noszenie maseczki na dworze, jeżeli w pobliżu, w odległości kilku metrów nie ma nikogo, jest chyba bez sensu. Z opinii fachowców wynika, że wirusy nie fruwają tak sobie w powietrzu. Zarazić się można od osoby która jest chora bądź jest nosicielem wirusa tylko w bezpośrednim kontakcie, stąd ustalono strefę bezpieczeństwa 1,5 - 2 metry. Te noszenie maseczki w każdych okolicznościach to chyba ma być tortura?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Siofer zawodowy #3065622 29 kwi 2021 21:35

  „ W tej chwili obowiązuje nas bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa.” Dobre dobre ha ha. Przez rok czasu nie nosze tego gowna, miałem w sądzie 2 rozprawy w których Sąd dwukrotnie uznał ze nie złamałem prawa i dwukrotnie umorzył postępowanie. Zatem redaktoru o czym Ty piszesz ? Propagandy ciąg dalszy…

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz