#OdkrywajWarmieiMazury Bezpiecznie i aktywnie odkrywaj przyrodę regionu

2021-04-29 14:25:30(ost. akt: 2021-07-15 15:06:11)
Warmia i Mazury cechują się unikatową przyrodą. Obcowanie z naturą relaksuje ciało i przynosi ukojenie dla ducha, co jest szczególnie ważne w czasie izolacji. Zarówno krótkie spacery, jak i dłuższe piesze wędrówki pomogą nam odkryć bogactwo natury naszego regionu. A nie w nim brakuje miejsc, które warto poznać.
Urozmaicony krajobraz pojezierzy i wysoczyzn zachwyca niepowtarzalnymi widokami. Jeziora, puszcze i różnorodne enklawy natury stanowią siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt. Lasy zajmują ponad 30 procent powierzchni województwa. Główne kompleksy leśne to puszcze: Piska, Borecka, Romincka, Napiwodzko-Ramucka oraz Lasy Iławskie i Lasy Taborskie.

Eksploruj parki krajobrazowe i rezerwaty
Cenne przyrodniczo miejsca chronią parki krajobrazowe i rezerwaty. Spośród ośmiu parków, które w całości lub częściowo znajdują się na obszarze województwa, największym jest Mazurski Park Krajobrazowy w jego południowej części. Obejmuje on całe jezioro Śniardwy i duże połacie Puszczy Piskiej. W jego granicach znalazła się też większa część malowniczej rzeki Krutyni, będącej popularnym szlakiem kajakowym. Więcej informacji: http://www.mazurskipark.pl/przewodnik/przewodnik.pdf

Na północno-wschodnim krańcu regionu utworzono Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, a na północno-zachodnim – Wysoczyzny Elbląskiej. W południowo-zachodniej części województwa można odwiedzić parki: Wzgórz Dylewskich oraz Welski, a także Górznieńsko-Lidzbarski, położony częściowo także w województwach mazowieckim i kujawsko-pomorskim. W większości w tym ostatnim leży Brodnicki Park Krajobrazowy. Z kolei Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego rozciąga się częściowo także w województwie pomorskim.
Liczba rezerwatów przyrody w regionie sięga aż 110, a są pośród nich takie rarytasy, jak Jezioro Łuknajno z jedną z największych w Europie kolonii łabędzia niemego (liczącą nawet 2000 osobników) czy Ostoja Bobrów na Rzece Pasłęce, obejmująca cały bieg tej rzeki.
Wśród ponad 2500 pomników przyrody na Warmii i Mazurach najliczniejsze są imponujące wiekiem i rozmiarami drzewa. Jednym z najstarszych drzew w kraju jest „Dąb im. Jana Bażyńskiego” w Kadynach nad Zalewem Wiślanym. Jego wiek szacuje się na ok. 700 lat, a obwód pnia wynosi 990 cm.

Obrazek w tresci


Odwiedź leśny park botaniczny
W położonych kilka kilometrów od Olsztyna Kudypach utworzono Leśne Arboretum Warmii i Mazur. To jedyny w swoim rodzaju leśny park botaniczny. Do arboretum warto przyjechać, aby podziwiać piękno i różnorodność roślin drzewiastych, bo właśnie takie tutaj rosną. Znajdziemy tu ponad 1000 gatunków i odmian drzew i krzewów, z czego jedna trzecia rośnie w dziale flory polskiej, a pozostałe pochodzą z różnych zakątków świata (to m.in. ponad 30 gatunków klonów, 29 gatunków irg, liczne gatunki jałowców, świerków i jodeł). Część arboretum stanowi las naturalny z drzewami będącymi pomnikami przyrody. Dodatkową atrakcją jest tutaj lapidarium geologiczne, czyli plenerowy zbiór okazów skał z terenów regionu. Formuła działania arboretum umożliwia dorosłym i dzieciom obcowanie z przyrodą i poznawanie jej sekretów oraz relaks i wypoczynek na łonie natury. Więcej informacji: https://kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl/arboretum1#.YHgovOgzZPY

Wędruj pośród przyrody na własnych nogach
Na terenach parków krajobrazowych i praktycznie w każdym nadleśnictwie zostały wytyczone kilkukilometrowe ścieżki edukacyjne, umożliwiające nie tylko bliski kontakt z przyrodą, ale też poznawanie jej sekretów. Pomagają w tym tablice informacyjne i makiety poglądowe ustawione wzdłuż ścieżek, a także inne obiekty, np. w lasach Nadleśnictwa Orneta ścieżka Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego pozwala poznać jeden z najlepiej zachowanych fragmentów tego systemu fortyfikacji. Więcej informacji: http://www.czaswlas.pl/obiekty/?p=3&woj=14

Obrazek w tresci

Spotkaj się z naturą w środku miasta
Z obcowania z naturą nie trzeba rezygnować, będąc w mieście. Bliski kontakt z nią umożliwiają parki i podmiejskie lasy. W Olsztynie szczególnie warto odwiedzić parki Centralny, Podzamcze i Jakubowo, łączące się bezpośrednio z Lasem Miejskim, będącym największym w Europie kompleksem leśnym położonym w granicach miasta. Także Elbląg ma swój atrakcyjny leśny teren rekreacyjny, czyli Bażantarnię. W Ełku warto pospacerować w zabytkowym parku Solidarności czy tematycznym parku Kopernika.

Także mniejsze miasta nie zaniedbują swoich terenów zielonych. Lubawa może pochwalić się pięknie odnowionymi Łazienkami Lubawskimi. W Reszlu zrewitalizowano park w wąwozie rzeki Sajny. W Lidzbarku Warmińskim do zadbanych terenów rekreacyjnych dołączył Bulwar nad Łyną. Kolejne parki odzyskały dawny blask m.in. w Ornecie i Górowie Iławeckim.

Blisko natury i bezpiecznieGustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Nasz region może pochwalić się niezwykłymi walorami przyrody. Aby je docenić, warto odwiedzać parki krajobrazowe, które chronią i udostępniają najcenniejsze przyrodniczo tereny. Każdy z nich ma do zaoferowania coś szczególnego. Szata roślinna Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej przypomina syberyjską tajgę. Z kolei jak w górach możemy poczuć się w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej, położonym nad Zalewem Wiślanym, albo w Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich, na terenie którego wznosi się najwyższa w regionie Dylewska Góra. W granicach Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego znalazło się m.in. najdłuższe jezioro w Polsce – Jeziorak. Jedyne w swoim rodzaju tereny chroni najstarszy i największy w regionie Mazurski Park Krajobrazowy.Marcin Kuchciński, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Warunki naturalne naszego regionu umożliwiają bezpieczny wypoczynek, pozwalając łączyć zdrową aktywność fizyczną z poznawaniem walorów przyrody i atrakcji kulturowych Warmii i Mazur. W okresie, gdy konieczne jest zachowanie dystansu społecznego i unikanie skupisk ludzkich, wybranie się na spacer czy pieszą wycieczkę indywidualnie czy z grupą najbliższych staje się doskonałym rozwiązaniem. Dodatkowo aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na kondycję organizmu i wzmacnia jego odporność.

Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych regionu znajdziesz tutaj: https://mazury.travel/

Materiał partnerem

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pan Jaweł II #3071355 | 37.248.*.* 21 lip 2021 17:51

    Piękną atrakcją są ruiny stadionu leśnego. Pokazują jak przyroda odzyskuje zaniedbany przez miasto obiekt. Władze miasta doceniły walory takiej naturalnej biorewitalizacji i to samo dzieje się ze stadionem przy Piłsudskiego. Też zarasta trawą, beton się kruszy, młode drzewka kiełkują.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz