Nowoczesne Studio Nagrań zainaugurowało działalność

2021-04-29 13:33:07 (ost. akt: 2021-04-29 13:18:39)

Autor zdjęcia: UWM

Wczoraj zainaugurowało działalność nowoczesne Studio Nagrań na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na jego bazie powstanie nowy kierunek studiów: Realizacja Dźwięku i Produkcja Muzyczna.
— Gdy cztery lata temu mnie zatrudniano, moim głównym celem było takie unowocześnienie naszego wydziału, żeby swoim zapleczem odpowiadał najwyższym standardom europejskim. Było to stworzenie profesjonalnego studia nagrań. Jestem szczęśliwy i dumny, że to się tak szybko udało — mówi dr Adam Rosiński, adiunkt na Wydziale Sztuki UWM, kierownik nowego studia nagrań. Jego uroczyste otwarcie odbyło się wczoraj w obecności władz UWM, przemawiał Rektor dr hab. Jerzy Przyborowski. Nie da się ukryć, że wypełnione najwyższej klasy sprzętem trzy sale robią wrażenie.

— Nasze studio nagrań to tak naprawdę kompleks pomieszczeń studyjnych: 56-metrowe główne pomieszczenie do nagrań zespołów, 18-metrowa reżyserka dźwięku i dziesięciometrowe pomieszczenie do nagrań wokalnych i lektorskich — opisuje dr Rosiński.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy— to tam na specjalne zamówienie powstawało wyposażenie techniczne wszystkich trzech sal. Studenci, wykładowcy, a także osoby niezwiązane na co dzień z uczelnią nie mogą się już doczekać, żeby studio pełną parą.

Jak mówi kierownik studia, przyczyni się ono do rozwoju wydziału. — Dziekan Wydział Sztuki prof. Benedykt Błoński, który bardzo mnie wspierał, od dawna widział potrzebę rozwoju kompetencji cyfrowo-technologicznych naszych studentów, na tych kompetencjach teraz opiera się współczesna realizacja dźwięku. Co ważne — wkrótce zaczniemy również komercyjne udostępnianie tych pomieszczeń, więc studio zacznie samo na siebie zarabiać — zauważa Rosiński.

Fot. archiwum UWM

Choć oficjalne otwarcie studia odbyło się wczoraj, to już od lutego studenci uczą się w nim profesjonalnego nagrywania. W murach budynku przy ul. Szrajbera można będzie zacząć od pojedynczego dźwięku, a wyjść z płytą.

Od początku nowego semestru odbyło się już w studio wiele zajęć i nagrań. Podstawy realizacji nagrań muzyki rozrywkowej, aranżacja komputerowa, techniki pracy w studio, dubbing i udźwiękowienie obrazu — te przedmioty prowadzone w nowoczesnym studio Wydziału Sztuki UWM budzą duże zainteresowanie.

Prace nad przystosowaniem pomieszczeń trwały od maja ubiegłego roku. — Wybudowanie nowoczesnego studia w starej infrastrukturze było dla nas nie lada wyzwaniem. Z powodu pandemii zajęcia zostały przeniesione na zdalną platformę cyfrową. Prace budowlane nikomu nie przeszkadzały, można było działać — opowiada dr Rosiński.

Nowoczesne studio nagrań jest osią i początkiem zmian na Wydziale Sztuki UWM. Władze uczelni na jego bazie chcą otworzyć kierunek Realizacja Dźwięku i Produkcja Muzyczna.

Agnieszka Porowska

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci