Ponad 28 miliardów dla województwa warmińsko-mazurskiego?

2021-04-28 16:38:08(ost. akt: 2021-04-28 22:29:45)

Autor zdjęcia: Urząd Wojewódzki

Przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa poświęcona funduszowi odbudowy kraju. Poruszono kwestie związane z projektem ustawy o tzw. zasobach własnych UE, pozwalającej na użycie z 770 miliardów złotych środków unijnych.
Uczestnikami spotkania byli: Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, Iwona Arent, poseł na Sejm RP oraz Jerzy Szmit, prezes zarządu okręgu olsztyńskiego Prawo i Sprawiedliwość.

Do Polski trafi suma 770 mld zł na najbliższe 7 lat, 2021-2027, a to oznacza, że Polska otrzyma największe w historii Unii Europejskiej środki finansowe.

W siedmioletniej perspektywie, do naszego województwa może trafić kwota w wysokości 28,5 mld zł — twierdzi Artur Chojecki — zostanie ona przeznaczona m.in. na rozwój, infrastrukturę, cyfryzację, środowisko, edukację, rolnictwo, zdrowie oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Do tej pory, na Warmii, Mazurach i Powiślu zrealizowano 16105 projektów wartości 63 mld 254 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniosło 38 mld 896 mln zł. Dzięki unijnym pieniądzom w naszym regionie udało się zrealizować m.in.: modernizację drogi ekspresowej S 7, południową obwodnicę Olsztyna, przeprowadzić prace remontowe linii kolejowych Działdowo–Olsztyn, Szczytno–Ełk.

Tylko na drogi region otrzymał ok. 10 mld zł, na budownictwo kolejowe 2 mld zł. Teraz otwierają się przed nami kolejne szanse, nowe możliwości — twierdzi Jerzy Szmit.


Do innych inwestycji, wymienionych przez Artura Chojeckiego, należą: Łynostrada (3 mln zł), centrum sportowe nad Jeziorem Ukiel (21 mln zł). Dokonano również rozbudowy informatycznej w szpitalu MSWiA (4 mln zł), dzięki czemu poprawiono dostępność i jakość leczenia pacjentów onkologicznych, rozbudowano drogi wojewódzkiej nr 545 w Nidzicy (25 mln zł).

Do tej pory cały Sejm głosował za przyjęciem środków unijnych dla dobra i realizacji interesu Polski. To, co robimy, nie robimy dla siebie, ale dla Polski. Apeluję do samorządowców, aby oni apelowali do polityków opozycji, by nie blokowali środków, jakie możemy uzyskać w najbliższych latach z UE — mówi Artur Chojecki.


O tym, czy 770 mld zł trafi do Polski – w tym do naszego regionu – zdecyduje polski parlament. Do tej pory na przestrzeni lat uchwalanie ustaw dotyczących zasobów własnych odbywało się zawsze niemal jednomyślnie. Kwestie unijnych pieniędzy dla Polski były wyjęte z bieżącego sporu politycznego. Miejmy nadzieję, że będzie tak i tym razem.

Środki unijne bardzo pomogą mieszkańcom naszego regionu. Dzisiaj nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek mógłby zagłosować w sejmie przeciwko zdobyciu tych środków i ratyfikacji tej umowy. — mówi Iwona Arent. — Odpowiedzialna opozycja to taka, która wspiera dobre dla Polaków programy i finansowanie. To jest polska racja stanu. Czeka nas głosowanie w Sejmie na tę ratyfikację i liczę na rozsądek posłów opozycji, którzy zagłosują za tymi pieniędzmi, które będą dla Polaków.

LW

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AtoJa #3065570 28 kwi 2021 20:22

  Cyt: "W siedmioletniej perspektywie, do naszego województwa może trafić kwota w wysokości 28,5 mld zł — twierdzi Artur Chojecki — zostanie ona przeznaczona m.in. na rozwój, " Czego ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja. #3065569 28 kwi 2021 19:19

  Kolejne pis-obiecanki. "Obiecanki-cacanki a głupiemu radość." - tak u nas na wsi mówili. Wcześnie zaczęli kampanię wyborczą... a może nie wcześnie? ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. pruskababa #3065565 28 kwi 2021 18:33

  Biorąc pod uwagę stan infrastruktury drogowej na Zatorzu po 17 latach obecności Polski w UE, nie liczę na żadne zmiany. Nawet na kanalizację deszczową i remont niespełna kilkusetmetrowej uliczki. Pewnie nie powstanie również północna obwodnica Olsztyna, ani porządna 16-tka. To jest państwo, o którym mówił P. Kononowicz. Władza potrąbi o deszczu pieniędzy z UE, a gdzie te pieniądze naprawdę trafią - nie wiadomo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Stary dziad #3065562 28 kwi 2021 18:05

  To może coś się znajdzie na budowę nowego stadionu piłkarskiego w Olsztynie?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz