8 wypadków, 8 osób rannych. Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

2021-04-26 14:04:43(ost. akt: 2021-04-26 16:26:33)

Autor zdjęcia: KWP w Olsztynie

W miniony weekend na Warmii i Mazurach doszło do 8 wypadków drogowych, w których 8 osób zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 110 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 25 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce

W sobotę (24 kwietnia) po godz. 23:00 policjanci zostali zawiadomieni, że świadkowie ujęli pijanego kierującego. Interweniowali policjanci z drogówki, którzy sprawdzili trzeźwość kierującego toyotą. 50 – letni mieszkaniec Bartoszyc miał w organizmie 1,8 promila alkoholu. Mężczyzna stracił prawo jazdy i odpowie przed sądem.

***

W niedzielę (25 kwietnia) około godz. 12:00 na trasie Wiatrowiec – Sępopol, 47 – letnia mieszkanka Bartoszyc kierując BMW uderzyła w drzewo. W trakcie badania alkomatem wyszło na jaw, że w jej organizmie jest 1,7 promila alkoholu. Kobieta trafiła do szpitala, nic poważnego jej się nie stało. Dodatkowo pobrano jej krew do badań i przekazano do laboratorium kryminalistycznego. Prawo jazdy 47 – latki zostały zatrzymane. Kobieta odpowie za wykroczenie naruszenia przepisów ruchu drogowego i przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

***
Również w niedzielę po godz. 16:00 policjanci z Górowa Iławeckiego, na trasie Kandyty – Skarbiec skontrolowali mężczyznę jadącego oplem. Mieszkaniec gminy miał w organizmie 1,8 promila alkoholu. 55 – latek nie miał prawa jazdy, miał za to bezterminowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi wydany w 2017 roku.


Działdowo

W sobotę 20-letni mieszkaniec gminy Kowalewo Pomorskie, uderzył w pojazd marki Peugeot Partner. Kierowca nie zachował należytej odległości od Peugeota, podczas gdy ten wykonywał manewr skrętu w prawo i uderzył w jego tył. Obaj kierujący byli trzeźwi i nie odnieśli żadnych obrażeń.

***

W niedzielę kierujący pojazdem marki Ford 19-latek z Działdowa, włączając się do ruchu nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu prawidłowo pojazdowi marki Opel doprowadzając do zderzenia pojazdów.

Ełk

W sobotę policjanci zatrzymali do kontroli drogowej motocyklistę, który znacznie przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. Mężczyzna pędził przez Ełk z prędkością 121 km/h. 27-latek nie posiadał uprawnień do kierowania motocyklem. Badanie alkomatem wykazało u niego 0,4 promila alkoholu w organizmie.

Kętrzyn

W piątek oficer otrzymał zgłoszenie, że na trasie Korsze-Reszel jedzie pojazd marki BMW, którego kierujący może być pijany. Z relacji zgłaszającego wynikało, że pojazd jedzie wężykiem i „zahacza” o pobocze.

Funkcjonariusze na wysokości miejscowości Dębnik zauważyli opisany pojazd, który stał z włączonym silnikiem na poboczu. Auto było zamknięte, a w środku za kierownicą siedział mężczyzna z opuszczoną głową. Mężczyzna nie reagował na polecenia funkcjonariuszy. Policjanci wybili boczną szybę w aucie, by udzielić mu pomocy medycznej. W pewnym momencie auto ruszyło i wjechało z drogi publicznej w pobliskie pole, gdzie zatrzymało się na podmokłym terenie. Jak się okazało mężczyzna był nieprzytomny lecz oddychał. Policjanci wezwali karetkę pogotowia. Mężczyzna odzyskał świadomość i nie wymagał hospitalizacji. Jak się okazało, był kompletnie pijany, podczas badania stanu trzeźwości wydmuchał 3 promile alkoholu.

Mrągowo

W piątek około godziny 13.00 doszło do zdarzenia w Mrągowie. Jak wstępnie ustalili policjanci kierowca opla poruszający się od ulicy Mrongowiusza nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu kierowcy fiata. W efekcie czego uderzył w niego, a następnie stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup oświetleniowy, skrzynkę elektryczną i znak drogowy.

W sobotę po godzinie 7.00 mrągowscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego na trasie Muntowo-Zalec. Kierująca hyundaiem na łuku drogi z nieustalonych przyczyn zjechała z jezdni i dachowała w przydrożnym rowie. Kierująca została przewieziona na badania do szpitala. Nie doznała poważnych obrażeń.

Tego samego dnia po godzinie 12.00 w Macharach kierująca mercedesem zjechała na przeciwległy pas ruchu, przejechała przez chodnik, po czym uderzyła w przydrożne drzewa. Kobieta została przewieziona na badania do szpitala. W chwili zdarzenia była trzeźwa. Ustalono jednak, że nie miała uprawnień do kierowania pojazdami.

Nidzica


W piątek około godz. 18:00 policjanci ruchu drogowego podczas przeprowadzania pomiaru prędkości w Napiwodzie zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który jechał przez obszar zabudowany z prędkością 103 km/h.

***

Tego samego dnia około pół godziny przed północą w Nidzicy policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Badanie stanu trzeźwości mieszkańca wykazało, że w jego organizmie krąży ponad 1,5 promila alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

W sobotę około godz. 19:30 policjanci podczas kontroli drogowej, ujawnili kierującego osobowym oplem pod wpływem alkoholu. 26-letni mieszkaniec Nidzicy miał w organizmie 0,4 promila alkoholu. Mężczyzna wsiadł za kierownicę pomimo aktywnego jeszcze przez miesiąc zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.

***

W Nidzicy w ręce policjantów wpadł kolejny nietrzeźwy kierujący. 36-latek przemieszczał się ulicami miasta samochodem osobowym marki Ford, podczas gdy w jego organizmie krążyło ponad 1,5 promila alkoholu. Oprócz tego, z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że mieszkaniec gm. Nidzica zignorował 3 aktywne zakazy kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi, w tym 2 dożywotnie, a ponadto jest poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. 36-latek został zatrzymany i najbliższe 8 miesięcy spędzi w zakładzie karnym. Nie minie go również poniesienie odpowiedzialności za kierowanie w stanie nietrzeźwości i pomimo aktywnych zakazów kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Niebawem wszyscy mężczyźni odpowiedzą przed sądem za swoją nieodpowiedzialną jazdę.

Nowe Miasto Lubawskie

W sobotę ok. godz. 17:00 w Marzęcicach policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego BMW mieszkańca gminy Kurzętnik. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że siedzący za kierownicą auta 56-latek miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.

***

Także w sobotę ok. godz. 22:40 w Kurzętniku policjanci ruchu drogowego zauważyli kierującego renault, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 23 km/h. Podczas kontroli okazało się, że siedzący za kierownicą 42-letni mieszkaniec powiatu nowodworskiego ma cofnięte uprawnienia do kierowania. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym, teraz odpowie jeszcze przed sądem za popełnione przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym może mu za to grozić kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Olecko


W sobotę około godz. 15:00 oleccy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w miejscowości Chełchy gm. Kowale Oleckie. Kiedy funkcjonariusze ruchu drogowego dotarli na miejsce, zastali tam jedynie pasażerkę pojazdu. Pojazdem kierował 26-latek, który z nieustalonych przyczyn zjechał z drogi do przydrożnego rowu, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia pozostawiając tam 50-latkę. Ponadto z ustaleń policjantów wynikało, że mieszkaniec gm. Kowale Oleckie nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Kobieta z urazem głowy została przewieziona do szpitala w Ełku. Na szczęście nie odniosła poważniejszych obrażeń i już tego samego dnia opuściła placówkę. W poniedziałek do oleckiej komendy zgłosił się 26-letni kierowca.


Olsztyn


W piątek policyjny patrol zatrzymał do kontroli drogowej osobową hondę, za której kierownicą siedział 30-letni mężczyzna. Okazało się, że ma dwa aktywne zakazy kierowania pojazdami mechanicznymi. Ostatni zakaz kończył się na początku 2022 roku co jest jednoznaczne z tym, że do tego czasu 30-latek absolutnie nie powinien znaleźć się za kierownicą żadnego pojazdu. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierującego – mimo faktu, że stężenie alkoholu w organizmie młodego człowieka mieściło się w obowiązującej normie to i tak nie powinien mieć on powodów do radości, ponieważ alkomat wskazał, że mężczyzna znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. Urządzenie wykazało obecność 0,09 mg/l alkoholu w organizmie – jeden włos dzielił go od kolejnych problemów związanych z kierowaniem pojazdem przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu. Przypominamy, że w Polsce o odpowiedzialności karnej za kierowanie w stanie po użyciu alkoholu mówimy, gdy stężenie jest równe lub wyższe 0,1 mg/l.
***
Również w piątek do kontroli drogowej zatrzymany został 44-letni kierujący osobowym daewoo. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach wyszło na jaw, że nie posiada on wymaganych uprawnień do kierowania. Z „bohaterem” z poprzedniego akapitu, mężczyznę łączy fakt, że on również znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Alkomat nie był w tym przypadku tak łaskawy jak w przypadku 30-letniego kierowcy hondy i wskazał, że 44-latek kieruje po użyciu alkoholu, ponieważ w wydychanym powietrzu znajduje się stężenie alkoholu o wartości 0,13 mg/l.
***

O podejrzeniu nietrzeźwego kierowcy oficera dyżurnego poinformowali przypadkowi świadkowie po tym, jak w piątek (23.04.2021r.) przed północą w Olsztynie zauważyli kierującego osobowym roverem jadącego całą szerokością jezdni. Kierowca odbijając się od krawężników mimo zerwanego z mocowań przedniego zderzaka usilnie kontynuował śmiertelną jazdę. Po chwili na miejscu pojawili się policjanci, którzy na miejscu kierowcy zastali kompletnie pijanego 44-latka. Pod fotelem kierowcy przewracały się butelki po niedopitym piwie. 44-latek był tak pijany, że nie był w stanie nawet dmuchnąć w policyjny alkomat, dlatego lekarz pobrał od mężczyzny fiolkę z krwią do analizy pod kątem stężenia alkoholu. Jak by tego była mało, z policyjnego systemu wynikało również, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.
***
W sobotę (24 kwiecień) policyjni wywiadowcy zainteresowali się kierującym osobowym volkswagenem, który według ich informacji posiadał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Przed godziną 7:00 podejrzane auto zostało zatrzymane do kontroli drogowej w Olsztynie. Za kierownicą volkswagena siedział 59-latek, który jak się okazało mimo tego, iż był świadomy ciążącego na nim zakazie do kierowania pojazdami obowiązującym do sierpnia 2022 roku, to postanowił pojechać do sklepu po pieczywo.

Ostróda


Od piątku do niedzieli (23-25.04.2021r.) na terenie naszego powiatu doszło do 5 kolizji oraz 1 wypadku drogowego. W sobotę (24.04.2021r.) około godz. 17:30 w Brzydowie, kierująca oplem 66-latka nie ustąpiła pierwszeństwa jadącemu prawidłowo kierowcy fiata w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. 17-letnia pasażerka fiata z obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala.

Pisz


Podczas minionego weekendu policjanci na drogach powiatu piskiego, wyeliminowali z ruchu aż 6 nietrzeźwych kierujących. Stan trzeźwości każdego z nich wynosił powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie co oznacza, że dopuścili się oni popełnienia przestępstwa.
***
Niechlubnym rekordzistą minionego weekendu okazał się 47-letni mieszkaniec gminy Pisz kierujący ciągnikiem rolniczym. Zatrzymany został do kontroli drogowej w piątek (23.04.2021r.) po godz. 19.00. Badanie stanu trzeźwości traktorzysty wykazało blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Godzinę wcześniej, na terenie gminy Biała Piska, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego ładowarką teleskopową. Kierował nią 42-letni mieszkaniec tej gminy. Mężczyzna miał 1,5 promila alkoholu w organizmie.
***
W sobotę (24 kwietnia) po godz. 16.00 patrol drogówki w Białej Piskiej zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki Peugeot. Kierował nim 26-letni mieszkaniec Pisza. Mężczyzna jechał bez uprawnień. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Dwie godziny później inny patrol drogówki zatrzymał ten sam samochód do kontroli drogowej na ulicach Pisza. Samochodem tym kierował ten sam 26-latek. Tym razem badanie jego stanu trzeźwości wykazało prawie 2 promile alkoholu w organizmie.
***
To nie jedyni nietrzeźwi kierowcy zatrzymani przez piskich policjantów podczas minionego weekendu. 34-letni mieszkaniec Białej Piskiej kierujący pojazdem marki Audi, miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie oraz 38-letni mieszkaniec Pisza jadący samochodem marki Ford. Ten kierowca miał prawie 1 promil alkoholu w organizmie.
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat i utratą prawa jazdy na okres do lat 15.

Szczytno


W sobotę (24 kwietnia) około godz. 12:00 funkcjonariusze z referatu patrolowo – interwencyjnego w Szczytnie zatrzymali do rutynowej kontroli kierowcę pojazdu marki Toyota. Okazało się, że za kierownicą siedział 68-letni mieszkaniec Szczytna. Policjanci od razu zorientowali się, że mężczyzna jest nietrzeźwy i poddali go badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ich przypuszczenia potwierdziły się. 68-latek „wydmuchał” blisko 1,5 promila.
***
Natomiast w niedzielę (25 kwietnia) parę minut po godzinie 09:00 szczycieńscy policjant wsiadł za „kółko” swojego pojazdu mając blisko promil alkoholu w organizmie.
***
W miejscowości Kolonia w gminie Świętajno policjanci zwrócili uwagę na tor jazdy poruszającego się przed nimi VW. Mając podejrzenie, że kierowca pojazdu znajduje się na podwójnym ”gazie”, zatrzymali go do kontroli. Mundurowi ustalili, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania. 36-latek miał w organizmie blisko 2 promile.

Źródło: Komenda Policji Wojewódzkiej w Olsztynie