Wspólnie zadbajmy o naszą planetę

2021-04-22 07:36:29(ost. akt: 2021-04-23 11:05:39)   Artykuł sponsorowany
"Przywróćmy naszą Ziemię" to hasło przewodnie zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Ziemi. Także w Olsztynie postarajmy się tego dnia ulżyć naszej planecie.
Istotne są zarówno działania edukacyjne, jak i realne przedsięwzięcia. Do wspólnego zadbania o najbliższe otoczenie namawiają przedstawiciele Olsztyńskiego Teatru Lalek. Zachęcają, by w czwartek o 13:00 przyłączyć się do nich i posprzątać Park Kusocińskiego.

- Wraz z teatralnymi postaciami wyruszamy zmieniać świat - mówią pracownicy OTL. - Jeśli jednak nie możecie być z nami, rozglądajcie się czujnie np. podczas powrotu do domu. Może napotkacie jakiś porzucony papierek, reklamówkę foliową, czy butelkę. Nie bójmy się podnieść ten odpad i wyrzuć do kosza.
Proekologiczne działania zostały zaplanowane także na kolejne dni. W sobotę (24 kwietnia) działacze Zielonego Olsztyna pojawią się w pobliżu Słonecznej Polany, tego samego dnia kolejna grupa mieszkańców Olsztyna zaplanowała oczyszczać teren nad Jeziorem Długim. Natomiast 10 maja do akcji włączą się przedstawiciele OHP.


Konkurs fotograficzny ogłoszony został także na Facebookowej grupie Pstryk z Olsztyna. W tym przypadku tematem przewodnim jest woda.
O ekologicznej postawie powinniśmy pamiętać także na co dzień. Nieśmiecenie, segregacja odpadów, ograniczenie ich produkcji, korzystanie z energii odnawialnej, oszczędność wody - to najprostsze działania, o których często zapominamy.

W najbliższych dniach sprzątanie miasta kontynuować będzie Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu. Parki i plaże to tylko niektóre z zaplanowanych lokalizacji. A o tym, jak dużo wytwarzamy śmieci i jak bardzo zanieczyszczamy naszą planetę niech świadczą liczby. Każdego roku tylko z terenu Olsztyna do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi przy ul. Lubelskiej trafia ok. 65 tys. ton odpadów. W pierwszym kwartale tego roku było to nieco ponad 14 tys. ton.
Niezwykle istotne jest też to, aby segregować odpady.

- Robiąc to przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza, gleby, wody, czyli wpływamy na jakość naszego życia - mówi Paweł Gęsicki z olsztyńskiego ZGOK-u. - I nie są to puste słowa, gdyż selektywna zbiórka zmierza do odzyskiwania surowców z odpadów i ponownego ich wykorzystywania w procesie recyklingu. Produkcja przedmiotów, opakowań z zebranych selektywnie odpadów jest zatem jedną z metod ochrony środowiska naturalnego.

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku. Do naszego kraju dotarło dwie dekady później. Jego najważniejsze cele, to budowanie proekologicznych postaw oraz uświadamianie współodpowiedzialności nas wszystkich za los Ziemi.