Nowe narzędzie do walki z przemytnikami

2021-04-21 12:55:17 (ost. akt: 2021-04-21 14:22:14)

Autor zdjęcia: Krajowa Administracja Sądowa

Zbliżamy się do końca budowy skanera kolejowego w okolicach Braniewa. Nowoczesny, bezinwazyjny sprzęt do kontroli towarów przewożonych przez granice zostanie uruchomiony w połowie maja.
Braniewo leży na Nowym Jedwabnym Szlaku. Codziennie przewożonych jest tędy mnóstwo towarów pochodzących m.in. z Rosji czy Chin. Duży ruch i coraz dłuższe składy pociągów towarowych to czynniki przyciągające przemytników.

Wraz ze wzrostem liczby składów kolejowych rośnie jednak liczba zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa i ochrony granicy państwowej. Ryzyko przemytu w wagonach kolejowych wzrasta, a możliwości kontroli fizycznej są bardzo ograniczone — mówi mł. asp. Marta Rosiak z Izby Administracji Sądowej w Olsztynie.

Projekt skanera został zapowiedziany już w 2018 roku, natomiast pierwsze prace rozpoczęły się rok później. Wartość inwestycji to 22 miliony złotych. W całości sfinansował je budżet państwa. Budowa wymagała stworzenia specjalnej drogi dojazdowej, dzięki której ciężki sprzęt mógł dojechać na "plac budowy". Podczas prac użyto około 1920 ton betonu, 30 ton stali zbrojeniowej i 15 ton konstrukcji stalowych. Sam skaner waży ok. 20 ton. Do obsługi urządzenia niezbędnych jest dwóch wyszkolonych pracowników.

Jest to najnowocześniejsze urządzenie tego typu w Polsce, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania informatyczne oraz oprogramowanie zapewniające skanowanie 24h/d przez 7 dni w tygodniu, w każdych warunkach pogodowych. Jest całkowicie bezpieczne dla otoczenia oraz funkcjonariuszy obsługujących. Skaner będzie służył do wykrywania nielegalnych towarów, materiałów wybuchowych, broni a w szczególności do wykrywania skrytek w elementach konstrukcyjnych wszystkich rodzajów wagonów towarowych i kontenerów. Jest to nowoczesny i skuteczny sprzęt, który ma za zadanie w bezinwazyjny i szybki sposób dokonać inspekcji przewożonego ładunku, a także zwiększyć efektywność kontroli oraz skrócić czas całej obsługi — mówi Marta Rosiak.

Fot. Krajowa Administracja Sądowa

Fot. Krajowa Administracja Sądowa

Fot. Krajowa Administracja Sądowa

kg

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD