Turcy z Durmazlara w końcu w Olsztynie

2021-04-20 15:15:13 (ost. akt: 2021-04-20 17:27:48)
Tramwaj Panorama

Tramwaj Panorama

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Poprzednio przedstawiciele tureckiego producenta nie dostali wiz, ale teraz są już w Olsztynie. Pytamy więc, czy to przyspieszy odbiór tramwajów, skoro do Olsztyna zmierzają już kolejne egzemplarze?
Przypominamy, że tureckie tramwaje są już od dłuższego czasu w Olsztynie i przeszły homologację. Ale nie zostały odebrane. Ratusz podkreślał, że procedura standardowo trwa kilka tygodni, ale swoje zrobiła też pandemia — „co okresowo wiąże się z absencją specjalistów poszczególnych branż i trudnościami w przyjeździe na miejsce naszych tureckich kontrahentów” — słyszeliśmy jeszcze w lutym.

Turcy w końcu dotarli jednak do Olsztyna. Ale na razie nic to nie przyspieszyło.

Trzy osoby dotarły do Polski, ale w związku z pandemią miały się najpierw poddać badaniom. Nie uczestniczyły jeszcze w pracach komisji odbiorowej i nie wiem kiedy to nastąpi — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

Dodatkowo pojawiła się informacja o wynajęciu przez Turków firmy, która ma usuwać usterki nowych tramwajów, ale ratusz wyjaśnia, że chodzi o firmę, która współpracuje z Durmazlarem od początku. W Opisie Przedmiotu Zamówienia zapisano, że w odbiorach musi bowiem uczestniczyć wykonawca. Chodzi więc o firmę CSI Invest, która jest przedstawicielem Turków w Polsce.

Na ostatniej sesji Rady Miasta usłyszeliśmy też, że jazdy testowe trwają, a mają za zadanie m.in. sprawdzenie systemów. Mimo wszystko podkreślano, że ekipa turecka musi przyjechać do Olsztyna w celu przeprowadzenia badań kontrolnych niektórych elementów (m.in. sterowanie zwrotnicami i innych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo).

Aktualnie mamy w Olsztynie cztery tramwaje Panorama. Mówi się też, że do końca maja miasto może odebrać dwa nowe tramwaje. Można mieć więc nadzieję, że teraz cała sprawa w końcu przyspieszy. Turcy próbują bowiem wejść na europejski rynek właśnie przez furtkę z napisem „Olsztyn”. Niepowodzenie tej inwestycji oznacza dla nich poważny problem w realizacji tego planu.

PJ

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jacek Fink-Finowicki #3065751 3 maj 2021 00:46

  Jakiś czas temu (w lutym 2020) ogłoszono wygranie przetargu na dostawę tramwajów do rumuńskiej Resity... zatem otwartych furtek do rynku UE jest więcej niż tylko ta z napisem "Olsztyn" - warto mieć to na uwadze.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. gość #3065209 20 kwi 2021 16:32

  Te tramwaje nie będą jeździć po Olsztynie. Jak tam owiana tajemnicą sprawa skrętnych wózków jezdnych w pierwszym członie, które Turcy praktycznie unieruchomili, bo tramwaj się wykoleja. Będą jeździły 3km/h na minimalnych nawet łukach ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

 3. Andrzej711 #3065208 20 kwi 2021 15:51

  Tureckie tramwaje, ciekawe jak mają rozwiązany system ogrzewania, na Europę wschodnią, czy pasażerowie nie będą marznąć w nich, już nie pytając o inne systemy, zimy o nas to i nawet -25, -30 stopni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz