Prezydent Olsztyna: Brakuje szczepionek

2021-04-16 18:34:45 (ost. akt: 2021-04-16 19:02:28)

Autor zdjęcia: UM Olszty

Punkt szczepień powszechnych w Olsztynie powstał właściwie od podstaw. Teraz potrzebna jest jeszcze decyzja NFZ i szczepionki. A z nimi może być kłopot.
Na potrzeby punktu zaadoptowana została sala gimnastyczna przy ul. Mariańskiej. Najważniejsza część prac związana z jego przygotowaniem do uruchomienia została już zrealizowana.

Musieliśmy przygotować odpowiednią infrastrukturę i kadrę — mówi Ewa Kaliszuk, zastępca prezydenta Olsztyna. — Powstały specjalne boksy, mamy zapewnione umeblowanie, ustawiamy jeszcze komputery i podłączamy sieć informatyczną. Praktycznie jesteśmy gotowi do rozpoczęcia szczepień.

Żeby rozpocząć szczepienia, niezbędne są dwie rzeczy: akceptacja punktu przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz zaopatrzenie go w szczepionki. Odbiór przez NFZ ma się odbyć w poniedziałek 19 kwietnia. Ze szczepionkami sprawa jest trudniejsza.

Moglibyśmy rozpocząć akcję w tym punkcie w każdej chwili, ale z moich informacji wynika, że brakuje szczepionek — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — Taka sytuacja jest też w innych miastach, w których powstają takie punkty. Bardzo mnie to niepokoi, bo odwlekanie rozpoczęcia szczepień na dużą skalę to niebezpieczeństwo kolejnych zachorowań. Apeluję więc do rządu o jak najszybsze uruchomienie tego punktu i nieczekanie aż do maja.

Za punkt przy ul. Mariańskiej odpowiada Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie. Według przedstawicieli placówki codziennie będzie można szczepić tam ok. 60 osób na godzinę, czyli 3600 osób tygodniowo. Punkt będzie czynny sześć dni w tygodniu po 10 godzin na dobę.

Punkt jest blisko szpitala, a to dla nas bardzo istotne — mówi Łukasz Smyk, koordynator izby przyjęć szpitala. — Choćby ze względu na możliwość przechowywania w odpowiednich warunkach większej liczby szczepionek. To także doskonałe zaplecze specjalistów oraz niezbędnego sprzętu.

W Olsztynie zostaną uruchomione dwa punkty szczepień powszechnych. Drugi będzie w przychodni przy ul. Dworcowej.

Źródło: UM OlsztynKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bob #3064920 17 kwi 2021 07:40

    widac wyraznie , ze u administratora Olsztyna brak jest realistycznego podejscia politycznego , a kopanie sie z Rzadem RP , skad u Grzymowicza ta wiedza?, p.Grzymowicz zaimij sie pan praca za ktora My mieszkancy panu placimy, a polityke zostaw pan madrzejszym , a tak My Olsztyniacy czekamy na informacje odnosnie zakupionych tramwajow, remontow chodników , drog, starych kanmienic i ogolnego sprztniecia miasta, gdzie nadzor na sluzbami, nie widac zadnych patroli pieszych SM i Policji, a czesc mieszkancow nie respektuje nakazow bezpieczenstwa w przeciwdzialaniu pademi tzn. maseczki, do roboty

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD