Koniec rekrutacji do przedszkoli. Sprawdzamy, ile dzieci się nie dostało

2021-04-15 12:13:12(ost. akt: 2021-04-15 13:57:21)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay.com

W tym roku rekrutacja do iławskich przedszkoli była o tydzień krótsza. Rodzice mieli czas od 1 do do 22 marca, aby zapisać swoje pociechy do przedszkoli miejskich. Sprawdzamy, czy wszystkie dzieci dostały się do publicznych placówek.
Na nasze pytania odpowiedziała Renata Kamińska, dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Iławie.
Renata Kamińska
Fot. Edyta Kocyła-Pawłowska
Renata Kamińska

Ile dzieci zgłoszono i przyjęto w tej rekrutacji?

W rekrutacji na rok szkolny 2021/2022 zgłoszono (zakwalifikowano) 248 dzieci ogółem, a przyjęto 245.

Przyjęto 245 dzieci ogółem, natomiast nieprzyjętych zostało do wybranego przez rodziców przedszkola troje dzieci. Burmistrz Miasta Iławy wskaże miejsce realizacji wychowania przedszkolnego tym dzieciom w innym przedszkolu, które dysponuje wolnymi miejscami.
Ponadto po przeprowadzonym procesie rekrutacji, przedszkola publiczne dysponują jeszcze 41 wolnymi miejscami, głownie dla dzieci 5- i 6-letnich.

Ile było chętnych osób na jedno miejsce?

Biorąc pod uwagę liczbę wolnych miejsc ogółem oraz liczbę zgłoszonych dzieci, to na 1 miejsce przypada 0,86 ucznia (przedszkola dysponowały 289 wolnymi miejscami ogółem, a zgłoszonych w procesie rekrutacji zostało 248 dzieci).

Czy w Iławie są placówki, które korzystają z programu Maluch Plus?

Żłobek Miejski w Iławie korzysta z programu „Maluch plus”. Dwie edycje programu na lata 2019 i 2020, realizowane poprzez gminę miejską Iława, pozwoliły na dofinansowanie wyposażenia żłobka i tworzenie nowych miejsc opieki. Natomiast środki z trzeciej edycji programu na rok 2021, której beneficjentem jest Żłobek Miejski w Iławie zostały przeznaczone na funkcjonowanie miejsc opieki w żłobku.


Czy prowadzone są działania wspomagające młode mamy w powrocie do pracy?

W Żłobku Miejskim w Iławie realizowany jest w projekt unijny pt. „Żłobek w Iławie”, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Projekt polega na zapewnieniu opieki nad dziećmi do lat 3 w żłobku i skierowany jest do osób pozostających poza rynkiem pracy ze względu na obowiązek opieki nad dziećmi do lat 3, w tym osobom, które przerwały karierę zawodową ze względu na urodzenie dziecka lub przebywają na urlopie wychowawczym, macierzyńskim lub rodzicielskim. Między innymi do młodych mam, które chciałyby powrócić na rynek pracy.

Kryteria

Najważniejsze są w tym przypadku kryteria wynikające z ustawy Prawo oświatowe, takie jak: wielodzietność rodziny, niepełnosprawność dziecka, niepełnosprawność jednego z rodziców, obojga lub rodzeństwa, samotne wychowywanie dziecka lub objęcie go pieczą zastępczą.
To kryteria, które będą brane pod uwagę na pierwszym etapie, bo na drugim – te, które zostały uchwalone przez radę miejską w Iławie. Wśród nich: podleganie przez kandydata rocznemu obowiązkowemu przygotowaniu przedszkolnemu, czyli uczęszczanie do "zerówki", zatrudnienie lub pobieranie nauki w trybie stacjonarnym przez obydwoje rodziców kandydata, zatrudnienie jednego z rodziców kandydata, uczęszczanie do przedszkola, w którym rozpatrywany jest wniosek rodzeństwa kandydata, w ciągu trzech lat poprzedzających rekrutację, zadeklarowanie przez rodziców dziecka chęci korzystania z pełnej oferty przedszkola (powyżej ośmiu godzin dziennie), złożenie wniosku o przyjęcie do tego samego przedszkola co najmniej dwóch kandydatów będących rodzeństwem.

Wśród kryteriów drugiego etapu nie ma obowiązkowych szczepień dla dzieci, które – jako kryteria przyjęcia do przedszkola miejskiego – wprowadziło już kilka miast, w tym Warszawa. – To propozycja, która jest rozważana, natomiast budzi wątpliwości prawne, więc na czas tegorocznej rekrutacji do przedszkoli nie wprowadzaliśmy tego zapisu – informowała nas w marcu R. Kamińska.


Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl