Szukamy pieniędzy na Uranię. Posłowie mówią: pomożemy!

2021-04-13 20:28:42 (ost. akt: 2021-04-14 06:25:08)
Urania naprawdę potrzebuje remontu. Jest w ruinie. Miasto musi znaleźć kolejne 20 milionów na jej modernizację

Urania naprawdę potrzebuje remontu. Jest w ruinie. Miasto musi znaleźć kolejne 20 milionów na jej modernizację

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

Remont Uranii może kosztować nawet o 20 mln zł więcej niż zakładano. Najtańsza oferta wykonania prac to ponad 195 mln zł. „Gazeta Olsztyńska” poprosiła posłów o pomoc w znalezieniu rządowych pieniędzy na ten cel.
Od poniedziałku piszemy o dramatycznej sytuacji, w której znalazło się miasto. Mimo dużej unijnej dotacji — 131,5 mln zł i 15 mln zł już przyznanej pomocy rządowej — może zabraknąć pieniędzy na zaplanowany remont sypiącej się hali widowiskowo-sportowej Urania w Olsztynie. Miasto i tak jest już obciążone koniecznością znalezienia wkładu własnego w wysokości prawie 30 mln zł. Żeby zebrać pieniądze, sprzedaje działki należące do miasta.

Władze Olsztyna zapowiadają, że poproszą radnych o zgodę na przesunięcia w budżecie i dalszą sprzedaż terenów miejskich. „Gazeta Olsztyńska” namawia samorządowców i parlamentarzystów do współdziałania w pozyskaniu brakujących 20 mln zł od rządu. Radni opozycji z PiS i największego klubu radnych wspierających Piotra Grzymowicza na naszą prośbę już zapowiedzieli wspólne działanie. Jedni mają prosić marszałka województwa o pomoc, inni rozmawiać z posłami, ministrem sportu.

Pokazaliśmy też, w jakim stanie jest Urania, która dosłownie się sypie. Wybudowana 40 lat temu, nie ma już gwarancji wykonawców. Od budynku odpada tynk. Wejścia do hali muszą być podpierane metalowymi stemplami, bo grożą zawaleniem.

Teraz zwróciliśmy się do parlamentarzystów. „Gazeta Olsztyńska” prosi ich w imieniu mieszkańców, żeby razem, niezależnie od opcji politycznych, poprosili rząd o przyznanie Olsztynowi brakujących na remont Uranii pieniędzy.

Fot. Archiwum GO

Iwona Arent, poseł PiS
Wspólne działanie posłów z regionu na rzecz Uranii to powinno być oczywiste. To przecież ważna dla wszystkich sprawa. I władze Olsztyna mogą liczyć na moje wsparcie. Będzie też dobrze, jeśli przy tej okazji prezydent miasta będzie działał nie tylko z posłami z opozycji wobec rządu, ale parlamentarzystami z koalicji rządowej. Nie mam w tej chwili informacji, czy Ministerstwo Sportu dysponuje środkami, którymi mogłoby wesprzeć Olsztyn, ale trzeba o to pytać. Takie wspólne działania na rzecz regionu zawsze są potrzebne, a przecież Urania może znowu być dumą nie tylko Olsztyna, ale całego województwa. Mamy tylu fanów sportu, którzy zasługują na możliwość organizacji dużych imprez w Olsztynie.

Fot. Beata Szymańska

Janusz Cichoń, poseł KO
Ja nawet jutro mogę jechać do ministra i prosić o te pieniądze. Urania to naprawdę ważna inwestycja, bardzo potrzebna miastu. Już wcześniej pisaliśmy razem z innymi parlamentarzystami pisma w tej sprawie z prośbą o zwiększenie wkładu państwa w remont i przebudowę hali. I faktyczni,e tu nie ma znaczenia barwa polityczna. Trzeba wykorzystać każdą formę działania, żeby wesprzeć miasto w wysiłkach mających na celu pozyskanie środków spoza budżetu Olsztyna. Dla tej sprawy powinniśmy stanąć razem, niezależnie od tego, kto jest z PiS, a kto z KO, Lewicy albo PSL.

Fot. materiały kandydatów

Jacek Protas, poseł KO
Jeszcze kiedy byłem marszałkiem województwa, mieliśmy przygotowane środki na budowę nowej hali w miejscu Uranii. Teraz sytuacja jest rzeczywiście trudna. Wiele razy udowodniłem, że na Uranii mi zależy. Również tym razem jestem grotów wesprzeć każde działanie, które pozwoli na przeprowadzenie potrzebnych prac. Urania to nie tylko Olsztyn. Urania jest ważna dla całego regionu i dlatego faktycznie musimy działać razem. Akcja „Gazety Olsztyńskiej” jest bardzo trafiona. I mam nadzieję, że odniesie pożądany skutek. Musimy wszyscy współdziałać z samorządem Olsztyna w tych ważnych dla wszystkich mieszkańców sprawach.

Fot. BIP Olsztyn

Michał Wypij, poseł Porozumienia
Wiele razy pokazałem, że dla mnie najbardziej liczą się mieszkańcy Warmii i Mazur. Pomysł „Gazety Olsztyńskiej” wpisuje się w mój sposób działania. I na moją pomoc w tej sprawie mieszkańcy Olsztyna mogą liczyć. Tym bardziej że sam jestem kibicem wielu sportów halowych. Mam nadzieję, że cała sprawa zakończy się dobrze i znajdą się pieniądze, które pozwolą przeprowadzić renowację Uranii bez dalszego wyprzedawania działek należących do miasta. Olsztyn na to zasługuje.

Stanisław KryścińskiKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pwo #3064452 14 kwi 2021 10:28

  Przeanalizowałem budżety miast wojewódzkich oraz podobnej wielkości co Olsztyn. Nasuwa się jedno bardzo wyraźne spostrzeżenie-wydatki na oświatę. Olsztyn wyda ponad 530 mln złotych na cele oświatowe, stanowi to ponad 1/3 przychodów. Inne miasta podobnej wielkości wydają od kilkudziesięciu do ponad 10o mln złotych mniej na ten cel, licząc procentowo Olsztyn wydaje najwięcej środków na cele oświatowe w Polsce. Gdyby przekładało się to na wyniki szkół w rankingach czy wpływało na rozwój miasta to ok...ale tak się nie dzieje. Trzeba odpowiedzieć na pytanie co jest tego przyczyną że jako miasto tak dużo środków jest przeznaczanych na edukacje. Moim zdaniem jest kilka powodów...pierwszy to taki, że w Olsztynie uczy się kilka tysięcy dzieci i młodzieży z gmin ościennych których rodzice nie płacą podatków w Olsztynie, miasto musi do każdego ucznia dokładać kilka tysięcy rocznie ponieważ subwencja Państwowa stanowi jedynie ok 60-65 procent całości wydatków jakie ponoszą samorządy. drugim powodem jest masa ,,szkół,, które powstały ostatnimi czasy w Olsztynie a które ,,kształcą,, tylko dla dotacji.... itd. Ktoś zada sobie pytanie a co to ma wspólnego z halą Urania ??? ma, ponieważ Olsztyn mógłby zaoszczędzić przynajmniej kilkadziesiąt milionów złotych rocznie, gdyby rozwiązał problemy związane z nadmiernym finansowaniem oświaty.....starczyłoby i na hale i możliwe że z czasem na nowy stadion czy inne inwestycje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. OKS Stomil #3064420 14 kwi 2021 07:51

   To może ci wspaniali posłowie wesprą także władze Olsztyna w budowie stadionu? Arent i Wypij - reprezentanci tej części suwerena, który uwielbia piłkę nożną. Protas i Cichoń - byli zarządzający województwem i miastem, którzy będąc u władzy nie zrobili nic, może teraz się uaktywnią?

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. grzes #3064413 13 kwi 2021 23:01

   Myslałem, że wyłożą brakujące środki z własnych kieszeni. Wspomóc "cudzymi" pieniędzmi, jakie to wspaniałomyślne !!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD