Trwa zbiórka podpisów. Czy w Iławie będzie Rondo Praw Kobiet? [+SONDA]

2021-04-13 19:16:51(ost. akt: 2021-04-13 15:02:40)
Dominika Kasprowicz chciałaby rondo, które ma za plecami, nazwać Rondem Praw Kobiet

Dominika Kasprowicz chciałaby rondo, które ma za plecami, nazwać Rondem Praw Kobiet

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Trzysta podpisów do lipca musi zebrać komitet, który zainicjował nadanie nazwy rondu w centrum Iławy.
Rondo u zbiegu ulic Kościuszki, Niepodległości, Jagiellończyka i Królowej Jadwigi jest obiektem zainteresowania dwóch inicjatorów nadania temu miejscu nazwy.

Ruch Narodowy chciałby nazwać wszystkie ronda w Iławie imionami pierwszych posłanek II RP, czyli akurat to wspomniane rondo miałoby nosić imię Zofii Sokolnickiej. Sprawa jest już w toku, bo petycję od końca marca rozpatruje komisja skarg, wniosków i petycji. Ma na to 3 miesiące, czyli do końca czerwca.

Autorką drugiego pomysłu na nazwę dla tego ronda jest Dominika Kasprowicz, aktywistka lokalnego Strajku Kobiet, ale i intensywnie działająca w fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet. Ona wykorzystała inną procedurę, mianowicie inicjatywę uchwałodawczą. Złożyła dokumenty w iławskim ratuszu i po wprowadzeniu wymaganych poprawek otrzymała wiadomość, że przewodniczący rady miasta Michał Młotek 1 kwietnia 2021 r. przyjął zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej Rondo Praw Kobiet. – To miejsce o dużym znaczeniu komunikacyjnym, bo znajduje się w centrum miasta – mówi D. Kasprowicz, która jest pełnomocniczką komitetu. – To tu zaczynały się marsze w ramach ubiegłorocznych protestów. Stąd m.in. moja propozycja, by to rondo było symbolem walki o prawa kobiet w Iławie – dodaje.

Tak wygląda projekt uchwały, pod którym podpisy zbiera D. Kasprowicz:

W uzasadnieniu czytamy:
Wydarzenia, jakie miały miejsce w całym kraju w ostatnich latach, uświadamiają społeczeństwu jak bardzo umniejszana jest rola kobiet w każdej dziedzinie życia. Prawa zagwarantowane w Konstytucji coraz częściej są łamane, pomijane, marginalizowane i podlegają dowolnym interpretacjom w zależności od politycznego interesu partii rządzącej.
Kobiety na przestrzeni wieków wykazywały się wybitnymi osiągnięciami, walcząc o swoją godność, o prawa wyborcze, o możliwość nauki, możliwość pracy z adekwatnym do wykształcenia wynagrodzeniem. Wystarczy wspomnieć Paulinę Kuczalską-Reinnschmit, Marię Dulębiankę, Faustynę Morzycką, Stefanię Sempołowską, Kazimierę Bujwidową. Nie są to nazwiska powszechnie znane, bo postacie KOBIET i ich osiągnięcia są w pisanej przez mężczyzn historii pomijane i dyskryminowane.
Na początku XX w. polskie kobiety jako jedne z pierwszych w Europie wywalczyły nadanie im oficjalnych praw wyborczych. W 1918 r. Zofia Nałkowska (pisarka, aktywistka, polska sufrażystka) powiedziała „Chcemy całego życia”. My dzisiaj w 2021 r. znów musimy walczyć o godność i poszanowanie praw kobiet. Prawa kobiet to prawa człowieka.
Czcząc pamięć kobiet walczących o ich i nasze prawa do godnego, uczciwego i równego traktowania w każdej dziedzinie społecznej, wiedząc jak łatwo te prawa są nam ponownie odbierane, wnosimy o nadanie nazwy „Praw Kobiet” rondu znajdującemu się na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi, Niepodległości, Jagiellończyka i Kościuszki.
Miejsce to będzie symbolizować walkę o prawa kobiet, walkę o prawa człowieka, wzbudzać refleksję wśród spacerujących mieszkańców naszego miasta teraz i w przyszłości. Będzie przypominać o tym, jak łatwo odebrać to, co jest nam zagwarantowane i o tym, że nigdy nie zaprzestaniemy walczyć o równe traktowanie kobiet.

Jeśli inicjatorka zbierze 300 odpisów pod swoim pomysłem, uchwała będzie rozpatrywana przez radnych miejskich. Podpisać się mogą osoby pełnoletnie i zameldowane na terenie miasta Iława. Chętnych D. Kasprowicz prosi o kontakt przez soją stronę na FB. Na złożenie podpisów w ratuszu inicjatorka ma czas do 1 lipca.
Terminy dotyczące obu inicjatyw zbiegną się zatem na przełomie czerwca i lipca.

Jakiego patrona powinno mieć rondo przy Feniksie?
Prawa Kobiet
36.76%
żadnego - niech jest tak jak teraz
26.47%
nawiązującego do walorów przyrodniczych
11.76%
historycznego, ale powiązanego lokalnie
20.59%
pierwszej posłanki II RP
4.41%

Edyta Kocyła-Pawłowska